Sadaļas Sadaļas

PAREIZAIS VIEDOKLIS par budžeta prasīšanu

Valsts naudas prasīšanā mūsu tikumi nav izmainījušies ne par eiro centu. Mazliet pamainījušās prasīšanas formas. Tas nav ne labi, ne slikti. Tas vienkārši tā ir.

Fakts: Finanšu ministrs prognozē ļoti karstas diskusijas par nākamā gada Valsts budžetu jo ministriju pieprasījumi astoņas reizes pārsniedz iespējas.(c) LETA

Ir divi gadījumi, kad politiķi kļūst dīvaini. Pirms vēlēšanām un pirms budžeta pieņemšanas. Tā kā kāda no šīm situācijām ir gandrīz vienmēr, tad loģiski, ka politiķi arī ir dīvaini gandrīz vienmēr. It kā šāds apgalvojums mums neko nedod, tomēr to var izmantot, aplūkojot šīs dienas PAREIZĀ VIEDOKĻA risināmo jautājumu – kā astoņas reizes lielāko valsts naudas pieprasījumu konteineru kaut kādā veidā ielocīt tajos pieļaujamos rāmīšos. Nav ne mazāko šaubu, ka mēs to atrisināsim. PAREIZAIS VIEDOKLIS IR, ka arī Jūs, kas lasīsit, varēsit iedot vēl savus priekšlikumus un, konsultāciju noslēdzot, mums būs pat pārpalikums.

Vispirms – par attieksmi. PAREIZĀ VIEDOKĻA konsultantam nācies būt klāt budžeta dalīšanā, kad to vadīja Einars Repše. Lūk, tur gan pieprasījumi burtiski kusa dialoga laikā starp premjeru un, teiksim, kādu augstu ierēdni. Hipnotiskais skatiens un izvēlētie uzsvari vārdos dažkārt radīja apmēram šādu situāciju.

Ierēdnis – …un tad mums vēl būtu pieprasījums par 1,8 miljoniem, kas paredzēti…
Premjers – es, nesapratu. Kas Jums VĒL vajadzīgs?
I. - …ē…nekas.
P. – Nu, re, cik labi. Nākamo jautājumu, lūdzu.
Cits I. – Nākamais jautājums noņemts.
P. – Labi. Ejam tālāk.

Protams, tās ir mazliet nostalģiskas atmiņas, bet dažas vērtīgas stila iezīmes derētu pārņemt gan finanšu ministram, gan aktuālajam Premjeram.

Tagad pie lietas.
Budžeta pieprasījumi ASTOŅAS reizes pārsniedz iespējas. Mēs esam tālu tikuši prom no vecajiem stagnātu laikiem daudzās sfērās. Izņemot vienu.

Pieprasījumi vēl arvien tiek realizēti pēc principa – prasi divus, dabūsi vienu. Tātad faktiski varam teikt – budžeta pieprasījumi ČETRAS reizes pārsniedz iespējas.

No otras puses. Finanšu Vilks izteicies, ka virs budžeta bāzes pieejami esot tikai 50-60 miljoni latu. Tomēr tad sācis spriest tādās kā astrālās kategorijās, proti, „pieļāva brīnuma notikšanas iespēju”, ka ekonomikai augot un „Liepājas metalurgam” atrodot kādu „Vtorčermet company”, varot būt pieejami jau 100 miljoni latu.

No tā divi secinājumi. Par spīti ateistiem, brīnumi notiek. Un budžeta rezervi mums izdevies palielināt uz pusi.

Ja jau mēs pie Finanšu ministrijas, tad tur arī turpinām. Tā kā viņi ir tie stingrākie taupības aizstāvētāji, tad skaidrs, ka pašas FM izdevumi būs palielināti precīzi un skrupulozi tikai tik maz, cik spējam ar to pirmsbrīnuma skaitli. Nu, daži mazi miljoniņi un viss.

Tad – VARAM. Godājamais ministrs Sprūdža kungs jau godīgi pateicis, ka nav nācis šurp, lai smuki izskatītos. Viedi vārdi. Tad nu piefiksējam, ka ministrija izdevumus palielināt nemaz netaisās. Ja nu kādu nieku birojam.

Ak, un pašvaldību vēlēšanas jau garām! Tas ienākuma nodokļa sadalījums nu nekādi valsts budžetam prieku nedara. Ir citas domas? Gan jau, ka sadalīsim godīgāk. Nu, Jaunsleinis tur ierunāsies, ka tas ir vairāk slikti nekā labi. Lembergs izteiksies. Bet viņš jau katru dienu izsakās. Neviens nepamanīs.

Nacionālā apvienība visu laiku kasās. Bet prom nekur neiet. Un kur tad arī aizies. Premjeram, piemēram, ir kur iet. Tā kā visi apstākļi sakrīt, lai tos pieprasījumus cietumiem un kultūrai tā mazliet pielīdzinātu. Bez tam operai var dot mazāk, tāpat vēlāk paši paņems. Daļēji to var attiecināt uz cietumu sabiedrību arīdzan.

Vēl mums ir ceļu lāpīšana. PAREIZAIS VIEDOKLIS, ka tai jau gan neko nevajag dot. Vēlāk – nākamgad kādus daždesmit miljonus no neparedzētajiem gadījumiem. Kā vienmēr. Miers.

Esam nonākuši līdz nākamajam gadam. PAREIZAIS VIEDOKLIS ir, ka tieši tur atrodama mūsu vajadzību pilnas apmierināšanas atslēga. Pirmkārt jau uz eiro ieviešanas laiku visiem rādītājiem jābūt zemākiem par zāli. Ieviešana notiek gada beigās. Tagad tikai nepieļaut kaut kādas turbulences, kas beigtos ar atlikšanu. Nu kā tajā Sabiedriskā medija pieslīpēšanas notikumā. Tad 2014.gadā visus tos Māstrihtas pekstiņus varēsim uzlūkot ar saprotošu ironisku smaidu.

Otrs notikums ir Saeimas vēlēšanas 2014.gada oktobrī. To ietekme uz naudas došanu vispār nav īpaši jāskaidro.

Līdz ar to nonākam pie PAREIZA VIEDOKĻA, ka tas īstais naudas izsniegšanas un pareizas dalīšanas notikums nebūs vis 2014.gada Valsts budžeta sabīdīšana, bet šī paša budžeta gaidāmo grozījumu festivāls.

Līdz ar to traģiski zīmētā negausība naudas prasīšanā liekas vien tāds mēdīkļu uzpūsts biedēklis. Nedrošiem un iebaidītiem cilvēciņiem. Mēs tādi neesam.

Zviedriem ir daudzi nepareizi viedokļi, bet viens gan ir ĪPAŠI PAREIZS VIEDOKLIS – „MIERU, TIKAI MIERU” © Karlsons, kas dzīvo uz jumta.

Ar cieņu
Bundžu Jānis, ļoti neatkarīgs konsultants

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pareizais viedoklis
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt