Kā es taupu naudu ceļojumos un dzīvojot ārvalstīs. Minimālistes 11. dienasgrāmata

Šajā pavasarī pametu Spāniju, kur nodzīvoju pēdējos 13 mēnešus un apguvu sporta masāžas terapijas prasmes. Ilgāk par gadu vienā valstī nekavējos, tāpēc vasaras sezonā devos strādāt uz Grieķiju. Pirms uzsākt sešu garu darba mēnešu maratonu, divus mēnešus veltīju piecu valstu  – Albānijas, Melnkalnes, Horvātijas, Portugāles un Grieķijas – apceļošanai, tāpēc man ir svaigas atziņas par to, kā ceļot lētāk.

Kā sevi neapzagt ceļojot?

Pēc četru gadu ceļošanas esmu izstrādājusi savu budžeta tāmi gan tiem laikiem, kad esmu ceļojumā, gan brīžiem, kad ilgāk uzturos vienā vietā. Šobrīd esmu Grieķijā, kur vasaras sezonu strādāju vietējā SPA centrā par sporta masāžas terapeiti. Pēc Spānijas pamešanas nonullējos līdz piederošajam 33 litru mugursomā. Vieta mani netur, tāpēc varu pārvietoties brīvi, paliekot gan uz īsākiem, gan garākiem periodiem. Iepazīstināšu tevi ar budžetu, kuram sekojot varu brīvi ceļot.

800–1000 eiro mēnesī, esot aktīvā ceļojumā

Esot aktīvi ceļā, vairāk tērēju naktsmājām, pārbraucieniem. Martu pavadīju, izbraukājot ar sabiedrisko transportu un stopējot Albānijā, Melnkalnē un Horvātijā. Ceļojuma izmaksas – 680 eiro, tāpēc iesaku doties uz lētākām valstīm, piemēram, kādu no Balkānu reģiona, lai varētu atļauties un piedzīvot daudz vairāk. 

700–900 eiro mēnesī, paliekot uz vietas

Dzīve bez atslēgām

Mans vārds ir Daniela Studente, esmu minimāliste, un apceļoju pasauli, ik pa brīdim apmetoties dažādās valstīs. Pēdējos četrus gadus veltīju Eiropai, apskatot to, visu savu sadzīvi satilpinot vienā mugursomā. Iztiku pelnu ar žurnālistiku un strādāju par sporta masāžas terapeiti. Cītīgi strādāju, lai varētu veltīt laiku hobijiem –  pārgājieniem kalnos, valodu apguvei un salsai. Alkstu fizisku un emocionālu izaicinājumu. Rakstu sērijā "Dzīve bez atslēgām" stāstu par ačgārno minimālismu, individuālismu, finansiālo brīvību un prasmēm pielāgoties dzīvei dažādās valstīs. 

Kad esmu uz vietas, tēriņi samazinās. Ieguldu laiku un naudu hobijos, ikdienas transports ir ritenis, ēdienu pērku XL iepakojumos un gatavoju mājās, līdz ar to sanāk ietaupīt. Tādā veidā atliek vairāk naudas hobijiem, piemēram, dejošanas nodarbībām, vairāku dienu pārgājieniem un valodu kursiem. Uz vietas īrēju istabu kādā miestiņā netālu no galvaspilsētas par aptuveni 200–300 eiro mēnesī, iekļaujot komunālos.

Ēdienreizes 2025% no mēneša budžeta

Jo vienkāršāk, jo labāk. Ēdu vienu un to pašu uz riņķi, lai nebūtu lieki jākavējas pie pārtikas plauktiem un jāizdabā kaprīzajai apetītei. Budžets paliek tāds pats gan ceļojot, gan paliekot uz nenoteiktu laiku. Ēdienu pērku vietējos pārtikas tirgos un veikalos. Uzturvielām vērtīgi, vietēji un sezonāli – tas ir manā gaumē!

Brokastis:

Apleju auzas ar karstu ūdeni un baudu ar zemesriekstu sviestu, tahini vai grieķu jogurtu un svaigu vai žāvētu augli pēc izvēles. Dzeru melno tēju.

Pusdienas:

Gatavoju ņemšanai līdzi iepriekšējā dienā – pupas, zirņus vai lēcas no bundžām ar rīsiem, makaroniem vai griķiem. Klāt 2–3 sagriezti dārzeņu veidi, piemēram gurķi, avokado, cukīni, brokoļi. Lai nav pavisam sausi, apmaisu ar mērci, kas tajā brīdī veikalā pieejama ar atlaidi, piemēram – tomātu, pesto, majonēze. Ja sanāk uzsildīt – lieliski, bet auksti arī garšo labi.

Brokastu putra ar augļiem un pusdienas esot ceļā
Brokastu putra ar augļiem un pusdienas esot ceļā

Uzkoda:

Rieksti, tumšā šokolāde, žāvēti un svaigi augļi. Kad nomainu valsti, izmēģinu arī vietējos konditorejas izstrādājumus un citus našķus, piemēram, saldējumu Itālijā un vai baklavu Balkānos. Kāda čipsu paka, cepumi, rīsu galetes, saulespuķu sēkliņas vai olīvas arī rullē.

Vakariņas:

Uzmanīgi atveru salātu maisījuma iepakojumu un turpat iegriežu iekšā dārzeņus. Pārleju ar eļļu un citronu sulu, pievienoju olbaltumvielu saturošu produktu, piemēram, sieru, olas, zirnīšus, lēcas vai pupiņas, un baudu sātīgu un veselīgu maltīti.

Šāds uzturs ir vienkāršs, lēts un veselīgs. Mēnesī man izmaksā aptuveni 200 eiro.

Klikšķināt, lai palielinātu: 

Naktsmājas 2030% no mēneša budžeta

Kad dodos uz kalnu reģioniem, kur naktsmājas pie vietējiem atrast sarežģīti, īrēju naktsmājas. Hosteļi, īres dzīvokļi un viesnīcas numuriņi Balkānos – Albānijā, Melnkalnē, Bosnija un Hercegovinā, Serbijā, Horvātijā un Slovēnijā – var bez bažām atrast zem 10 eiro par nakti. Ievēroji, ka naktsmājas ceļojot izmaksā divreiz dārgāk nekā paliekot uz vietas? Tāpēc, ka, paliekot uz vietas, noīrēju lētu istabu sev ērtā vietā un izvairos no apmešanās tūristu iecienītos rajonos. Izdevīgāk pie naktsmītnes var tikt pilsētās ar iedzīvotāju skaitu zem 30 000. Izvēlos vietas pie jūras vai dabas nacionālajiem parkiem Mēnesī tas izmaksā līdz 300 eiro.

Tāpat aktīvi izmantoju "Facebook" domubiedru grupas un "Couchsurfing" platformu, kur var sarunāt bezmaksas naktsmājas pie vietējiem iedzīvotājiem, kuri šādā veidā izmanto iespēju iegūt draugus un paplašināt savu starptautisko kontaktu loku. Pateicoties šādām ceļotāju komūnām, bieži par naktsmājām nemaz nav jāmaksā, jo ciemojos pie citiem ceļotājiem. Vienmēr meklēju iespēju palikt pie vietējiem, kuri par naktsmājām naudu nepieprasa, jo tas ir viņu hobijs palīdzēt citiem ceļotājiem. Pašreiz Grieķijā darbavieta sedz naktsmāju izmaksas, līdz ar to nav jāuztraucas par rēķiniem.

Loģistika 10–30% no mēneša budžeta

Vislētāk ir stopēt. Šosezon pirmais stopēšanas izaicinājums bija Horvātijā. Sāku Dubrovnikā un savu ceļu pabeidzu Zagrebā. Kopumā nostopēju 670 kilometrus, kas līdz šim manā pieredzē bijusi lielākā distance. Stopēšanas pluss ir tāds, ka tā sniedz patiesu brīvības sajūtu, tomēr jāņem vērā, ka aktivitātei ir arī savi riski, kas jāizvērtē. Tomēr stopēšana nemaksā neko, vienīgi pacietību un laiku, jo nekad nezini, vai kāds apstāsies.

Stopējot Horvātijā.
Stopējot Horvātijā.

Izdevīgi ir braukt ar sabiedrisko transportu. Albānijā un Melnkalnē nejutos droši stopēt, tāpēc ērti izbraukāju šīs valstis ar sabiedrisko transportu. Tā bija laba pieredze, jo tur kursē mikroautobusi, kas pilni ar vietējiem iedzīvotājiem. Ja redzi, ka šoferis pie stūres aizsmēķē cigareti, tad nebrīnies par tik izdevīgu biļetes cenu. Lai vai kurā valstī būtu, sabiedriskais transports vienmēr ir kabatai izdevīgākais variants. Paturi prātā, ka katrā valstī ir "Facebook" grupas vai "Telegram" kanāli, kur šoferi izsludina braucienu, lai dalītu degvielas izmaksas ar citiem, kam ir pa ceļam. Transporta izmaksas mēnesī, esot ceļojumā – ap 150 eiro.

Esot pilsētā uz vietas, pērku divriteni, kuru pēc tam atkal pārdodu. To var viegli iecelt vilcienā, izbraukt brīvdienās dabas takās, kā arī pārvietoties pa pilsētu bez sastrēgumiem. Lietots divritenis – 70 eiro.

Hobiji 1530% no mēneša budžeta

Nelietoju alkoholu un nesmēķēju, līdz ar to ietaupu krietnu naudas summu, gan esot uz vietas, gan ceļojot. Visbiežāk savu brīvo laiku pavadu, ejot pārgājienos, kad esmu ceļā, vai apmeklējot nacionālos dabas parkus, kur ieejas maksa nav pārāk augsta. Sērfošanas un dejošanas nodarbības, koncerti, izstādes vai festivāli arī tiek rēķināti pie hobiju izmaksām. Piemēram, Zagrebā apmeklēju kino festivālu, bet Podgoricā tehno mūzikas festivālu. Mēnesī ceļojumos tam tērēju līdz 100 eiro.

Esot uz vietas, hobiju izmaksas krietni paaugstinās, jo ir vairāk laika pievērsties kam nopietnāk – valodu kursiem, apmācībām, sporta zāles abonementam, garākiem pārgājieniem. Mēnesī tam tērēju līdz 350 eiro.

Minimālisms kā palīgs ietaupīšanai

Lielākais budžeta draugs ir minimālistisks uzskats pret piederošo. Visērtāk un drošāk ir glabāt sev piederošo mugursomā, bet vērtīgākās mantas, piemēram, dokumentus, naudu, telefona bateriju jeb "spēka banku" un pašu telefonu – tā dēvētajā "fanny pack", ko var ērti aplikt ap vidukli vai uzkārt uz kakla, piespiežot pie krūtīm, lai svarīgais ir pa rokai un vienmēr ir tavā acu priekšā.

Viss sākas ar mugursomu, taču kā nonākt līdz perfektajai formulai? Katram ir savas vajadzības, taču pēc četru gadu aktīvas ceļošanas esmu izvērtējusi un maksimāli samazinājusi to, kas man pieder, lai būtu ērti un varētu viegli pārvietoties.

Ņem vērā: par 10 kilogramu smaga kofera pārvešanu (rokas bagāžu) aviokompānijām papildus lidmašīnas biļetes cenai nereti jāmaksā 30–70 eiro (atkarīgs no aviokompānijas, retos gadījumos bagāža ir iekļauta, nereti izmaksas ir lielākas). Turpretim mugursoma ir iekļauta biļetes cenā.

Budžeta plānošanas treniņš

Neesi drošs, ka tas ir iespējams? Izmēģini uz savas ādas! Sāc ar nelielu atvaļinājumu uz nedēļu, jo tikai praktizējot spēsi atrast sev visērtāko budžetu. Vari testēt ar lielāku un mazāku budžetu. Apstiprinu, ka šis dzīvesstils mani aizrauj un liek justies dzīvai, kā arī rada arvien lielāku ziņkāri turpināt ceļot un doties ārpus Eiropas kontinenta. 

Klikšķināt, lai palielinātu: 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti