Sadaļas Sadaļas

PAREIZAIS VIEDOKLIS par pazudušo Stabiņu

Cilvēkus nevajag novērtēt par zemu. Jo īpaši, ja pastāv aizdomas par blēdīgu rīcību. Protams, likumu ruļļos šis gan nav ierakstīts.

Fakts: Pazudusi kukuļņemšanā vainotā Rīgas domes Dzīvokļu pārvaldes priekšniece Ārija Stabiņa, svētdienas vakarā vēstīja TV3 raidījums "Nekā personīga".

Šī rīta konsultācija liek Bundžu Jānim atgriezties bērnībā. Mazais Jānītis jau toreiz apzinājās savu gaidāmo misiju un lasīja daudzas pieaugušo grāmatas par dažādiem mahinatoriem un bosikiem. Elpu aizturot, tika sekots, kā braši izmeklētāji, spītējot vējam, lietum un veselajam saprātam, atšifrē sarežģītu noziegumu mezglus un beigu beigās aiztur vainīgo pat pirms augstāko priekšnieku (pārsvarā attēloti kā padumji korpulenti plikpaurīši) noliktajiem fantastiskajiem termiņiem.

Ļoti reti, bet dažiem tomēr izdevās izmukt. Un tad, kā Jānītis lasīja, tos notiesāja ATMUGURISKI. Vecais Bundža gan norādīja, ka dēliņš vienkārši vēl nemāk lasīt un tur teikts – AIZMUGURISKI, bet Jānītis iecirtās. Arī vēlāk, kad klusām nojauta - vecajam taisnība, tomēr palika pie sava. ATMUGURISKI un viss! Aiz spītības.

Iepazīstoties ar bijušās dzīvokļu priekšnieces Stabiņas lietu, PAREIZAIS VIEDOKLIS ir, ka mūsu tiesībsargājošās iestādes arī tagad pielieto mazā Jānīša aizstāvēto shēmu – strādā atmuguriski un vēl aizsietām acīm. Vai tas ir nepareizi? Nekādā gadījumā. Temīda taču visur attēlota ar aizsietām acīm – tātad, lai neizrādītu nekādu ieinteresētību. Un ja vēl atmuguriski, tad tā ir augstākā neieinteresētības pilotāža.

Tomēr Stabiņa pa to starpu prom. Izskatās, ka nebūs vis aizgājusi sēnēs. Kaut gan tāda iespēja pārāk ātri atmesta. Ja nu tomēr.

Bet nu, pieņemsim, ka tomēr aizbraukusi uz ārzemi. Visparastākais jautājums – ko darīt, lai tas nekad, nekad neatkārtotos. Parasti jau gan neatkārtojas TAS, bet mazliet kaut kas cits un atkal var sākt visu no gala.

Bet, lūk, vakar arī Latvijas Radio klausītāji izteica savus viedokļus. Un ļoti labus.

Pirmais. Likt maksāt tādu pamatīgi biezu drošības naudu. Nu apmēram, piemest, cik tajos kukuļos un maisos un ar koeficientu 2,5. Ja arī aizbēg, tad nauda budžetā. PAREIZAIS VIEDOKLIS ir pamatbudžeta ienākumu daļā iekļaut ailīti – ienākumi no drošības naudām. Sīkstulīgā Finanšu ministrija šo saskaņotu ātri un bez atrunām. Tad sāktos pat zināmu mājienu došana – cik svešās zemēs tomēr skaisti. Iedomājieties – tāda summa iemaksāta un tagad jādod atpakaļ. Nav nekāda labā sajūta. Kopumā var aprēķināt cik lielas naudiņas varētu iekasēt, ņemot vērā aizdomīgo darboņu īpatsvaru, vidējo kukuļa lielumu un citus kontrolskaitļus.

Otrais. Ja nu tomēr to drošības naudu nevar vai negrib savākt, tad nav ilgi jādomā – klakt! Stilīga aļa PjērKardēn elektroniskā aproce (vai apkāje, kā labāk) virsū un staigā vesels. Solis pa labi vai pa kreisi – pats vainīgs. Tā visur citur jau sen darot. Jāpalūko, vai tā dara arī Igaunijā. Tādā gadījumā nav galīgi nekādu problēmu.

Ā, viena tomēr ir! Vēl pirms attiecīgais projekts tiks uzklibināts un saskaņots, lielajā portālā ss.lv varēs lasīt slīpu informāciju taisniem burtiem – „noņemu aproces ar garantiju, bez sāpēm un morālām paģirām, programmēju virtuālos maršrutus līdz trim mēnešiem uz priekšu. Teikt, ka no Ļohas.”

Starp citu, šo sludinājumu portālu sen vajadzētu sakārtot. Izlaidušies galīgi. Dzimstošajai Saeimas mediju apakškomisijai PAREIZAIS VIEDOKLIS ieteic to pievienot portālam @lsm.lv Visiem savs labums atlēktu un aproču zoksterus nodzītu tumšos pagrabos.

Ko tagad? Tagad neko. Jāuzmana valsts iepirkumu portāls. Tūlīt parādīsies iepirkuma tenderis par 10 miljonu eksemplāru Stabiņas kundzes bilžu kopēšanu ar uzrakstu „wanted un reward 10000” (latv.-ziņo, varbūt laimēsi) un izlīmēšanu pie afišu stabiem visā Eiropā un tagad mums draudzīgajā Azerbaidžānā, Turkmenistanā un Kazahstanā.

Tomēr vēl kāda iespēja novērst šādas atmuguriskas situācijas ir nepelnīti aizmirsta. Ne viss, kas bijis senāk, atmetams.

Emocionāli viena no smagākajām lietām ir došanās emigrācijā. Tas atstāj lielu iespaidu uz cilvēka dzīvi. Rosina uz pārdomām un mudina kļūt labākam.

PAREIZAIS VIEDOKLIS ir, ka nav jābaidās un jāsatraucas par iespējamu dažu negantnieku pazušanu ārzemēs. Gluži otrādi, šāda iespēja jāpadara par neizbēgamu, ieviešot attiecīgos likumos soda veidu – izraidīšanu uz ārzemi. Un kāpēc arī mums būtu jāuztur ļaudis, par kuru labošanos ir lielas šaubas?

Humānu apsvērumu dēļ var pievienot atrunu, ka pēc 10 gadiem attiecīgā persona var rakstīt Prezidentam Bērziņam lūgumrakstu, ka ir labojusies. Testēsim, it kā nejauši atstājot sarunu istabā uz galda paciņu ar latiem. Vēl dažas pārbaudes un varbūt būs arī cerība…

Bet iespējams, ka Stabiņas kundzes elegantās pazušanas iemesls ir gluži hrestomātisks un aprakstīts jau „Šveikā”. Tur žandarmu priekšnieks paceltā garastāvoklī reiz skaidroja zemākajiem, ka blēdi nekādā gadījumā nevajag ņemt ciet tūlīt, bet izsekot. Tad varēšot izgaismoties pavedieni, kuri, kuri, kuri… Tomēr dēļ izdzertā sļivovicas daudzuma viņš pats galīgi sapinās šais pavedienos.

Tad lūk - lai arī mūsu aplūkojamā gadījumā neparādītos pavedieni „kuri, kuri, kuri…”, labāk varbūt bija nedaudz pavērt aizkaru uz tālām eksotiskām zemēm. Un pašiem uz mirkli nostāties ATMUGURISKI.

Ar cieņu
Bundžu Jānis, ļoti neatkarīgs konsultants

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt