Ceļotājs Kārlis Bardelis oficiāli atzīts par sešu Ginesa rekordu ieguvēju

Seši aktīvu piedzīvojumu gadi pasaules apceļotājam un projekta "Bored of Borders" aizsācējam Kārlim Bardelim atnesuši arī sešus Ginesa rekordus, no kuriem trīs vairs pārspēt nevarēs neviens. Izrādās, pirmie Ginesa rekorda mēģinājumi viņam aizsākās jau pirms desmit gadiem vēl pirms sēšanās airu laivā, tomēr toreiz pārpratuma dēļ šo titulu "nocēla" kāds vācietis.

Kārļa Bardeļa Ginesa rekordi

  • Pirmais cilvēks, kurš pārairējis pāri Klusajam okeānam no Dienvidamerikas uz Āziju.
  • Pirmais cilvēks, kurš pārairējis pāri Indijas okeānam no Āzijas uz Āfriku.
  • Pirmā komanda, kas pārairēja pāri Dienvidalantijas okeānam. Rekords sasniegts kopā ar Gintu Barkovski.
  • Divi rekordi: lielākais vienā ekspedīcijā noairētais attālums Klusajā okeānā un okeānā vispār – 11 393 jūras jūdzes jeb 21 010 kilometri.
  • Vienā airēšanas ekspedīcijā visvairāk pavadīto dienu skaits – 493 dienas, airējot no Peru uz Malaiziju.    

Ceļotājs, runājot par to, kāds ir ceļš uz oficiālu Ginesa rekorda turētāja atzīšanu, skaidroja, ka no sākuma visas okeāna ekspedīcijas apstiprina Okeāna airēšanas asociācija Anglijā, un viņi rezultātus iesniedz Ginesa rekordu apkopotājiem, no kuriem arī pienāk oficiāls rekorda apstiprinājums sertifikāta veidā. Lai arī ne visi rekordi tiek aprakstīti ikgadējā grāmatā, tomēr redzami virtuālā datubāzē.

Bardelis 2022. gada Ginesa rekorda grāmatā.
Bardelis 2022. gada Ginesa rekorda grāmatā.

Bardelis zināja sacīt, ka viņa piedzīvojumi nodrukāti 2018. gada grāmatā un arī 2022. gada grāmatā. "Rekords oficiāli apstiprināts, atsūta sertifikātu, un tad kādu no rekordiem, par kuriem viņiem pašiem interesantāk uzrakstīt, iekļauj grāmatā. Pirmajā reizē, šķiet, 2018. gadā tika iekļauts 2016. gadā veiktais rekords." Savukārt šobrīd 2022. gadā sasniegtais rekords – airēšanas ceļojums pāri Indijas okeānam no Āzijas līdz Āfrikai, iespējams, būs iekļauts tikai nākamajās grāmatās.

Trīs rekordi – uz mūžu

Patlaban Bardelim pieder trīs rekordi, kurus neviens vairs nevarēs pārspēt, jo pirmais bija viņš: pirmā komanda, kas pārairēja daļu Dienvidatlantijas okeāna; pirmais, kas pārairēja no Dienvidamerikas līdz Āzijai, kur bija iekļauti sarežģīti posmi Indonēzijā kuģu satiksmes, okeāna straumju, laikapstākļu un citu faktoru dēļ. Visbeidzot trešais rekords, kur vienmēr būs ierakstīts Bardeļa vārds, ir airējiens no Āzijas līdz Āfrikai.

Viņš vērtēja, ka būt pirmatklājējam vienmēr ir izaicinājums arī tāpēc, ka nevar iepriekš ievākt informāciju tieši par šī posma īpatnībām, tāpēc jāimprovizē un jāpaļaujas tikai uz savām zināšanām.

Savukārt vēl trīs rekordi, kas piešķirti par ilgāk vienā okeāna airējienā pavadītām dienām vai garāko noairēto attālumu, var tik pārspēti.

Lai arī Bardelis neslēpj prieku, ka viņam pieder šie rekordi, jo īpaši tāpēc, ka bērnībā prātojis, kā būtu, ja Ginesa rekordu grāmatā tiktu ierakstīts arī viņš, tomēr lielāko gandarījumu sniedz pats piedzīvojums. "Bez šaubām, ja kādam pasaka, ka man ir seši Ginesa rekordi, tas šķiet forši," viņš piebilda.

Seši Ginesa rekorda diplomi
Seši Ginesa rekorda diplomi

Reiz rekords jau gājis secen

Izrādās, ceļš uz Ginesa rekorda iegūšanu viņam aizsākās pirms desmit gadiem, kad viņš 60 dienās no Nordkapa Norvēģijā aizskrituļoja līdz Gibraltāram, mērojot 6200 kilometru garu ceļu un šķērsojot 11 valstis.

"Toreiz mani nointervēja vācu medijs "Der Spiegel", viņi nopublicēja interviju, un uzradās kāds vācietis," LSM.lv stāstīja ceļotājs, norādot, ka kļūdas pēc, likvidējoties Ginesa rekordu pārstāvniecībai Vācijā, minētā vācieša iesniegtais rekords par vairāk nekā 8000 kilometru skrituļojienu netika piefiksēts arhīvā, lai arī sertifikāts vācietim jau bijis izsniegts. Pēc Bardeļa intervijas vācu izdevumam kļūda tika labota.

Pusgadu Latvijā

Runājot par plāniem šobrīd, Bardelis norādīja – kādu pusgadu būs tepat Latvijā, kur viņš dodas uz dažādiem korporatīvajiem pasākumiem un uzņēmumiem, stāsta par saviem piedzīvojumiem un pieredzi. Šad tad uzskrituļo vai pabrauc ar riteni.

Pēc tam viņš iecerējis turpināt 2016. gadā uzsākto projektu – ceļojumu apkārt pasaulei bez burām un motora, un no Somālijas puses īsā posmā sasniegt Tanzāniju vai Keniju, no kurienes ar divriteni dosies uz Namībiju, lai savienotu iepriekš veiktu ceļojumu posmus. Arī te Bardeli piemeklēja izaicinājumi, jo bija grūtības atgūt Somālijā atstāto laivu. Šogad martā tas izdevās, bet laiva bijusi sliktā stāvoklī. Tagad tā ir saremontēta un gatava iecerētajai ekspedīcijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti