Sadaļas Sadaļas

PAREIZAIS VIEDOKLIS par Gausa algu un raudāšanu

Ar milzīgi lielām algām var cīnīties divējādi. Samazinot tās vai palielinot citas. Bet vislabāk ir vienkārši raudāt.

Fakts: Valsts pārņemtās, ar milzīgiem zaudējumiem strādājošās nacionālās aviokompānijas airBaltic valdes priekšsēdētājs Martins Aleksandrs Gauss pērn uzstādījis absolūto rekordu Latvijas valstij piederošo kapitālsabiedrību vadītāju atalgojuma ziņā, - viņš algā pagājušajā gadā saņēmis 270 687 latus.(c)Pietiek.com

Sāksim ar jau aizejošo. Sestdien bija pašvaldību vēlēšanas. Naktī un vēl nākamajā dienā skaitīja rezultātus. Tie bija slikti. Miestiņos, kur stabili palika iepriekšējie priekšnieki – skaidrs, ka valdīs stagnācija un korupcija. Tur, kur jaunie – tie neko nemācēs. Kur kompānija raiba un sarežģīta – vismaz gadu nevarēs saprast un sadalīt, ko kurš darīs.

Kas sabiedrībai jādara visos trijos gadījumos? Protams! Jāraud! Par Rīgu jāraud jebkurā gadījumā. Vienīgā problēma – ilgstoši raudāt par vienu tematu grūti. Vajag īpašu treniņu. Ir cilvēki, kas var raudāt mēnešiem, bet ne katram tas dots.

Nav īpaši jāskaidro, ka raudāšanai ir pozitīvs efekts – noņem spriedzi, negatīvās emocijas, kā arī palīdz izvairīties no acs radzenes izžūšanas. Pēdējais raksturīgs gados vecākai paaudzei, tādēļ tai pievēršama īpaša uzmanība. Jāraugās, lai nepietrūktu efektīvu raudināšanas instrumentu. Piemēram, tagad Nils&Co varētu atcelt to bezmaksas trolejbusu braukšanu.

Vēl jādomā par vīriešiem. Viņiem dažu minūšu raudāšana atsverot vairāku stundu treniņu. Stiprinoties vēdera prese. To PAREIZAIS VIEDOKLIS novēroja pats, šņukstot pie spoguļa. Presi gan nevarēja labi redzēt, jādomā, tieši dēļ asarām.

Tiek norādīts, ka raudāt nepieciešams tāpat kā zāles lietot – maz, bet regulāri. Ja raudot reti, bet ilgstoši - galva sāpot, parādoties zilumi un ķēmi.

Nupat aizejošais vēlēšanu notikums deva iespēju vaimanu regularitātei vairāku dienu garumā. Nu tas garām, ko tur daudz vēl piešņukstēs.

Labi, ka nāk ziņa par „Air Baltic” šefa Martina Gausa algu. „Pietiek.com” stāsta, ka pagājušājā gadā šamais dabūjis 270 687 latus. Mēnesī, diemžēl, mazāk – ap 22,5 tūkstošiem latu, bet arī pietiekoši raudoši. Ziņu tūdaļ pārpublicē vairāki citi masu mēdīkļi.

To, ka efekts panākts, portālu komentāros varēja labi sajust. Vispārējā noskaņa bija lieliska. „Tie cūkas, mērkaķi, murmuļi” un citi zvēri; pieteikšanās to pašu darīt par trīsreiz mazāku algu, un arī ierosinājums meklēt šāvējus…

Starp citu – kā tomēr evolucionē raudāšanas cēloņi. Latvijas vēsturē jocīgākais premjerministrs Repše vienu dienu 2003.gada sākumā savā stilā pateica, ka ministriem tagad būs lielākas algas. Vairākas reizes lielākas. Ap 2000(!) latiem mēnesī. Lieliska raudāšanas terapija vismaz pāris nedēļas. Tagad tas izraisītu vienīgi neveselīgus smieklus.

Bet nu atpakaļ pie Gausa. Var prognozēt, ka tie 270 tūkstoši nodrošinās raudāšanu kādas pāris dienas. Jāplāno tālāk. Īstenībā pieļauta neliela kļūda. Vajadzēja sākt ar citiem, kam arī lielas algas. Un tad nonākt līdz finālam – Martinam Gausam. Būtu rezerves ilgākam laikam. Bet, kas nav, tas nav.

Tagad atklājums jāattīsta tālāk. PAREIZAIS VIEDOKLIS mēģināja versiju – cik minētais kungs nopelna dienā, stundā, pat sekundē. Attiecīgi 750; 31,25 un 0,009 lati. Nav mērķtiecīgi. Jo skaitlis kļūst arvien mazāks un raudāšanai nederīgs. Cita lieta – pārvērst algu pietiekami apraudāmās precēs. Piemēram. Par šādu mēneša algu var iegādāties 1963 iepakojumus sirds līdzekļa mildronāta. Vai arī 11,3 tonnas Rakveres cīsiņu. Vai arī…nu, labi - 18 442 tilpumus lieliska 2litrīga alus. Pa porcijai dodot šo katru dienu, vai atkal – katrai auditorijai savu, efekts var būt atzīstami labs.

Algu sektorā vēl ir pietiekamas rezerves. Piemēram, PAREIZAIS VIEDOKLIS atgādina, ka pirms nedaudz vairāk kā mēneša tika izpētīts, ka daži skolotāji uzdrošinoties saņemt algā pat pāri tūkstotim. Mēnesī! Izglītības ministrija skaidroja, ka šāda izlekšana nav paciešama un algas jāvienādo. Protams, uz leju. Pēc tam, kad Gausa „raudāšanas pilieni” būs izlietoti, vēlams atgriezties pie skolotāju jautājuma. Sak’ kad tad ministrija pildīs solīto?

Daži pesimisti apgalvo, ka „Air Baltic” šefa alga tiešām Latvijas apstākļiem ir neveselīgi augsta. PAREIZAIS VIEDOKLIS tam var piekrist tikai daļēji. Par ko gan mēs raudātu ja visiem būtu vienādas algas, viena partija, vienādas mazas mašīnītes un viena liela, smuka Dzimtene?

Var prognozēt, ka zināmu laiku augstie kungi TAISĪSIES kaut ko darīt, lai lielās algas samazinātu. Premjera vārdiem „mēs rūpīgi skatīsimies”.

Labā ziņa visā šai stāstā ir cita. Kamēr pat NETAISĪSIES mazo algu palielināšanas virzienā, bet solīs vien lielo samazināšanu, raudāšanai un līdz ar to arī acs radzenes mitrināšanai labvēlīga vide būs nodrošināta.

Ar cieņu
Bundžu Jānis, ļoti neatkarīgs konsultants

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt