Saskaitīti visi rezultāti: Skotija saka «nē» neatkarībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Skotijas neatkarības referendumā virsroku guvis vēlētāju balsojums pret atdalīšanos no Lielbritānijas. Tā liecina rezultāti visos 32 balsošanas apgabalos, ziņo raidsabiedrība BBC.

Līdz šim balsu skaitīšana pabeigta 13 no 32 apgabaliem.

Jau saskaitītajos 11 apgabalos virsroku guvuši neatkarības pretinieki, savukārt divos – atbalstītāji.

Iepriekš vēstīts, ka pusnaktī pēc Latvijas laika vēlēšanu iecirkņi visā Skotijā tika slēgti.

"YouGov" veiktā vēlētāju aptauja liecina, ka neatkarības pretinieki bijuši 54%, savukārt atbalstītāji - 46%, vēsta BBC.

Gaidāms, ka intriga saglabājas līdz pat oficiālā rezultāta paziņošanai, jo lēmums par to, vai atkal sašķelt tālajā 1707. gadā izveidoto Apvienoto Karalisti, sadalījis balsstiesīgos Skotijas iedzīvotājus divās līdzvērtīgās nometnēs.

Balsis saistītas 17 no 32 apgabaliem, kuros kopumā Skotijas atdalīšanos atbalstījuši 44%, bet pret to bija 56%.

Pēc rezultātu apkopošanas 20 apgabalos (no kopumā 32), Skotijas neatkarības atbalstītāju ir 45%, bet pretinieku – 55%.

Kā liecina rezultāti 24 no 32 balsošanas apgabaliem, Skotijas neatkarībai „jā” teikuši 46% vēlētāju, bet „nē” sacījuši – 54%.

Skotijas lielākajā pilsētā Glāzgovā virsroku guva neatkarības atbalstītāji, par to nobalsojot 53,49% vēlētāju, bet pret - 46,51%.

Par palikšanu Lielbritānijas sastāvā balsojuši 54% jeb 1 176 952 vēlētāju, bet par atdalīšanos – 46% jeb 1 397 077 balsotāji, liecina apkopotie rezultāti par 26 apgabaliem.

Lai gan pašlaik Londonā pašlaik ir nakts, tomēr daudzi, visticamāk, seko līdzi Skotijas referenduma rezultātiem, intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas vēstnieks Apvienotajā Karalistē Andris Teikmanis. „Satraukums bija ne tikai pašā Skotijā, bet arī visā Apvienotajā Karalistē, jo šis referendums atstāj ietekmi uz visu tālāko Lielbritānijas attīstību,” sacīja Teikmanis.

Viņš arī uzsver šī referenduma demokrātisko procesu: „Šis milzīgais dialogs Skotijas sabiedrībā ilga ļoti ilgu laiku, un visiem bija iespēja izteikties: gan tiem, kas vēlējās aizstāvēt viedokli „jā”, gan tiem, kas bija pret. Patiešām daudzas valstis no tā varētu mācīties, kā demokrātiski organizēt brīvas gribas izteikšanu.”

Latvijas vēstnieks Apvienotajā Karalistē Andris Teikmanis
00:00 / 02:05
Lejuplādēt

 

Rezultāti no 29 apgabaliem (kopumā 32) liecina, ka Skotijas atdalīšanos atbalsta 1,398 miljoni jeb 44,6% balsotāju, bet pret to iebilst 1,737 miljoni jeb 55,4%.

 

„Nē” Skotijas neatkarībai teikuši 1,9 miljoni jeb 55,42% Skotijas iedzīvotāju, bet „jā” – 1,54 miljoni jeb 44,58%.

Paliekot Skotijai Lielbritānijas sastāvā, drīzumā varētu tikt sākts darbs par papildus kompetenču nodošanu Skotijai kopumā 12 dažādās jomās, ieskaitot nodokļu jautājumus. Piekrišanu tam valdība izteikusi jau iepriekš, un darbs šajā virzienā varētu tikt sākts jau šodien, intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas vēstnieks Apvienotajā Karalistē Andris Teikmanis.

Latvijas vēstnieks Apvienotajā Karalistē Andris Teikmanis
00:00 / 00:43
Lejuplādēt

Nevajadzētu domāt, ka ar šo referendumu un atbildi „nē” diskusija būs beigusies, jo, acīmredzot, varas pārdale no Londonas par labu Edinburgai turpināsies,” intervijā Latvijas televīzijas raidījumā „Rīta Panorāma” norāda Latvijas Universitāte asociētais profesors Ojārs Skudra.

Skudra arī uzsver Skotijas balsojuma nozīmi Eiropai: „Piekrītu tiem ekspertiem no starptautiskajiem pētniecības centriem, ka Eiropas Savienības valstīm ar līdzīgām problēmām, kur ir spēcīgas separātisma tendences, Katalonija, Beļģijā, Itālijā, ir beidzot jāpamostas un jāatzīst problēma kā reāli eksistējoša. Un ar šo problēmu gan politiski, gan ekonomiski un visādi citādi jāstrādā.”

Eiropas provincializācija negatīvi ietekmētu politisko stabilitāti un drošāku politisku un ekonomisku attīstību, norāda Skudra.

 

Neatkarības atbalstītājus televīzijas tiešraidē uzrunāja Skotijas pirmais ministrs, neatkarības kampaņas vadītājs Alekss Salmonds, kurš norādīja, ka par spīti tehniskam zaudējumam liela daļa Skotijas sabiedrības ir skaidri iesākusi pārmaiņu ceļu un skoti ir nodemonstrējuši izcilu demokrātisko stāju. Un nekas vairs nebūs tā, kā agrāk, tas nozīmē, ka Skotija joprojām prasīs lielāku neatkarību no Londonas varas.

Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons pauda, ka tas ir bijis pareizs solis - ļaut Skotijas iedzīvotājiem paust savu viedokli. Viņš uzsvēra, ka šajā jautājumā vairs nevar būt ne diskusiju, ne atkārtota balsojuma. „Mēs esam dzirdējuši nemainīgu Skotijas cilvēku gribu,” sacīja premjers.

Kamerons arī apsolīja piešķirt jaunas pilnvaras visām Lielbritānijas daļām: „Tāpat kā Skotijas iedzīvotājiem būs vairāk pilnvaru viņu jautājumos, tāpat arī Anglijas, Velsas un Ziemeļīrijas cilvēkiem jābūt lielākai teikšanai par saviem jautājumiem.”

Rezultāti no visiem Skotijas apgabaliem liecina, ka  55,3% jeb 2 001 926 iedzīvotāji pauduši vēlmi palikt Lielbritānijas sastāvā, savukārt par Skotijas neatkarību nobalsojuši 44,7% jeb 1 617 989 vēlētāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti