Jūs neticēsiet, ko par Krišjāni Kariņu raksta «Vikipēdija»…

Latvijas valdību sešas stundas vadīja ASV politiķis. Šādu ierakstu "Vikipēdijā" mums atklājis acīgais Eiropas parlamenta deputāts Andrejs Mamikins. Kā parādījās šis ieraksts un - kāpēc?

Ar šo teju detektīvstāstu savā "Facebook" profilā dalījies Ilmārs Poikāns, to piesakot kā piemēru, “kā no austrumiem tiek realizēta pret Latviju vērsta propaganda, lai sētu šaubas, šķeltu sabiedrību un nostiprinātu negatīvu iespaidu par valsti.”

Sižets īsumā ir sekojošs. "Vikipēdija", kā zināms, ir interneta enciklopēdija, kurā ikviens var pievienot savu saturu par cilvēkiem, vietām un notikumiem, bet citi to labot, tādējādi iegūstot iespaidīgu kolektīva darbu, kurā savienotas visplašākās zināšanas un informācija ar pilnīgām muļķībām, ko kāds ierakstījis, bet neviens nav izlabojis. "Vikipēdijas" angļu versijā jau kopš 2007. gada pievienots ieraksts arī par politiķi Krišjāni Kariņu, kurš nule kā kļuvis par valdības vadītāju. Ierakstā viņš kopš tā pirmsākumiem pieteikts kā Latvijas politiķis.

Detektīvstāsts sākas 2019. gada 24. janvārī, kad "Vikipēdijas" lietotājs Jon deluxe Kariņa biogrāfijā veic nelielas izmaņas un viņš no “a Latvian politician” pārvēršas par “a American politician”, turklāt, pieļaujot gramatikas kļūdu, artikula "an" vietā uzrakstot "a". Ilmārs uzskata, ka tas varētu norādīt uz Jon deluxe izcelsmi ārpus angliski runājošām valstīm.

Tajā pašā dienā kļūda tiek atklāta un pēc sešām stundām ieraksts salabots uz sākotnējo versiju – Kariņš atkal ir Latvijas politiķis.

Jau pēc tam, kad Kariņš atkal kļuvis par vietējo, uz skatuves parādās Andrejs Mamikins, kurš tieši šajā dienā, šajās sešās stundās, kurās "Vikipēdiju" rotāja Jon deluxe labojums, pilnīgi nejauši iegājis Krišjāņa Kariņa profilā un – jūs neticēsiet, ko viņš tur ieraudzīja! Krišjānis Kariņš ir amerikāņu politiķis! Pēc dažām stundām, atguvies no šoka, eiroparlamentārietis dalās atklājumā ar saviem "Facebook" sekotājiem, izmantojot tālredzīgi izveidotos ekrānšāviņus.

Publika sajūsmā spiedz, domās un komentāros dedzinot amerikāņu karogus, kas ietīti Latvijas karogos vai otrādi.

Viens no klasiskajiem propagandas mehānismiem ir radīt “informācijas avotu”, uz kuru vēlāk atsaukties, būvējot melu stāstu. Tie var būt īsti vai izdomāti cilvēki, vai arī mediji. “Kā raksta avīze X”, vai “kā apgalvo ekonomists N” ir pietiekams pamats stāstam, ko pēc tam apaudzēt ar citiem meliem. Šoreiz kā avots izmantota "Vikipēdija", turklāt iepriekš “piekoriģējot” informāciju.

Meli nav nekādi neticamie, Kariņš ir uzaudzis ASV – līdz ar to, kāpēc gan viņu nenosaukt par ASV politiķi?  Ko tas maina, ja neskaita Mamikina auditorijas dusmu izvirdumus? Tomēr tieši šīs dusmas ir Mamikina politiskais kapitāls, ko var viegli konvertēt nākamajā parlamentārieša termiņā ienīstajā Eiropā. Tas noder arī draudzīgajiem Krievijas medijiem, kuriem pie reizes, tajā pašā dienā var izstāstīt par Kariņa izstrādātajiem pārlatviskošanas plāniem.

Šis stāsts ir aplidojis visus Krievijas propagandas kanālus, kanāliņus un noteces. Jums patiešām nenāktos viegli atrast šajā labi organizētajā melu straumē Kariņa pieminējumu, nepieminot viņa “amerikānisko izcelsmi”. Krievijas tautai naids pret amerikāņiem šobrīd, gluži kā iepriekšējā aukstā kara laikā, ir desas aizvietotājs.

Tāpēc Džonam deluksam un Andrejam Mamikinam nevajadzētu apstāties pie sasniegtā un būtu vērts padomāt par jaudīgākiem uzlabojumiem "Vikipēdijā". Galu galā, viņiem abiem taču ir tik daudz, ko teikt par šo valsti…

7 komentāri
Fju Timtovskis
Gribētu gan Mamikins cara varu Latvijā, bet nekā, jāsamierinās krieviņam ar Kariņu.
Jānis Lietavietis
To nu reiz katram wikipēdijas lietotājam ir jāsaprot, ka to saturu raksta brīvprātīgie, kurus neviens rūpīgi neatlasa un viņu kompetenci un godaprātu nepārbauda, tādēļ nav viss tur rakstītais jāuzskata par tīru patiesību, sevišķi ja runa ir par politiķiem, kuru biogrāfijās mēdz būt sarakstītas gan visādas politiskās provokācijas, gan arī vienkārši joki. Pat nav vajadzīgi nekādi Krievijas specdienesti, lai politiķi un viņu atbalstītāji viens otram ko pierakstītu klāt un pēc tam paši priecātos par savu asprātību... vismaz kamēr policija neatrod autoru un viņam nenākas atbildēt par saviem vārdiem.
Gundars Kulups
Var jau paskatīties šī Jon deluxe iepriekšējo rediģējumu vēsturi un, iespējams, identificēt troļļu intereses sfēras: https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Special:Contributions&dir=prev&offset=20180330025520&contribs=user&target=Jon+deluxe&namespace=&tagfilter=&start=&end=
Anonīms lietotājs 8501
Izlasiiju. Sapratu, ka tas luksus Dzhonis ir nolkjuudiijies tikai mazliet - pareizi buutu, ja vinjsh buutu uzrakstiiji - Krishjaanis Karinjsh ir Amerikaa dzimis, audzis un skolojies Latvijas politikjis, kas lojaals … jaa, kam tad shis Ameikaa dzimushais, augushais on skolaas gaajushais Latvijas politikjis ir lojaals ???
Anonīms lietotājs 18103
Viss kas ir labs ASV, ir labs arī Latvijai. Diemžēl, vai par laimi, šodien tā ir vienīgā reālā politika ko vērts piekopt. Citādi mēs būsim tajā pašā zonā kur ukraiņi vai baltkrievi. Kā rāda pēdējo gadu prakse, ASV spēj pat apturēt tādas valsts ekonomikas izaugsmi kā Krievija un iedzīt to recesijā. Ja viņi labi gribētu (un krieviem nebūtu atombumbas), viņi varētu vispār izputināt visas krievu bankas un iedzīt krievu ekonomiku brīvajā kritienā... Kur nu vēl par Latviju runāt. Labā ziņa ir tāda, ka valstis, kuras sadarbojas ar ASV kļūst bagātākas. Tās, kuras ar Krieviju - labākajā gadījumā mīņājas uz vietas un tajās iesakņojas visādas murgainas idejas par to, ka vajag tik atrast īsto prezidentu vai premjeru un tad viss ies uz augšu...
Boney Mcbrain
Starp citu, par pašu Mamikinu Wikipēdijas angļu versijā ir rakstīts - Russian politician. Tātad Mamikins ir Krievijas politiķis, kurš kaut kā iefiltrējies Eiropas parlamentā?
Anonīms lietotājs 18103
Lai tak viņi dara ko grib. Mūsu uzdevumam jābūt strādāt uzlabojot dzīvi gan sev, gan apkārtējiem. Ja citi kaimiņos grib dzīvot ilūzijās par to, ka amerikāņi bēg prom no savas valsts uz Krimu dzīvot un pataisīt visus par GosDepa aģentiem un amerikānu politiķiem, lai jau... No tā mums nekāds dižais sliktums neceļas, tikai viņiem - jo viņi var turpināt sēdēt uz dīvāna un priecāties kā visi viņus apskauž un tā vien sapņo par krievu pasauli. Lai jau sēž tālāk... Šībrīža Krievija nav jāignorē - ja tur ir kas labs, mēs to varam nošpikot un pārņemt sev. Viņi, kā izskatās, neko netaisās mācīt un paši grib turpināt savu ceļu. Atkal, lai jau. Nav jēgas citiem kaut ko mācīt, sevišķi jau Krievijai, kuri neklausās ne skandināvos, ne amerikāņos, kur nu vēl viņi mūsos par kaut ko klausīsies...
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Komiksi
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti