LSM infografika: Raiņa un Aspazijas memoriālās vietas Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gadā iepazīstinām ar abu dzejnieku memoriālajām vietām Latvijā. Valstī tādas ir astoņas un piedāvājam tās visas aplūkot arī lsm.lv fotostāstos.

Raiņa un Aspazijas vasarnīca

Majoros, J.Pliekšāna ielā 5/7

 Slēgta atjaunošanai līdz 2016.gada 30.aprīlim

Aspazijas vasarnīca

Dubultos, Z.Meierovica prospektā 20

Raiņa un Aspazijas māja

Baznīcas ielā 30, Rīga

 Slēgta atjaunošanai līdz 2016.gada 30.aprīlim

Raiņa muzejs „Jasmuiža”

Aizkalne, Preiļu nov., LV 5305

 Atvērts no 1.maija līdz 31.oktobrim

Durbes pils

M. Parka 7, Tukums,
LV-3101

Aspazijas dzimtā
māja „Daukšas”

Zaļenieki, Zaļenieku pag.,
Jelgavas nov., LV-3011

 Ekskursijas jāpiesaka iepriekš

Raiņa muzejs „Tadenava”

Dunavas pag., Jēkabpils nov., LV 5216

 Slēgts atjaunošanai līdz 2016.gada 30.aprīlim

Raiņa māja
Berķenelē

Kalkūnes pag.,
Daugavpils nov.

 Atvērta apmeklētājiem no 15.mai. līdz 15.okt.
(pārējā laikā – iepriekš
piesakoties)

 

RĪGA

Raiņa un Aspazijas māja Baznīcas ielā 30. Dzejnieku pēdējā dzīves vieta Rīgā.

Latvijas Memoriālo muzeju apvienības Raiņa un Aspazijas muzeja sastāvdaļa

Slēgta atjaunošanai līdz 2016.gada 30.aprīlim

 

Baznīcas ielas nams ir autentiskākā no Raiņa un Aspazijas piemiņas vietām, to vismazāk skārušas pārbūves un citas laikmeta pārmaiņas. Māja ir nozīmīga Rīgas centra koka apbūves daļa. Gan divstāvu ielas nams, gan vienstāva sētas māja ar nelielu iekšējo pagalmu veido savdabīgu kultūrvēsturisku ansambli.

Starp citiem Raiņa un Aspazijas piemiņai veltītajiem muzejiem šī vieta īpaša ar to, ka tā ir dzejnieku dzīves māja. Īpašumu Aspazija nopirka 1924.gadā un tajā dzīvoja no 1926.gada 15.septembra, Rainis – līdz savai nāvei 1929.gada 12.septembrī, Aspazija – līdz 1933.gada pavasarim.

Šajā laikā tapušas Raiņa lugas „Mīla stiprāka par nāvi”, „Suns un kaķe”, „Rīgas ragana”, eps „Septiņi malēnieši”, dzejoļu krājumi „Vasaras princīši un princītes”, „Puķu lodziņš”, „Putniņš uz zara”, „Lellīte Lolīte”, „Saulīte slimnīcā” un atmiņu grāmata „Kastaņola”.

Aspazija šai laikā sarakstījusi lugas „Boass un Rute”, „Torņa cēlējs”, „Zalša līgava”, „Velna nauda”, „Jānis Ziemelis” un „Pūcesspieģelis”. No dzejoļu krājumiem – „Trejkrāsaina saule”, „Asteru laikā”, „Dvēseles ceļojums”, romāns „Rudens lakstīgala” un atmiņu grāmata „Zila debess zelta mākoņos”.

uz karti
 

JŪRMALA

Raiņa un Aspazijas vasarnīca Majoros, J.Pliekšāna ielā 5/7.

Latvijas Memoriālo muzeju apvienības Raiņa un Aspazijas muzeja sastāvdaļa

Slēgta atjaunošanai līdz 2016.gada 30.aprīlim

 

Vasarnīcu Majoros Rainis nopirka 1926.gada rudenī. No 1927. līdz 1929.gadam tā bija dzejnieku darba un vasaras atpūtas vieta. Vasarnīca kļuva par Raiņa pēdējo dzīves vietu, kur 1929.gada 12.septembrī viņš aizgāja mūžībā. Vēlāk māju mantojumā ieguva Raiņa māsīca Alma Birģele-Paegle.

1949.gadā vasarnīcā tika atklāts Raiņa muzejs, bet 1969.gadā izveidots tagadējais muzeja ansamblis ar vasarnīcas dārzu. Muzeja kompleksā apvienotas trīs Jūrmalas koka apbūvei raksturīgas ēkas. Rainim piederējušais īpašums celts 19.gadsimta beigās. To veido vienstāva koka māja ar kokgriezumiem fasādē un mazs mūra namiņš, kas atrodas dziļāk dārzā.

uz karti
 

Aspazijas vasarnīca Dubultos, Z.Meierovica prospektā 20.

Jūrmalas muzeja filiāle

Te Aspazija pavadīja mūža pēdējos desmit gadus no 1933. līdz 1943.gadam. Ēka ir tipisks Jūrmalas 20.gs. sākuma koka arhitektūras piemineklis. Kopš 1987.gada – Jūrmalas pilsētas muzeja īpašums. 1996.gadā to atklāja apmeklētājiem kā piemiņas vietu, bet 2012. – 2014.gadā māja tika pilnībā rekonstruēta.

Dzīvojot Dubultos, Aspazija sarakstīja dzejoļu krājumus "Kaisītās rozes" , "Zem vakara zvaigznes" un sakārtoja izlasi „Mēnessdārzs”, bet lielāko daļu laika veltīja Raiņa literārā mantojuma kārtošanai un izdošanai.

uz karti
 

LATGALE

Raiņa muzejs „Jasmuiža” – Aizkalne, Preiļu novads,
LV-5305.

Latvijas Memoriālo muzeju apvienības Raiņa un Aspazijas muzeja sastāvdaļa

Atvērts no 1.maija līdz 31.oktobrim

 

Šeit no 1883.gada līdz 1891.gadam topošais dzejnieks Jānis Pliekšāns pavadīja savus ģimnāzijas un universitātes brīvlaikus. 19.gs. beigās celtajā muižas pārvaldnieka ēkā apskatāma ekspozīcija par Raiņa jaunības gadiem.

Šajā posmā Rainis rakstīja savu jaunības dzeju, dienasgrāmatu, satīrisko dzejoļu krājumu „Dunduri” (kopā ar Pēteri Stučku) un „Apdziedāšanās dziesmas III vispārīgiem latvju dziesmu svētkiem”, drāmas „Imanta” fragmentus, tulkoja Aleksandra Puškina „Borisu Godunovu”. Visticamāk, tieši „Jasmuižai” veltīts arī Raiņa vēlāk Šveicē sarakstītais dzejolis latgaliski „Munu jaunu dīnu zeme”.

uz karti
 

SĒLIJA

Raiņa muzejs „Tadenava” – Dunavas pagasts, Jēkabpils novads, LV-5216.

Latvijas Memoriālo muzeju apvienības Raiņa un Aspazijas muzeja sastāvdaļa

Slēgts atjaunošanai līdz 2016.gada 30.aprīlim

 

Raiņa dzimtās mājas, kur viņš pavadījis pirmos trīsarpus dzīves gadus (1865 – 1869). Pusmuižas guļbaļķu dzīvojamo ēku un šķūni 1865.gadā cēlis Raiņa tēvs Krišjānis Pliekšāns. Pirtsvieta, kur Jānis Pliekšāns nāca pasaulē, ir apmēram 1km atstatu – pie „Varslavānu” mājām, kur izveidota piemiņas vieta.

Atmiņas par bērnības gadiem Rainis ielicis dzejoļu krājumā „Saules gadi” un vairākos citos darbos.

uz karti
 

Raiņa māja Berķenelē – Kalkūnes pagasts, Daugavpils novads.

Raiņa māja Berķenelē atrodas Daugavpils novada Kultūras pārvaldes pārraudzībā

Atvērta apmeklētājiem no 15.maija līdz 15.oktobrim (pārējā laikā – iepriekš piesakoties)

 

Berkenhēgenes pusmuižu, kas tolaik bija baronu Felkerzāmu īpašums, Raiņa vecāki nomāja no 1872. līdz 1881.gadam. Dzīvojot Berķenelē, Rainis sāka skolas gaitas Vilkmiesta (Ēģiptes) pastorātā un Grīvas vācu skolā.

Pusmuižas dzīvojamajā mājā apskatāma Rainim veltīta ekspozīcija. 20.gs. 90.gados ēkā iekārtots izglītības un kultūras centrs, kas piedāvā arī naktsmītnes un telpas konferenču, radošo nometņu un semināru rīkošanai.

Atmiņas par bērnības gadiem Rainis ielicis dzejoļu krājumā „Saules gadi” un vairākos citos darbos.

uz karti
 

ZEMGALE

Aspazijas dzimtā māja „Daukšas” - Zaļenieki, Zaļenieku pag., Jelgavas nov., LV-3011.

Privātmāja, kurā iekārtota Aspazijas memoriālā istaba

Ekskursijas jāpiesaka iepriekš

 

Vieta, kur Aspazija 1865.gadā dzimusi un dzīvojusi līdz 1889.gadam.

Aspazija šajā laikā sarakstīja savus pirmos dzejoļus un 1888.gadā pirmo lugu „Atriebēja”, kas pēc satura bagātības ieguva pirmo vietu Rīgas Latviešu biedrības lugu konkursā, bet 1889.gadā cenzors lugu aizliedza un tā netika izrādīta.

uz karti
 

Durbes pils – M. Parka 7, Tukums,
LV-3101.

Tukuma muzeja filiāle

Piešķirta Rainim pēc nacionalizācijas 1923.gadā, kurš 1928.gadā to dāvināja Latvijas Skolotāju savienībai ar vēlējumu tajā iekārtot viņam dzīvokli un muzeju, bet pārējās telpas izmantot kultūras un atpūtas nama vajadzībām. Durbes pilī iekārtotajā dzīvoklī Rainis savā pēdējā vasarā 1929.gadā pavadījis vien dažas dienas, bet Aspazija tur nodzīvojusi vairāk nekā mēnesi. 1929. – 1937.gadā Durbes pilī atradās Raiņa muzejs. Šodien pils telpās apskatāma neliela ekspozīcija par Raiņa un Aspazijas saistību ar Durbi. 2015.gada 18.jūlijā plānots atklāt jaunu ekspozīciju, kurā būs apskatāmi arī vairāki speciāli Raiņa dzīvoklim Durbē darināti priekšmeti.

Durbes pils kompleksa apbūve veidojusies kopš 17.gadsimta un tiek uzskatīta par izcilu Kurzemes klasicisma arhitektūras paraugu. 2009.gadā pabeigta tās restaurācija, atjaunojot 19.gs. beigu un 20.gs. sākuma interjeru.

uz karti

Tadenavas, Majoru un Baznīcas ielas muzeji tiek atjaunoti par Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta naudu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti