PAREIZAIS VIEDOKLIS par kosmosa lielvalsti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Nevar zināt, vai Latvijas aktivizēšanās kosmosa pētīšanā ir tā galvenā prioritārte, bet brīdis tās virzīšanai ir atrasts vislabākais.

Fakts: Kļūstot par Eiropas kosmosa aģentūras dalībvalsti un laika posmā no 2014. līdz 2018.gadam ieguldot kosmosa politikas īstenošanā 5,144 miljonus latu, kosmosa nozares apgrozījumu Latvijā būtu iespējams četrkāršot. Balstoties uz šīm aplēsēm, Izglītības un zinātnes ministrija nākusi pie secinājuma, ka Latvijai būtu izdevīgi sākt sadarbību ar Eiropas Kosmosa aģentūru, kas nozīmē, ka iemaksu veikšanai no valsts budžeta jau nākamgad būtu nepieciešami nepilni 950 000 latu. (c)Delfi

Jezga ap pašvaldību vēlēšanām ir ieilgusi un PAREIZAIS VIEDOKLIS konstatēja, ka īstenībā gribētos uz brīdi prom. Labi tālu prom.

Sākumā šī vēlēšanās bija abstrakta un robežojās ar primitīviem sapņojumiem par kādu ne pārāk dārgu SPA kaimiņos Igaunijā vai varbūt pat tepat Latgalē. Nešķita tomēr, ka tas būs pietiekami „labi tālu”. Tautieši būs sastopami kā tur, tā tur un varbūt atkal lūgs PAREIZĀ VIEDOKĻA konsultāciju par zināmo dilemmu, par ko tad tomēr būtu jābalso… tas neder.

Un tad uzmanību piesaistīja fakts, kurš deva cerību. Labi tālu aizlidot. Gan ne tūlīt, bet uz kādu 2018.gadu jau nu noteikti. Izglītības un zinātnes ministrija, lietpratīgi izmantojot resursus, ir sagatavojusi likumprojektu par Latvijas un Eiropas kosmosa aģentūras sadarbību. Cilvēku valodā tas nozīmē, ka mēs aktīvi un valstiski iesaistīsimies kosmosa pētīšanā. Kas vispirms jādara šādos gadījumos? Nu, protams – jāmaksā biedra nauda! Apaļi rēķinot – kāds miljons gadā. Īstenībā tas ir svarīgākais, lai taptu par kosmosa lielvalsti. Pārējais…nevar teikt, ka nav svarīgi, bet bez tā var iztikt. Bez biedra naudas iztikt nevar. Stratēģiskā likumprojekta anotācijā tā arī ierakstīts budžeta izdevumu daļā nākamajiem trim gadiem. Katru gadu neliels izdevumu pieaugums, bet vidēji ap miljonu. Ieņēmumu daļā gan vienkāršāk. Tur visās ailēs patīkams apaļš cipars. Nulle.

Protams, ir rakstīts, ka, iedodot naudu, viss kaut kas VARĒTU NOTIKT, četrkārt VARĒTU PALIELINĀTIES kosmosa naudas apgrozījums Latvijā, mēs VARĒTU SAŅEMT visādus smalkus un dārgus pasūtījumus. Bet VARĒTU arī NEPALIELINĀTIES un NESAŅEMT. Tad ir tas dīvainais jautājums – vai par to kāds atbildēs?

Iespējams, ka atbildīgie būs tie divi ierēdņi, ko IZM pieņems darbā kosmosa pētīšanas pārraudzīšanai un koordinēšanai.

Sīki izrēķināts, cik nu tie cilvēki valstij izmaksās – līdz pat drēbju pakaramajam. Iztikšana viņiem gauži trūcīga tajā IZM – lēts galdiņš, krēsls vienam apmeklētājam, plaukts un pakaramais. Dzirdēts, ka tas tādēļ, ka viņi lielāko darba laika daļu nemaz pie rakstāmgalda nepavadīšot, bet koordinēs Latvijas kosmosa izpēti tieši kosmosā. Būšot liels konkurss. Tomēr īsti nav skaidri tie galvenie ieguvumi, vismaz vienkāršam cilvēkam. Protams, ieguvums ir maksāt biedra naudu, vienu miljonu gadā. Bez šaubām.

PAREIZAIS VIEDOKLIS ieteic konkrētus virzienus, kuros varētu produktīvi un ienesīgi darboties kosmosa izpētē. Arī cilvēkiem viss būtu skaidrs un saprotams.

Pirmais ieteikums ir – izveidot kosmodromu tādu mazāku kosmosa kuģu palaišanai. Lielie lai paliek amerikāņiem, krieviem, ķīniešiem. Mēs spiestu uz maziem, bet dārgiem un ekoloģiskiem. Tā kā šobrīd draudzējamies ar Turkmenistānu, Azerbaidžānu un citām turīgām valstīm, tad šo priekšniekiem uzmanīgi jānorāda, ka viņiem noteikti vajadzētu savus kosmosa pavadoņus. Nelielus, bet smalkus. Varbūt pat no tīra zelta. PAREIZAIS VIEDOKLIS domā, ka, pareizi nostādot jautājumu, rezultāts būtu pozitīvs.

Iespējamā kosmodroma vieta varētu būt noslēpumainais Tukuma lidlauks vai Zvārdes poligons.

Te var gari rakstīt par finanšu un citiem ieguvumiem, bet tas nav mūsu uzdevums. Galvenais ir norādīt pareizo virzienu.

Ja tomēr tiek atzīts, ka šis projekts ir tāds mazliet trokšņains, tad padomā ir cits, kas nu nekādi neradītu pārmērīgu dārdēšanu un rībēšanu. Vismaz tūlīt ne.

Latvija ir īstā vieta, kur ES varētu uzcelt mītnes iespējamiem viesiem no kosmosa. Ja kaut kur Eiropā dzird nolaižamies šķīvīšus vai katlus un VIŅI nāk, apsveicinās un laipni eskortē uz Latviju. Par šo jautājumu vismaz nav dzirdētas alternatīvas pasaules medijos un valstīs. Priekšnosacījumi ir – tīra vide, mierīgi cilvēki, atvērta sabiedrība… Bez tam šāds projekts bremzētu citu, šīs pašas Zemes migrantu pieplūdumu, jo kosmosa viesiem tomēr būtu jānodrošina puslīdz mierīga dzīvošana mierīgā valstī. Mītne, iespējams, vēl daudzus gadus stāvētu tukša, bet PAREIZAIS VIEDOKLIS ierosina šajā laikā pelnīt ar ekskursiju vadāšanu uz šo nākotnes ciematu. Tur tak būs nodrošinātas unikālas ēdināšanas, labierīcību un citas funkcijas būtnēm, par kurām nemaz nezinām, kā viņi TO dara. Tas atkal dotu darba iespējas augsti izglītotiem inženieriem un zinātniekiem.

Nekas, ka daudzi aizbraukuši. Aicināsim no Filipīnām. Un vieta varētu būt netālu no Ventspils. Jo tur esot viss un pulka.

PAREIZAIS VIEDOKLIS prognozē, ka konservatīvākajai sabiedrības daļai šāda ideja un iespējamie ciemiņi liktos kaut kas pārspīlēti inovatīvs un pat bīstams. Šādam uztraukumam galīgi nav pamata.

Ja jau esam pārdzīvojuši priekšvēlēšanu debates (jā, pat Jūrmalas priekšvēlēšanu debates!), tad mazu, zaļu cilvēciņu vai violetu medūzu ierašanās varētu šķist gluži vai ikdienas laika ziņu stresa līmenī.

Un tā filozofiski domājot – ja kādam (līdzīgi PAREIZĀ VIEDOKĻA konsultantam) šis juceklis rada vēlēšanos tikt prom, varbūt ir arī otrādi – kādam tas rada vēlēšanos ierasties. Pat no ļoti, ļoti tālām vietām.

Iespējams, lielās tikšanās brīdis nemaz nav tālu. Latvijas kosmosa iekarošanas sākums ir nolikts tieši visīstākajā laikā.

Ar cieņu

Bundžu Jānis, ļoti neatkarīgs konsultants

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pareizais viedoklis

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti