Jūs neticēsiet, ko par Krišjāni Kariņu raksta «Vikipēdija»…

Latvijas valdību sešas stundas vadīja ASV politiķis. Šādu ierakstu "Vikipēdijā" mums atklājis acīgais Eiropas parlamenta deputāts Andrejs Mamikins. Kā parādījās šis ieraksts un - kāpēc?

Ar šo teju detektīvstāstu savā "Facebook" profilā dalījies Ilmārs Poikāns, to piesakot kā piemēru, “kā no austrumiem tiek realizēta pret Latviju vērsta propaganda, lai sētu šaubas, šķeltu sabiedrību un nostiprinātu negatīvu iespaidu par valsti.”

Sižets īsumā ir sekojošs. "Vikipēdija", kā zināms, ir interneta enciklopēdija, kurā ikviens var pievienot savu saturu par cilvēkiem, vietām un notikumiem, bet citi to labot, tādējādi iegūstot iespaidīgu kolektīva darbu, kurā savienotas visplašākās zināšanas un informācija ar pilnīgām muļķībām, ko kāds ierakstījis, bet neviens nav izlabojis. "Vikipēdijas" angļu versijā jau kopš 2007. gada pievienots ieraksts arī par politiķi Krišjāni Kariņu, kurš nule kā kļuvis par valdības vadītāju. Ierakstā viņš kopš tā pirmsākumiem pieteikts kā Latvijas politiķis.

Detektīvstāsts sākas 2019. gada 24. janvārī, kad "Vikipēdijas" lietotājs Jon deluxe Kariņa biogrāfijā veic nelielas izmaņas un viņš no “a Latvian politician” pārvēršas par “a American politician”, turklāt, pieļaujot gramatikas kļūdu, artikula "an" vietā uzrakstot "a". Ilmārs uzskata, ka tas varētu norādīt uz Jon deluxe izcelsmi ārpus angliski runājošām valstīm.

Tajā pašā dienā kļūda tiek atklāta un pēc sešām stundām ieraksts salabots uz sākotnējo versiju – Kariņš atkal ir Latvijas politiķis.

Jau pēc tam, kad Kariņš atkal kļuvis par vietējo, uz skatuves parādās Andrejs Mamikins, kurš tieši šajā dienā, šajās sešās stundās, kurās "Vikipēdiju" rotāja Jon deluxe labojums, pilnīgi nejauši iegājis Krišjāņa Kariņa profilā un – jūs neticēsiet, ko viņš tur ieraudzīja! Krišjānis Kariņš ir amerikāņu politiķis! Pēc dažām stundām, atguvies no šoka, eiroparlamentārietis dalās atklājumā ar saviem "Facebook" sekotājiem, izmantojot tālredzīgi izveidotos ekrānšāviņus.

Publika sajūsmā spiedz, domās un komentāros dedzinot amerikāņu karogus, kas ietīti Latvijas karogos vai otrādi.

Viens no klasiskajiem propagandas mehānismiem ir radīt “informācijas avotu”, uz kuru vēlāk atsaukties, būvējot melu stāstu. Tie var būt īsti vai izdomāti cilvēki, vai arī mediji. “Kā raksta avīze X”, vai “kā apgalvo ekonomists N” ir pietiekams pamats stāstam, ko pēc tam apaudzēt ar citiem meliem. Šoreiz kā avots izmantota "Vikipēdija", turklāt iepriekš “piekoriģējot” informāciju.

Meli nav nekādi neticamie, Kariņš ir uzaudzis ASV – līdz ar to, kāpēc gan viņu nenosaukt par ASV politiķi?  Ko tas maina, ja neskaita Mamikina auditorijas dusmu izvirdumus? Tomēr tieši šīs dusmas ir Mamikina politiskais kapitāls, ko var viegli konvertēt nākamajā parlamentārieša termiņā ienīstajā Eiropā. Tas noder arī draudzīgajiem Krievijas medijiem, kuriem pie reizes, tajā pašā dienā var izstāstīt par Kariņa izstrādātajiem pārlatviskošanas plāniem.

Šis stāsts ir aplidojis visus Krievijas propagandas kanālus, kanāliņus un noteces. Jums patiešām nenāktos viegli atrast šajā labi organizētajā melu straumē Kariņa pieminējumu, nepieminot viņa “amerikānisko izcelsmi”. Krievijas tautai naids pret amerikāņiem šobrīd, gluži kā iepriekšējā aukstā kara laikā, ir desas aizvietotājs.

Tāpēc Džonam deluksam un Andrejam Mamikinam nevajadzētu apstāties pie sasniegtā un būtu vērts padomāt par jaudīgākiem uzlabojumiem "Vikipēdijā". Galu galā, viņiem abiem taču ir tik daudz, ko teikt par šo valsti…

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Komiksi un karikatūras

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti