Jaunu formātu meklējumi kultūrā. «Kultūrdevas» interneta apskats

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šobrīd, kad distance starp mākslinieku un mākslas baudītāju ir lielāka, kultūras vide ir aktīvos jaunu formātu meklējumos. Laikā, kad pulcēties nedrīkst, jaunas vietas jāmeklē arī mākslas darbu izrādīšanai, un izstāžu zāles sāk aizstāt pilsētvide. 

Latvijas Institūta, gleznotāja Valdemāra Tones fonda un Mākslas akadēmijas kopprojekta ietvaros Rīgā, Pils ielas 21. nama logos, apskatāmas Latvijas Mākslas akadēmijas jauno mākslinieču Agates Bernānes un Ances Vilnītes gleznas. Rīgas skatlogos savas mājas atradusi arī fotomākslinieces Lindas Klētnieces izstāde "Followers", kas ataino mūs pašus, tikai digitālo ierīču izgaismotus. Izstāde Tērbatas ielā būs aplūkojama vēl līdz maija beigām.

 

Šķiet, ka arī dažādas apbalvošanas ceremonijas arvien biežāk varēsim vērot jaunos formātos. 2020. gada Latvijas Literatūras gada balvas laureāti, piemēram, pagājušajā nedēļā tika paziņoti īpašā raidījuma "Literatūre" sērijā, kam līdzi sekojuši daudzi pašmāju sociālo tīklu lietotāji. Silva Vucena apbalvošanu tviterī nosaukusi par introverto sapņu ceremoniju.

Ar balvu laureātiem - Jāni Vādonu, Rvīnu Vardi, Viesturu Ķerus, Uldi Bērziņu, Ingu Gaili, Juri Zvirgzdiņu un literatūras festivāla “Punctum” rīkotājiem varējām tikties viņu pašu izvēlētās vietās un sveikt autorus ar drošu distanci.

Patīkamus jaunumus Latvijas grāmatu pasaulē sagādājusi māksliniece Anete Melece - viņas grāmatu "Kiosks" Starptautiskā bilžu grāmatu izdevēju un aģentu platforma “dPictus” ierindojusi starp 100 pasaulē izcilākajām pērn izdotajām bilžu grāmatām. Meleces "Kiosks", kas vēsta par metaforisku un arī burtisku "iesprūšanu" dzīvē un nespēju īstenot savus sapņus, ir vienīgais latviešu autoru darbs, kas iekļuvis šajā sarakstā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Turpinām ar dzīvo mūziku - pandēmijas laikā digitālajā vidē tās kļūst arvien vairāk. 1. maijā Latvijas Televīzijas ēterā varējām vērot īpašu dārza svētku koncertu, kur savos dārzos un pagalmos uzstājās tādi pašmāju mākslinieki kā Olga Rajecka, Ozols un grupa ''Tehnikums'', arī fonds "Viegli" un Samanta Tīna.

Dārza svētki joprojām noskatāmi vietnē REPLAY.lv, tāpat kā Intara Busuļa svētku koncerts Z studijā, kas bija veltīts Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas 30. gadadienai. Lai gan studijā tikai Intars Busulis un ''Abonementa orķestris'', šķiet, ka mūziķiem klausītāju nav trūcis. 

Savu pirmo tiešsaistes koncertu pagājušajā nedēļā sniedza arī Ralfs Eilands ar grupu. Atskatoties uz to, savas pārdomas par interneta koncertiem portālā LSM.lv publicējusi mūzikas apskatniece Aiga Leitholde. Vai, vērojot koncertu tiešsaistē, ir iespējams pacelties virs sadzīviskām banalitātēm, kā to spējam klātienes pasākumos?

Veidu, kā īstenot savu koncerttūri arī šajā laikā, atradusi amerikāņu grupa “Real Estate” - ar savu viedtālruni cilvēkiem ir iespēja "uzbūvēt" koncerta skatuvi savās mājās - kamīnā, uz plašu atskaņotāja, pat mikroviļņu krāsnī. Cik ērti šādu koncertu ir baudīt - par to vēl var diskutēt. 

Sociālie tīkli un diskusijas tajos pandēmijas laikā kļuvušas aktīvākas, “Twitter” konti top pat pazudušiem droniem. Agnese Logina, piemēram, lūgusi “Twitter” lietotājus dalīties ar savām mīļākajām latviešu filmām - izveidojies diezgan garš filmu ieteikumu saraksts, no kura noteikti var smelties iedvesmu kādam mājas kino vakaram.  

 
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti