Abi pārgājienu maršruti kļūst arvien draudzīgāki un atvērtāki ikvienam – arī cilvēkiem ar kustību vai redzes ierobežojumiem.
Tagad vietnē baltictrails.eu atrodami taku posmi, kuros ir atbilstoša infrastruktūra, lai pārvietotos ratiņkrēslā vai ar redzes grūtībām. Kā skaidroja "Lauku ceļotājs", tie var būt speciāli sagatavoti alternatīvi maršrutu loki, nobrauktuves pie jūras, pielāgoti autostāvlaukumi, labierīcības, pastaigu takas ar informāciju braila rakstā. Piemēram, Apšuciemā un Pērnavā bez maksas pēc iepriekšēja pieteikuma pieejami peldošie ratiņkrēsli. Savukārt Kuldīgai izveidots specializēts audiogids, kas palīdz orientēties cilvēkiem ar redzes grūtībām, ejot Mežtaku cauri Kuldīgas vecpilsētai un gar Ventas krastu, informēja "Lauku ceļotājs".
Naktsmītnes, ēdinātāji, veikali un citi pakalpojumu sniedzēji, kuru logā redzama zīme "Gājējam draudzīgs", tagad var iegūt divas papildu specializācijas. Viena no tām norāda, ka ērti jutīsies arī pārgājienu ceļotāji ar kustību un redzes ierobežojumiem, un otra – ka pakalpojums ir draudzīgs bērniem. Ceļotāji tās atpazīs pēc īpaša papildu logo līdzās zīmei "Gājējam draudzīgs".
Savukārt taku gājējiem draudzīgos uzņēmējus "Lauku ceļotājs" aicināja izvērtēt savu atbilstību vienkāršiem, taču būtiskiem papildu kritērijiem un pieteikties. Tuvākā komisijas sēde paredzēta jau 21. novembrī.
Mežtakas un Jūrtakas maršruta pārgājienu posmi tagad iedalīti šādās tematikās:
Sapņu taka: Šādi nosaukti maršrutu skaistākie un raksturīgākie posmi, kuros ir, piemēram, iespaidīgi un daudzveidīgi jūras krasti, seni un neparasti meži, īpašas ainavas, nacionālie parki, dabas parki. No dabas un kultūrainavas viedokļa – izcilas valsts vai lielāka reģiona teritorijas, kuras šķērso maršruts.
Kultūrpieredze: Maršruta posmi, kuros var apskatīt pilis, muižas, parkus, baznīcas, pilskalnus, militārā mantojuma vietas, pilsētu vēsturiskos centrus, muzejus, iepazīt kolekcijas, iegādāties suvenīrus un iepazīt vietējās tradīcijas, ēdienus, dzērienus.
Dabas skaistums: Maršruta posmi, kas piemēroti savvaļas augu, putnu, zvēru iepazīšanai un vērošanai, sēņošanai, ogošanai, ainavu vērošanai, dabas fotografēšanai un filmēšanai.
Ar bērniem: Viegli ejami vai ar bērnu ratiņiem izbraucami maršruta posmi vai to daļas, kurās ir spēļu laukumi, īpaši izveidoti maršruta atzari, kas interesantā un interaktīvā veidā iepazīstina ar apkaimes dabas vērtībām.
Ziemas prieks: Maršruta posmi, kurus sniegotā laika apstākļos var veikt ar slēpēm vai atsevišķās vietās ar sniega kurpēm, vai arī kājām.
Cauri pilsētai: Maršruta posmi, kas ved cauri urbānai videi – pilsētu nomalēm, parkiem un promenādēm, gar bijušiem vai esošiem industriāliem rajoniem, vietām, kur iepazīstama mūsdienu vai vēsturiskā arhitektūra.
Ar velo: Maršruta posmi, kurus iespējams braukt ar velosipēdu. Tajos var būt vietas, kuras jāapbrauc (laipu takas, kāpnes, stāvas nogāzes) vai arī velosipēds ir jāved pie rokas vai jānes.
Laivā: Maršruta posmi, kur līdztekus pārgājienu maršrutam atrodas laivojama upe, kanāls, ezers, jūras krasta posms vai netālu esošas salas jūrā, ko var veikt vai salu gadījumā – sasniegt ar peldlīdzekli.
Viegli ejams: Viegli veicami un relatīvi īsi maršruta posmi vai to daļas, kas ir piemēroti cilvēkiem ar pārvietošanās ierobežojumiem, bērnu ratiņiem, senioriem un citiem, kas neplāno veikt lielākus attālumus vai grūtākas maršruta daļas.