Par kukuļņemšanu aiztur Krievijas ekonomiskās attīstības ministru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Krievijas varas iestādes aizturējušas ekonomiskās attīstības ministru Alekseju Uļukajevu. Viņš tiek turēts aizdomās par kukuļņemšanu īpaši lielos apmēros. Krievijas amatpersonu, ekspertu un preses viedokļi par Uļukajeva aizturēšanu gan ievērojami atšķiras. Ja politiskajās aprindās tiek slavēta cīņa ar korupciju visaugstākajā līmeni, tad prese norāda uz dīvainībām kompānijas „Bašņeftj” iegādē un neskaidriem izmeklēšanas komisijas izteikumiem.

Par Krievijas ekonomiskās attīstības ministra Alekseja Uļukajeva aizturēšanu Krievijas izmeklēšanas komiteja paziņoja pagājušajā naktī ap pulksten pustrijiem, gan nesniedzot sīkākus paskaidrojumus par notikušo.

Izplatītajā paziņojumā norādīts, ka Uļukajevs varētu būt saņēmis kukuli divu miljonu dolāru apmērā par "Ekonomiskās attīstības ministrijas izsniegto pozitīvo novērtējumu", kas ļāva Krievijas lielākajai naftas kompānijai "Rosņeftj" no valdības iegādāties naftas kompānijas "Bašņeftj" akciju kontrolpaketi.

Vēlāk kļuvis zināms, ka Uļukajevs esot saņēmis kukuli drošības dienestu veiktā izmeklēšanas eksperimenta laikā. Pēc citām ziņām, nauda ir atradusies bankas seifā un ministrs tai neesot pieskāries. Kā ziņo Krievijas oficiālā ziņu aģentūra „RIA Novosti”, operācija bijusi iespējama pēc tam, kad jau ilgstošā laika posmā ministra un viņam pietuvināto personu telefonsarunas ir tikušas noklausītas, turklāt atļauja noklausīšanās veikšanai esot saņemta jau vasaras beigās.

Krievu izdevums „Novaja gazeta” ziņo, ka izmeklēšanu pret Uļukajevu esot uzsākta pēc kompānijas „Rosņeftj” drošības dienesta vadītāja, bijušā Federālā drošības dienesta augstu stāvoša darbinieka Oļega Feoktistova iniciatīvas. Viņš pats arī esot piedalījies operatīvi tehniskajos pasākumos. "Rosņeftj" pārstāvji arī apgalvo, ka, pieprasot minēto summu, ministrs kompānijas pārstāvjiem esot draudējis.

Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs ir paziņojis, ka par notikušo ir informēts arī valsts prezidents Vladimirs Putins, kurš otrdien notikušo jau apspriedis arī ar premjerministru Dmitriju Medvedevu.

Interneta izdevums "Meduza" norāda, ka kompānijas „Bašņeftj” privatizācija ir bijusi visai dīvaina, jo tā ir notikusi bez konkursa, lai arī interesi par tās akcijām ir izrādījušas vairākas kompānijas. Turklāt rezultātā par vienas valsts kompānijas kontrolpaketes īpašnieci ir kļuvusi cita valsts kompānija. Pats Aleksejs Uļukajevs šī gada vidū pauda viedokli, ka „Rosņeftj” nav labākais iespējamais pircējs, un viņa viedoklim piekrita arī vicepremjers Arkādijs Dvorkovičs, kā arī prezidenta padomnieks un bijušais ekonomiskās attīstības ministrs Andrejs Belousovs. Krievijas izmeklēšanas komiteja gan norāda, ka pats „Bašņeftj” darījums netiek izmeklēts.

Iepriekš Uļukajevs ir nācis klajā ar daudziem ne visai glaimojošiem izteikumiem par valsts ekonomisko stāvokli.

Šī gada aprīlī viņš paziņoja, ka valsts ekonomika atrodas nepastāvīgā līdzsvarā, atzīstot, ka pagājušajā gadā no valsts ir aizplūduši aptuveni 30 līdz 40 miljardi dolāru, bet inflācija ir aptuveni 7%. Jau oktobrī pēc tam, kad starptautiskā kredītreitingu aģentūra Krievijas ilgtermiņa reitingu paaugstināja no negatīva uz stabilu 3B- līmeni, Uļukajevs atzina, ka šis reitings atspoguļo valsts patieso ekonomisko stāvokli. Ministrs arī prognozēja, ka no ekonomikas pagrimuma līdz šī gada beigām Krievijai izkļūt neizdosies. Jāpiebilst, ka tieši šodien Aleksejam Uļukajevam bija plānota tikšanās ar valdošās partijas „Vienotā Krievija” frakciju, kuras laikā bija plānots apspriest budžeta paketi 2017. - 2019. gadam.

Krievijas mediju un politiķu vidū viedokļi par Uļukajeva arestu ir atšķirīgi.

Vieni saka, ka ministra aizturēšana liecina par to, ka Krievijā beidzot ir pilnvērtīgi sākusi darboties pretkorupcijas sistēma un taisna tiesa skars visus, neatkarīgi no viņu ieņemamā amata.

Citi, kuru vidū ir arī Centrālās bankas vadītāja vietnieks Sergejs Švecovs un uzņēmējdarbības ombuds Boriss Titovs, uzskata, ka šī ministra iespējamā saistība ar korupciju pilnīgi neliekoties ticama. Savukārt blogeri pievērsuši uzmanību izmeklēšanas komisijas pārstāvju teiktajam, ka Uļukajevs esot mēģinājis sazināties ar saviem patroniem jeb aizbildņiem. Šajā situācijā rodoties jautājums, kas tad varētu būt šādi ietekmīgie aizbildņi pašam ministram – vai tiešām kāds no valsts augstākās vadības? Savukārt komunistiskās partijas līderis Genādijs Zjuganovs notikušo aizturēšanu nosaucis par apkaunojumu, prognozējot arī drīzu visas valdības krišanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti