Jauni formāti un neziņa. «Kultūrdevas» Interneta apskats

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai gan neziņā par nākotni, kultūras nozare turpina dzīvot, un mēs turpinām sekot tai līdzi - internetā.

Veidu, kā ārkārtējās situācijas laikā tomēr koncertēt klātienē, ir atradis ģitārists Mārcis Auziņš - 16. maijā Ādažos notiks viņa "autokoncerts". Koncertu drīkstēs apmeklēt tikai ar vieglajām automašīnām, no tām nedrīkstēs izkāpt, un koncertu varēs vērot stāvlaukumā izvietotajos videoekrānos. Koncerta biļetes jau ir izpirktas, kas norāda uz to, ka mūzikas klausītāji tiešām ir izslāpuši pēc dzīvas mūzikas.

Lai gan virtuāli, bet kopā muzicēt turpina arī Latvijas Radio bigbends. Bigbenda mūziķi kopā ar dziedātāju Kristīni Prauliņu ierakstījuši savu versiju Maikla Džeksona dziesmai "Black or White" - katrs no savām mājām.

Protams, paralēli spēlēm ar jauniem formātiem un veidiem, kā mūziku nodot klausītājam, valda arī neziņa par Latvijas kultūras jomas nākotni. Rekordliels skaits Latvijas mūziķu ir apvienojušies un izdevuši dziesmu "Klusums", kas simbolizē to klusumu, kas valdīs Latvijas kultūras jomā, ja netiks rasts risinājums tās atbalstam Covid-19 krīzes laikā. Divu minūšu garo klusumu pavada ekrānā lasāms mūziķu manifests.

Mūzikas pasaule pēdējās dienās piedzīvojusi arī leģendu aiziešanu. No dzīves aizgājis mūziķis Florians Šneiders-Eslēbens, kurš 1970. gadā bija viens no grupas "Kraftwerk" dibinātājiem. 87 gadu vecumā mūžībā devies arī rokenrola pionieris Little Richard. Mūziķis bija starp pirmajiem, kas uzņemti Rokenrola slavas zālē, saņēmis arī “Grammy” balvu par mūža ieguldījumu mūzikā.

Klātienes izrādes šosezon Latvijas teātri vairs nespēlēs, bet virtuāli teātri joprojām varam baudīt. Lielu atzinību pašmāju sociālajos tīklos izpelnījies režisora Elmāra Seņkova iestudējums "Irānas konference" - lietotnē “Zoom” sapulcēti aktieri no gandrīz visiem Latvijas teātriem.

Žurnāliste un Baltijas mediju izcilības centra izpilddirektore Gunta Sloga tviterī izrādi sauc par labāko kultūras tiešsaistes formāta produktu, kas sērgas laikā līdz šim redzēts. 

Pirmizrādi Latvijas auditorijai piedzīvojusi arī režisores Lauras Grozas-Ķiberes tiešsaistes monizrāde "Trojas ķēve" ar aktrisi Ingu Tropu. Trojas ķēve šajā gadījumā - kāda Eiropas Parlamenta deputāte.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jau otrais vakars pēc kārtas ar atsauci uz sengrieķu mitoloģiju. Vakar Tēbas un Edips, šovakar Troja... ? Tātad - šovakar izrāde #TrojasĶēve ? Dramaturgam @artursdicis 2019.gadā izdevies uzrakstīt lugu "Trojas ķēve", kas tiešām pārsteidzoši sasaucas ar šī brīža situāciju pasaulē. Vismaz tā sākumā šķiet. Lugas galvenā varone ir Eiropas Parlamenta deputāte, kura nav tikusi pārvēlēta uz nākamo termiņu. Un nu viņai jāatgriežas dzimtenē - Latvijā. Tas ir stāsts par nevēlēšanos pieņemt realitāti, pašizolēšanos no patiesības un vēl arī "kā tad ar augstpapēžu kurpēm pa dubļiem". Deputātes lomā #IngaTropa ?? . . . . #teātris #teātrisonline #izrādetiešraidē #LauraGrozaĶibere #ArtūrsDīcis #StoryHub #vakarsteātrī2020 #virtuālsvakarsteātrī #paliecmājās #pašizolācijaturpinās #šosezonteātristikaivirtuāli

A post shared by ingrida_i_p (@ingrida_i_p) on May 8, 2020 at 12:35pm PDT

Latvijas Nacionālā opera un balets savā mājaslapā piedāvā audiovizuālu lekciju ciklu "Operas sākumi", kas vēsturnieka Mikus Čežes vadībā dod iespēju gūt zināšanas par operas žanra dzimšanu. Kopumā gaidāmi astoņi video stāsti, no kuriem pirmie jau pieejami Operas interneta vietnē. 

Bet noslēgumā - par vēsturi, kas top šobrīd, sērgas laikā. Trīs spāņu mākslinieki izveidojuši “Instagram” kontu "COVID mākslas muzejs", kurā tiek apkopoti mākslas darbi, kas radīti pašizolācijas laikā. Iespējams, uz kādu no šiem darbiem nākotnē lūkosimies kā uz ''Covid'' laikmeta simbolu. 

Distancējamies, mazgājam rokas un pēc iespējas paliekam mājās, lai mākslu ātrāk varam baudīt ne tikai “Instagramā”. Tiekamies nākamajā “Kultūrdevā”!

 

 
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti