Sadaļas Sadaļas

IERINDAS VIEDOKLIS par ugunsgrēku

Fakts: Pagājušajā naktī liels ugunsgrēks plosījās Rīgas pilī © daudzi avoti un individuāli vērotāji.

Šodien mēs publicējam IERINDAS VIEDOKLI. Sekojot postošā ugunsgrēka gaitai līdz vēlai naktij un tad atkal šorīt, jau izskanēja bezgala daudz pareizu viedokļu, kuru uzsvaram tika pielietoti tādi teksta papildlīdzekļi, kā „punkts”, „visiem sen skaidrs”, „kā var nesaprast” un tamlīdzīgi.

Nu jau cilvēku izteikumi sociālajos tīkos iegūst savu vidējo nokrāsu – atgriežamies pie Jāņu labumu aprakstīšanas, strīdamies par pagānisma, konfesiānisma un ateisma dominanti svinēšanā, errojamies par krieviem un Lauris Reiniks ieteic savu jauno projektu.

Līdz ar to pienācis laiks rezumēt sabiedrības aktīvākās daļas reakciju uz notikušo posta darbu. Uzreiz jāakcentē – neviens no tālāk pieminētiem izpaudumiem nav slikts un nosodāms pēc definīcijas. Mēs tādi esam. Arī autoram ir kaut kāds savs stils un virziens. Labāk sevi izpētot, varam precīzāk darboties citā reizē. Jo par sociālā tīkla informācijas svarīgumu nav šaubu. Tik jāprot atsijāt un izmantot.

Pirmie ziņojumi par ugunsgrēku sociālajā tīklā parādās vakar pirms 22.30 Drīz rodas pārliecība, ka tas nav blefs. Vispirms operatīvi izdalās divi sociāli virzieni ziņas attīstībā. Vieni uzskata par savu pienākumu galvenokārt padot tālāk informāciju. Otri šķendējas ar kopsaucēju – kādēļ nekas nenotiek.

Tas aizņem aptuveni pirmās 10-15 minūtes.

Pēc tam parādās notikumu interpretētāju sadalīšanās vēl vairākos sociālos strāvojumos.

Vispirms jau ir izmisušie, kuru paudums tā arī aprobežojas ar „tas nevar būt”, „ārprāts” un tamlīdzīgi. Vēlāk no šī virziena attīstās apgaroti raudātāji, kuri nemitīgi piedalās bērēs. Šoreiz tā ir tautas garamantu, ētikas un citādu augstu matēriju izvadīšana. Kopējais moto – viss iet bojā, pils grimst bezdibenī.

No pēdējā vērtējuma jau pārceļamies uz mistiķu grupu, kuri sociālā tīkla pareģojumos būvē savu pārdimensionālu kombināciju, saistot kopā Saulgriežus, eiro ieviešanu, tautas vispārēju izvirtību, mistiskas zīmes un „nupat šodien” dzirdētus miglainus vēstījumus.

Ja uz šiem redzējumiem atbildes reakcija maza, tad gluži otrādi ir ciniķiem. Tā ir sociālo tīklu lietotāju grupa, kura notikumu izrotā ar melnā humora ciku-cakām. Līgošana jau sākusies, galveno jāņuguni redz visā Latvijā, interesanta reklāmas kampaņa – nez kāds būs iznākums, kvalitatīvs ugunskurs – mēbeles no laba koka. Humānāki ļaudis metas kaunināt, rupekļi nosoda tiešāk, bet labums ir tas, ka šādi neadekvāti murgojumi mazliet noņem spriedzi. Tā, protams, autora interpretācija.

Blakus ciniķu grupai stāv sazvērestību teorijas piekritēji. Ugunsgrēks ir terora akts. Nu, labi, ļaunprātīga dedzināšana. Citādi nevar būt. Versijas – mazākais ļaunums: būvnieki slēpj neizdarības, lielākais – okupantu ņirgāšanās.

Ja sazvērestību speciālisti izsakās samērā maz, tad sociālā tīkla valdošo koalīciju varētu veidot „viss ir slikti” apvienība. Te nu pat var izdalīt iekšējus strāvojumus.

Vispirms, taisnības labad, jāpiebilst, ka zināma daļa taisnības viņu apgalvojumos ir. Bet tā tiek hiperbolizēta līdz grūti aptveramam līmenim.

Tātad par iekšējiem strāvojumiem. Acīmredzot šī ziņojuma autora zināmo lokā ir daudz mediju cilvēku, tādēļ spēcīga ir masu mēdīkļu, īpaši sabiedrisko „viss ir slikti” daļa. Tātad pēdējie guļ un, ja neguļ, tad neko nedara. Un, ja kaut ko dara, tad nemākulīgi un lēni. Bikli protesti tiek samalti zem „punkts” ceļa ruļļa.

Zināms labums ir, jo nepaiet ne 24 stundas, kad Latvijas TV šefs ziņo par nakts jaunumu pārraides atsākšanu tiešraidē. Ne tik labi iet ugunsdzēsējiem, jo viņu augstākie priekšnieki klāsta tikai to, ka „naudas vajadzība ir acīmredzami prioritāra”. Nekad nedzirdēts paziņojums.

Kā citus „viss ir slikti” grupas virzienus var izdalīt glupo būvnieku kritiķus, „pasaulē nekur tā nedara” zinātājus un citu, neapšaubāmi, mazāk attīstītu sociālā tīkla iemītnieku bārējus.

Grūti spriest, vai atsevišķa grupa vai iepriekš analizētās sliktuma koalīcijas līdzbiedri ir politiķu nīdēji. Nav labi nekā.

Ārprāts! Bērziņš, Ušakovs, Dombrovskis ugunsgrēkā NAV klāt. Jā, nu ko tad viņi darītu? Stieptu ārā tepiķus un iekšā spaiņus, kā kāds trāpīgi piezīmējis?

Ārprāts! Kultūras ministre uz ugunsgrēku IR atskrējusi. Nav kauna pat šādā brīdī izrādīties!

Vēl ir arī pāri stāvošie. Šie cilvēki neizsakās pārāk daudz. Un ja saka, tad samērā prātīgas lietas. Tomēr tas tiek darīts ar tik žultainu pārākuma sajūtu, ka pat mūžīgie „viss ir slikti” vaimanātāji šķiet gluži jauki kaimiņi.

Un kas tad Tu pats esi – vaicās lasītājs. Es nezinu. Pilnīgi droši, ka kādas grupas pazīmes ir manī. Un to vislabāk no malas redzēt. Tāpat kā manos vērojumos par citiem individuālajiem autoriem īpašos apstākļos, kādi bija iepriekšējā naktī.

Labā ziņa ir tā, ka praktiski visu grupu pārstāvji starp nodevām savam sociālajam stilam izsaka arī ko būtisku un izmantojamu. Protams, tas pienesums ir mazākumā pret kopīgi pateikto. Bet ir. Un dažkārt ļoti vērtīgs.

Tādēļ ne masu mediju cilvēkiem, ne ugunsdzēsēju un glābēju pārstāvjiem nav par ļaunu regulāri ielūkoties sabiedrības sparīgākās daļas publiskajos vērtējumos. Ietrenēties gar ausīm palaist sūkalas, bet atrast būtisko.

Vienlaicīgi ļoti skaidri bija redzams, ka cilvēki var sūroties par sabiedrisko mediju lēnīgumu, bet pateikto uztver ar uzticību un padod tālāk. Uzticība ir liela lieta. Tā jārespektē.

Bet vispatīkamākā ziņa sociālajā tīklā pienāca jau šī materiāla tapšanas laikā. Autors – oficiālais Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta "Twitter" konts:

Šodien,plkst. 14:21,Rīgas pilī ugunsgrēks likvidēts. Vēlreiz paldies mūsu puišiem par izturību un visiem, kas mūs atbalstīja un uzmundrināja!

Ar cieņu

Bundžu Jānis, ļoti neatkarīgs konsultants

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt