Rogans, Jangs, Eks un Tramps jeb «Spotify» nedienas īsumā

Ir teiciens - kā gadu sāksi, tā pavadīsi. "Spotify" gadījumā jācer, ka tā nebūs taisnība, jo šai podkāstu nozarē svarīgajai kompānijai gads nav sācies labi. Tomēr eksperti paredz, ka tam nebūs ilgtermiņa sekas, un kompānija jau šogad beidzot varētu kļūt pelnoša.

Viss sākās ar kanādiešu slavenā mūziķa Nīla Janga atklāto vēstuli, draudot izņemt no šīs platformas visu savu mūziku, ja "Spotify" nepārtrauks publicēt Džo Rogana podkāstu. Tas ir raidieraksts, kura epizodes klausās vidēji ap 11 miljoniem unikālo klausītāju un ko uzskata par populārāko šī mediju formāta produktu. Jangs vērsa uzmanību, ka Rogana raidierakstā nereti viesojas vakcinācijas pretinieki, 2-3 stundu garumā kodējot cilvēkus ar informāciju, kas nerosina visas sabiedrības cīņu un atveseļošanos no kovida. Rogana podkāsts ir viens no populārākajiem pasaulē, "Spotify" par ekskluzīvu tā tiesību iegūšanu pirms kāda laika samaksāja 100 miljonus dolāru un skaidrs, ka, dzīvojot kapitālismā, scenārijs, kurā "Spotify" pakļautos Janga prasībām, nebija reāls. Divas dienas pēc Janga paziņojuma šī mūziķa radītā māksla vairs nebija pieejama "Spotify" lietotnē.

Janga piemēram ar publiskiem nosodījumiem "Spotify" virzienā sekoja vēl vesela virkne niknu izteikumu, medicīnas profesionāļi vienojās kopīgā vēstulē kompānijai, norādot, ka Rogana podkāstā izskan sazvērestības teorijas par pandēmiju, kurām nav atrodams pamatojums. Tviterī trendoja mirkļbirka #deleteSpotify jeb #izdzēsSpotify. Pasaules Veselības organizācija izteica pateicību Jangam par uzmanības pievēršanu dezinformācijai par vakcināciju, rinda ar mūziķiem ielēca Janga iestumtajā vilcienā, izņemot no "Spotify" savu daiļradi vai vismaz solot to izdarīt. Bet angļu muzikants Džeimss Blants apliecināja izcilu humora izjūtu, pasmejoties pats par sevi. Proti, viņš draudēja publicēt jaunu mūziku "Spotify" platformā, ja tā nerīkosies, lai mazinātu viltus ziņu izplatību.

Ne vien mūziķi, kuriem ar "Spotify" cauri laikiem bijušas saspīlētas attiecības honorāru dēļ, bet arī citi podkāstu veidotāji iestājās par platformas atbildības uzņemšanos saistībā ar tajā publicēto kovida informāciju. Amerikāņu profesore Brenē Brauna, kura ekskluzīvi "Spotify" veido divus podkāstus "Unlocking Us" un "Dare to Lead", pavēstīja, ka uz nenoteiktu laiku pārtrauc ierakstīt epizodes. Prinča Harija un Meganas Mārklas fonda podkāsts jau pērnā gada vidū vērsās pie platformas ar līdzīgām bažām par plaši pieejamo dezinformāciju tajā.

"Spotify" reaģēja, nopublicējot visus platformas satura noteikumus pilnā apmērā, kas izskaidro, kāpēc Rogana podkāsts nav neko pārkāpis. Savukārt kompānijas vadītājs Daniels Eks solīja pievienot brīdinājumus podkāstiem, kuros notiek diskusijas par Covid-19. Cita milzīga podkāstu platforma "YouTube" to dara jau ilgāk nekā gadu. Vēlāk "Spotify" ķērās pie Rogana podkāsta rediģēšanas - klausītājiem padarītas nepieejamas vairāk nekā 100 dažādas podkāsta epizodes. Tad faktu pētnieki cēla gaismā senas podkāsta epizodes, kurās šī raidieraksta vadītājs izmantojis rasistiskus apzīmējumus. Rogans par visu publiski atvainojās, bet atsevišķi eksperti norādīja, ka vienīgais kompānijas glābiņš būtu attiecību saraušana ar populāro raidieraksta veidotāju.

"Spotify" šefs Daniels Eks savā paziņojumā atvainojās visiem aizvainotajiem, tomēr norādīja, ka negrasās pārtraukt sadarbību ar Roganu. Tikmēr "cancel" jeb atteikšanās kultūra turpināja uzņemt apgriezienus, un arī Latvijas tvitera mikrovidē cilvēki jau apspriež, kādu citu mūzikas straumēšanas servisu izvēlēties "Spotify" vietā - "Deezer", "Tidal" vai vēl kādu. Podkāstu klausītājiem gan tas nozīmētu arī iespējamu atteikšanos no kāda sev iemīļota podkāsta, jo "Spotify" pēdējos gados daudzus populārus podkāstus padarījis ekskluzīvi pieejamus tikai savā platformā. Tehnoloģiju blogs "kursors.lv" viņnedēļ publicēja rakstu par labākajām alternatīvām.

"Spotify" šai laikā paspējis pavēstīt par saviem finanšu rezultātiem 2021. gada pēdējā ceturksnī. Aktīvo ikmēneša klausītāju skaits sasniedzis 406 miljonus, kas ir par 18% vairāk nekā pirms gada. Tie, kas maksā, lai izmantotu platformu bez reklāmām, ir 180 miljoni - par 16% vairāk. Kompānijas ieņēmumi ceturksnī sasnieguši 2,69 miljardus eiro. Gada vidū būs interesanti aplūkot, kā šī brīža kompānijai trauksmainais laiks būs ietekmējis lietotāju skaitu un reklāmas ieņēmumus. Lai gan februāra sākumā "Spotify" akciju cena kritās, un kompānija joprojām nenes peļņu, gaidāms, ka šogad tas notiks pat par spīti Rogana gadījumam. Reklāmas ieņēmumi turpina pieaugt gandrīz divreiz ātrāk nekā ieņēmumi no servisa abonentiem.

Ir būtiski atcerēties, ka "Spotify" tika radīts kā tehnoloģiju platforma, lai ērti atskaņotu audio failus, bet šobrīd tas kļuvis par mediju platformu, kurā ir vairāk nekā 82 miljoni muzikālu skaņdarbu un 3,6 miljoni podkāstu. Podkāstu nozares attīstīšanā ieguldīts aptuveni viens miljards dolāru. Tāpēc aktuāls kļuvis jautājums par to, vai "Spotify" nav nepieciešams ieviest arī redakcionālo kontroli par saturu, kas ir pieejams šajā platformā. Īpaši attiecībā uz ekskluzīvo saturu, par ko šī platforma samaksājusi, lai tas netiktu izplatīts citās platformās. Tikmēr sacelto ažiotāžu ap "Spotify" mantkārīgos nolūkos mēģina izmantot kanādiešu video platforma "Rumble", publiski piedāvājot Roganam pamest "Spotify" un iekārtoties pie viņiem. "Rumble" par to piedāvā Roganam 100 miljonus dolāru četros gados. Rogans šo piedāvājumu jau paspējis noraidīt.

Tikmēr visas jezgas aizsācējs Nīls Jangs joprojām nav nomierinājies un tagad aicina "Spotify" darbiniekus rakstīt atlūgumus. Bet šī visa apmērus labi parāda pat bijušā ASV prezidenta Donalda Trampa nestāvēšana malā. Viņš, kā pieredzējis populists, šo situāciju mēģina izmantot savā labā, spēcīgi nosliecoties vienas iesaistītās puses virzienā.

Podkāstu pasaules jaunumus katru nedēļu iespējams noklausīties arī "Raidnīcas" epizodēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti