Tviterapskats: Līdz ar sēnēm aug fiskālā telpa

Pretēji prognozēm, ka šī nedēļa tvitera pasaulē aizritēs skolas gaitu sākuma gaisotnē, vairāk tika tērzēts nevis par skolu, bet mācībām. Gūtām un vēl gūstamām mācībām. Vien Ivars Svilāns nedēļas vidū ķecerīgi uzjautā: "Vai tas mācību gads drīz beigsies?". Nē, nebeigsies gan. Jo jau labu laiku eksāmenam jeb nākamajām vēlēšanām gatavojas tie, kam līdzīgi kā skolēniem nupat beidzies trīs mēnešu brīvlaiks. Tad nu tviterim būs ko turēt.

Tviterapskats: Līdz ar sēnēm aug fiskālā telpaEdgars Kupčs

  Tad nu pirmdienā uzzinājām par pirmo mācību – Ventspils domes deputāts Aivars Lembergs, ko daži mīļi, bet ne īsti likumīgi dēvē par mēru, ticis pie barga naudas soda. Lembergam tiesa liek jau trešo reizi maksāt 380 eiro, jo viņš savas garumā ievilktās liecības nesniedz pēc būtības. Par kukuļņemšanu lielos apmēros apsūdzētais deputāts nosmej, ka 380 eiro ir kā maksa par iespēju liecināt.

  Tviteris, šķiet, nav Lemberga pusē. Andris Bērziņš ir pārliecināts, ka Apvienotajā Karalistē Lembergs jau sen sēdētu cietumā par necieņu pret tiesu. Daudzi secina, ka deputāts speciāli lietu velk garumā. Tikmēr Jānis Eglītis rēķina, ka "pēc šiem izgājieniem veiksmīga pārsūdzība par garajiem tiesāšanās termiņiem Eiropas Cilvēktiesību tiesā [Lembergam] nespīd." Savukārt Maaro noraizējies, kā Lembergs turpmāk savilks galus: "Smags trieciens Aivara budžetā. Nu nez - kā viš pēc šāda trieciena izdzīvos."

  Tikmēr uz nebēdu uzdzīvo ne tikai Ventspilī. Tviteris darba nedēļas sākumā turpina vērtēt raidījumā "De facto" vēstīto, ka Veselības ministrija noraidījusi onkologu lūgumu no kompensējamo medikamentu klāsta izņemt it kā pretvēža zāles "Rigvir". Čivinātājus aizvainojusi Veselības ministrijas nostāja, lai iebilžu cēlāji vispirms pierāda «Rigvir» neefektivitāti, tad spriedīs, cik labi uzsaukt apšaubītās zāles.

  Kurbads‏ sākumā nesaprot, par ko ir šaubas un tracis.

  Tā par ministra attieksmi pret suņu barības "Dogo" sāgu joko Kurbads. Tomēr viņš ierosina "Rigvir" loģiku lietot arī tieslietās. Vispirms iemetam čali cietumā, jo tantei šķiet, ka ir vainīgs. Ja grib ārā, lai pierāda pretējo. Rolands Ozoliņš iesaka iet vēl tālāk. "Rigvir vajadzēja reģistrēt kā draudzi vai baznīcu. Nebūtu nekādu problēmu iekasēt naudu un pierādījumus neviens neprasītu. Ticības brīvība, ja!"

  Tikmēr daudziem tviterī ticību sagrauj Rīgas domes atzīšanās, ka vairākās ielās remontdarbi ieilgs līdz pat oktobrim. Normunds Namnieks pravietiski nosaka:


  Pāris dienu vēlāk, kad tviteris jau izburbuļojies, čivinātāji tiešām uzzina, ka šur tur ar oktobri kā ielu remontu beigām Rīgas dome patiesībā domājusi nākamā gada vasaras sākumu. Rons bubina, ka "Rīga nekad nedrīkst būt gatava, citādi Rīgas domes (u.c.) draudziņiem vairs nebūs valsts iepirkumu." Savukārt Gints Tamanis aizņemas jokus no laika, kad tviteris centās saprast, ko Rīgas mērs Ušakovs bija domājis ar 1. septembri kā remontu beigām. "Tik nepateica, kura gada oktobrim," pavīpsnā Gints Tamanis.

  Taču ne visi par Rīgas centra karalauku priecājas. Raivis Reņģelis raksta:


  Citi raizējas, ka remontu zonās nav padomāts par gājējiem. "Elizabetes iela nav labāka," brīdina Līga Vanaga‏: "Šodien viens tūrists ar kustību traucējumiem skatījās manī lielām acīm, kad teicu, ka jāiet pa ielu." Uz nedēļas otru pusi daudzās sakašātajās ielās iestājas miers – pazūd strādnieki, nestrādā tehnika. Viesturs‏ tviterī paziņo, ka "Salūzusi bruģa rūpnīca ir jaunais "suns apēda mājasdarbu"." Bet arvien izteiktāk sociālo tīklu pārņem viedoklis, vai vajag celt to, ko nespēj panest. Jānis Tereško‏ vērtē, ka "Situācija ar Rīgas ielu remontiem ir visprozaiskākais alkatības piemērs. Naudu gribam, bet resursu darbu veikšanai nav un maksāt negribam."

  Maksāt negribam, bet nāksies! Tā secināms pēc ziņas, ka Valsts vides dienests par prettiesisku riepu glabāšanu Rīgā firmai "Riepu bloki" piemērojis 13 miljonu eiro sodu. Tviteris viens divi sarēķina, ka firmas apgrozījums ir pāris simti tūkstoši eiro, tā tūlīt bankrotēs, saimnieki jau kustina kājas siltajās zemēs, bet par riepām maksās sabiedrība. Daži pie tā jau pieraduši, tāpēc nežēlojas, bet iesmej. Armands Onzuls konstatē, ka "Piemērojamā soda apmērā Konkurences padomei ir uzradusies konkurence." Dzintris Kolāts‏ aicina talkā zinātniekus. 

  Ja runā par radīšanu, ir skaidrs, ka Nacionālās apvienības prioritāte šajā ziņā ir bērni. Lai palielinātu pabalstus, valdība šodien nolēma atlikt Liepājas cietuma būvniecību. Tviteri apskrien karikatūra, kurā uz jautājumu "Kā piespiest sievieti dzemdēt?" atbilde skan: "Nebūvēt cietumu Liepājā!" Latvietis Vidējais domā, ka gadījums ar cietumu parāda, kur var meklēt pazudušas lietas. "Ja Jums kaut kas ir pazudis, vispirms meklējiet to fiskālajā telpā. Fiskālajā telpā atradās pat cietums," raksta Latvietis Vidējais. Taču fiskālā telpa jeb jaunām vajadzībām pieejamā nauda nu jau aug pa dienām. Uz vēsti, ka fiskālo telpu sākotnēji lēstā 81 miljona eiro vietā nu palielinās līdz 117 miljoniem, Mārtiņš Kazāks reaģē atbilstoši gadalaikam: «Rudens šogad silts un lietains... un izrādās, ka griezdamās aug ne tikai sēnes, bet arī budžeta fiskālā telpa!"

  Pagaidām gan nevar zināt, kā budžetu ietekmēs vēl kāds pirmsvēlēšanu gada skurbuļa solis. Politiķi paziņojuši par iespēju samazināt pievienotās vērtības nodokli Latvijai raksturīgiem dārzeņiem un augļiem. Tālis Linkaits jau uzskaita:


  Kāds pavisam nopietni noraizējies, vai mazāks nodoklis būs arī Latvijā izaudzētajiem arbūziņiem un persikiem. Bet Gints Knoks nomierina: "Es gribu atgādināt, ka saskaņā ar latvisko dzīvesziņu ne kartupelis, ne tomāts nav Latvijai raksturīgi dārzeņi. Mūsu dārzenis? Rācenis!" Bet Jānis Tereško atradis, iespējams, patieso nodokļu šūpināšanas iemeslu: "Dīvainie PVN samazināšanas plāni varētu būt mēģinājums mobilizēt "Latvijai raksturīgo dārzeņu" balsis pirms nākamajām Saeimas vēlēšanām."

  Par politiku un reizē kaut ko apsmaidāmu arī nobeigumā. Vispirms tviterī nu jau kārtējo reizi izcēlās konts, kas sevi dēvē par "Asociāciju Ģimene". Tā uzgājusi valsts plānus, ka prostitūciju ierobežos, par šo tikumu vai netikumu stāstot arī mācību stundās. Asociācijai tāda izglītošana nepatīk. Uz tāda paša viļņa apsēžas arī "Saskaņas" deputāte Jūlija Stepaņenko, kura vaicā:

  Un drīz arī saņem atbildes. Kārlis Langins raksta: "Hei, Jūlija, man ir ideja, tev noteikti patiks: Jāaizliedz bērniem mācīt Otrā pasaules kara vēsture, citādi viņi vēl izaugs par fašistiem!" Toms Lūsis dodas talkā ar vēl kādu padomu: "Domāju, ka jāaizliedz mācīt arī angļu valodu. Es tomēr nevēlos, lai mana meita kļūst par kaut kādu anglieti."

  Rezumējot nedēļu tviterī, aiz skolēnu mācībām nākamās ir, ka par tiesas stiepšanu garumā tiesa tikai noglāstīs, katrs maksājam ne tikai par savu riepu, bet arī svešu iekrātajām, savukārt valsts ļoti nopūlas, lai dzemdēt būtu izdevīgāk, nekā sēdēt cietumā.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Sociālo mediju apskati
  Ārpus ētera
  Jaunākie
  Interesanti