Lai cilvēkiem atgādinātu par braucienu plānošanu un prasībām, kas jāievēro, dodoties tālākos braucienos, Ārlietu ministrija sadarbībā ar lidostu "Rīga", nacionālo aviokompāniju "airBaltic" un Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociāciju sākušas informatīvo akciju "Ceļo droši, ceļo aizraujoši".
Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta direktore Agnese Saliņa norādīja: "Cilvēki arvien biežāk izvēlas tālus un dažkārt pat bīstamus galamērķus. Nereti Latvijas valstspiederīgie šādās valstīs, kur konsulāro atbalstu sniegt ir ļoti sarežģīti, nonāk arī nepatīkamās situācijās."
Pirms došanās ceļā jāpārliecinās:
- vai ceļojums uz izvēlēto galamērķi ir drošs,
- jāpārbauda savu un līdzbraucēju ceļošanas dokumentu derīguma termiņš,
- nepieciešamības gadījumā jānoformē vīzas,
- jāiegādājas plānotajām aktivitātēm atbilstoša ceļojuma apdrošināšana,
- jākonsultējas vakcinācijas kabinetā, kā pasargāt sevi no dzeltenā drudža vai citām slimībām.
Tālu ceļojumu laikā īpaša uzmanība jāpievērš veselībai – līdzi jāņem nepieciešamie medikamenti, kā arī jābūt uzmanīgiem ar ūdeni un pārtiku, lai veselības problēmas nesabojātu ceļojumu.
Tāpat, gatavojoties ceļojumam, svarīgi nodrošināties ar informāciju par rīcību ārkārtas situācijā. Latvijas konsulārais dienests ir sazvanāms diennakts režīmā: (+371) 26 33 77 11.
"Mēs ik nedēļu saņemam zvanus no ceļotājiem, kas ir jau nopirkuši aviobiļetes uz valstīm ārpus Šengenas teritorijas, un daži jau pat fiziski stāv lidostā pie reģistrācijas, bet nav ievērojuši pases derīguma termiņu," norādīja Saliņa.
Jomas eksperti ceļojumu plānošanā iesaka izmantot tikai licencētu tūrisma aģentu pakalpojumus. Pretējā gadījumā var rasties nepatīkamas situācijas.
Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas direktore Anta Jokste norādīja: "Bieži ir tā, ka cilvēki ir aizlidojuši līdz attiecīgajam galamērķiem, bet tur neviens viņus negaida. Nav ne viesnīcas, ne visu apsolīto pakalpojumu. Un tad atkal katrs ceļotājs ir pilnīgi pats par sevi un mēģina risināt situācijas."
Ārlietu ministrijā vēstīja, ka kopumā ceļotāju paradumi Covid-19 pandēmijas laikā nav īpaši citādi. Mainījies tas, ka ceļotāji šobrīd, iespējams, meklē asākas izjūtas. Tāpat ir daļa cilvēku, kas ziemās savu darbu spēj veikt attālināti un Latvijas aukstumu pārlaiž siltākās zemēs, piemēram, Taizemē, Indonēzijā vai Spānijā.
Pērnais gads skaitļos
Ārlietu ministrijā arī novērots, ka Latvijas valstspiederīgie nereti tiek aizturēti par pārkāpumiem vai noziedzīgiem nodarījumiem tādās valstīs, kur konsulāro atbalstu nodrošināt ir sarežģīti.
Piemēram, pērn 61 cilvēks aizturēts Brazīlijā, Kolumbijā, Zimbabvē, Gabonā, Indonēzijā, Franču Gviānā, Kenijā, Panamā, Taizemē, Maldīvijā, Krievijā, Baltkrievijā. Konsulārā palīdzība sniegta 860 gadījumos (2021. gadā – 995 gadījumos), tajā skaitā palīdzība aizturētajiem – 320 gadījumos, slimnīcās nonākušajiem – 104, nāves gadījumos – 245, bez naudas palikušajiem – 89.
Pērn uz Ārlietu ministrijas diennakts tālruni ārkārtējām situācijām saņemti 7485 zvani, no kuriem ap 2600 zvanu – Krievijas iebrukuma Ukrainā pirmajās divās nedēļās.
Ministrijā informēja, ka 2022. gadā izsniegtas 997 atgriešanās apliecības (2021. gadā – 1059). 2022. gadā 12 gadījumos (2021. gadā – 14 gadījumos) piešķirta materiālā palīdzība personām, kuras atradās ārkārtas situācijās ārvalstīs, piemēram, Argentīnā, Dienvidāfrikā, Kolumbijā, Brazīlijā, Ekvadorā.