Vladimirs Ivanovs: Kāpēc «Kurbada» aiziešana ir nopietna sūce Latvijas hokejā

Pēdējās dienās ziņu epicentrā nokļuva mūsu Latvijas Hokeja federācija (LHF), kura teju katru dienu atrodas frontes pirmajā līnijā. Tad jaunumi par LHF darbinieku štata samazināšanu; tad spekulācijās par tēmu, kur risināsies 2021. gada pasaules meistarsacīkstes hokejā saistībā ar runām, ka Covid-19 pandēmijas dēļ Šveicē atceltais čempionāts tur varētu notikt nākamgad; tad ziņas, ka vēl nav saņemta atļauja jaunās treniņu halles būvniecībai “Daugavas” stadionā, kas būtu nepieciešamam tam pašam nākamā gada čempionātam, un termiņi jau spiež… Ja godīgi, tas viss nav tik būtiski uz kāda cita svarīga notikuma fona.

Runa ir par skandalozo Latvijas čempionāta noslēgumu, kurā nolemts čempiona titulu piešķirt HK “Olimp” (komandai, kuru izveidojis Latvijas uzņēmējs Nikolajs Sirotkins kopā ar vienu no lielākajām bukmeikeru kompānijām Kazahstānā). Vai šāds lēmums bija godīgs, vai arī nē – tas šobrīd nav svarīgi, tā kā galvenās sekas šim lēmumam bija HK “Kurbads” lēmums pamest turnīru. Komandas īpašnieks Andis Pikāns to jau ir oficiāli apstiprinājis. Ko tas nozīmē?

Patiesībā tas ir stiprs blieziens visam Latvijas hokejam, un nav taisnība tiem, kuri uzskata, ka nekas īpašs nav noticis.

Šķiet, pie šāda viedokļa pieturas arī LHF, kurai būtu jāuzņemas atbildība par šo fiasko. Šķiet, Pikāns ir ļoti aizvainots.

Mazliet attīsim atpakaļ filmu. Jāsāk ar to, ka zināmu iemeslu dēļ, tāpat kā daudzos citos sporta veidos, Latvijas virslīgā izslēgšanas turnīru atcēla un čempiona titulu noteica pēc regulārās sezonas rezultātiem. Tobrīd bija jāaizvada vēl divas spēles, abas starp HS “Rīga” un “Olimp”. Protams, pie tukšām tribīnēm. Lai iegūtu pirmo vietu, “Olimp” komandai bija jāuzvar abi mači. Pirmajā viss notika kā prognozēts – “Olimp” uzvarēja ar 4:1. Taču uz otro spēli HS “Rīga”, ievērojot Rīgas domes ierobežojošos noteikumus saistībā ar masu pasākumiem, neieradās. Komandas nebija mājas laukumā, ne arī tā piekrita doties uz Piņķiem, kur “Olimp” bija rezervējis laiku un ledu.

LHF Disciplinārā komisija šo situāciju atzina par ārkārtas un atzina pēdējā mača atcelšanas pamatotību. Šajā gadījumā par uzvarētāju bija jākļūst HK “Kurbads” ar 56 punktiem. “Olimp” bija 54 punkti un otrā vieta. Protams, “Olimp” šāds risinājums neapmierināja un klubs iesniedza apelāciju, kuru apmierināja un LHF atcēla Disciplinārās komisijas lēmumu, HS “Rīgai” piespriežot tehnisko zaudējumu. Tādējādi pirmo vietu ieguva “Olimp” (35 spēlēs komanda bija sakrājusi 56 punktus, bet pēc papildu rādītājiem pirmo vietu izcīnīja “Olimp”), kas ieguva arī ceļazīmi uz Starptautiskās Hokeja federācijas (IIHF) Kontinentālo kausu.

Šāds, lūk, scenārijs bez laimīgām beigām, kas kļuva par katalizatoru tālākajiem notikumiem – divkārtējais Latvijas čempions “Kurbads” (komanda virslīgā startēja septiņus gadus) paziņoja par turnīra pamešanu.

Pikāns diplomātiski norādīja, ka galvenais iemesls ir “dažāda sapratne par hokeja vērtībām starp mums un federāciju”.

Lai gan nekāda noslēpuma jau nav – šeit ir gan ekonomiskie, gan finansiālie iemesli. “Ir pienācis laiks atvilkt elpu, saprast prioritātes un sagaidīt jauno revolūciju – vai nu sevī pašā, vai sistēmā kopumā,” tas arī no “Kurbads” paziņojuma līdzjutējiem.

Protams, “dažāda sapratne” šajā kontekstā – tas ir ne tikai LHF lēmums atdot titulu “Olimp” komanda, bet ne “Kurbadam”. Tas vienkārši kļuva par pēdējo pilienu pārpildītā traukā (Pikāna paziņojums izskanēja dažas stundas pēc LHF vadības lēmuma par titula ieguvēju). Nav noslēpums, ka Pikānam un LHF ģenerālsekretāram Viesturam Koziolam bija dažādi skatījumi vairākos ar hokeju saistītos jautājumos. Domstarpības bija arī leģionāru jautājumā, kad “Kurbadam” nācās tērēt daudz laika, spēka un naudas, lai ārzemju spēlētājs varētu spēlēt Latvijas čempionātā ar pilnvērtīgu līgumu, bet daži konkurenti ieveda puišus uz dažiem mēnešiem ar tūristu vīzām. Un viņi taču varēja iziet uz ledus ar LHF atļauju.

Dažādi viedokļi tā arī palika dažādi vairāku gadu garumā, un, šķiet, abas puses tā arī neatrada kopēju valodu. Kurš ir lielākais cietējs šajā situācijā, vēl ir grūti pateikt.

Taču tas, ka dialogs tā arī nenotika, ir tikai un vienīgi LHF vaina. Un mani neviens nespēs pārliecināt par pretējo.

Kaut vai tikai tādēļ, ka “Kurbads” ir tā Latvijas hokeja vērtība, kuru vajag sargāt un lolot. Pie mums jau tā čempionāts ar lielām pūlēm spēj attīstīties, ar bruņurupuču ātrumu ceļas meistarība, bet dalībnieku skaits tikai tagad sasniedzis astoņas komandas augstākajā līgā. Taču ar “Kurbada” demisiju draud atgriešanās pie amatieru līmeņa. Jā, iespējams, “Kurbadam” kādā jautājumā nebija taisnība, bet ļaudis šajā sistēmā strādāja no tīras sirds.

Kas “Kurbads” ir man? Tā nav tikai uz mana darbagalda novietota ripa ar simpātisku emblēmu, kas manā acu priekšā ir jau vairākus gadus. Tā, pirmkārt, ir 2017. gadā uzbūvētā ledus arēna Rumbulā ar 1500 skatītāju vietām, kuras būvniecībai bija nepieciešams divu miljonu eiro kredīts pie kopējām investīcijām 3,5 miljoni. Tas ir hokeja fanātiķis Pikāns, kurš piekrita šai avantūrai un metās tajā iekšā ar galvu, saprotot, ka dividendes nāksies gaidīt ļoti ilgi. Tieši uz šādiem fanātiķiem arī turas mūsu sports. Turklāt, ne tikai hokejs.

“Kurbads” – tā ir īsta hokeja komanda, kas rakstāma ar lielo burtu, tādēļ, ka viss šeit bija paveikts ar mīlestību. Katrs kvadrātmetrs liecina, ka hokejs ir šo cilvēku, kuri strādā “Kurbadā”, kaislība. Sākot ar foajē un gaiteņu noformējumu ar fotogrāfa Romāna Kokšarova bildēm, beidzot ar ģērbtuvēm, kas arī tika pārvērstas par teju vai maziem muzejiem. Viss interjers bija pieskaņots hokeja tēmai, pat sporta bārs otrajā stāvā.

“Kurbads” – tie ir arī cilvēki, kuri šeit strādāja visus septiņus gadus. Tikai daži no treneriem: Artūrs Irbe, Viktors Ignatjevs, Aleksandrs Macijevskis un Andrejs Ignatovičs, Harijs Vītoliņš un Rodrigo Laviņš. Tas ir praktiski viss Latvijas hokeja zieds, kuriem vietas citos klubos neatradās, bet “Kurbadā” – laipni lūgti. Vai arī paņemsim komandas sastāvā esošo pērnās sezonas spēlētāju vien dažus vārdus: Krišjānis un Jēkabs Rēdlihi, Jānis Sprukts, Juris Štāls, Mārtiņš Cipulis, Koba Jass, Juris Upītis, Kirils Tambijevs un citi.

Tā bija īsta Latvijas hokeja kaujas vienība ar savu kultūru un līdzjutējiem, ar savu garu un arī nelielu vēsturi.

Un arī principiem, kas, globāli raugoties,  perspektīvā varēja ļoti noderēt Latvijas čempionātam, kā arī mūsu federācijai. Tā ir vērtība, no kuras tik viegli neatsakās.

Manuprāt, Latvijas virslīgā bija tikai divas komandas ar šādu perspektīvu un organizācijas līmeni – “Kurbads” un “Liepāja”. Tagad paliek tikai “Liepāja”, kurā arī viens no vadītājiem ir mūsu slavenais padomju laika Rīgas “Dinamo” vārtsargs Mihails Vasiļonoks.

Saprotams, ka lēmumam par “Kurbada” aiziešanu ir arī ekonomiskās grūtības, kas kompānijai sākās jau salīdzinoši sen: klubā sākās štatu samazināšana, atbrīvojot no slodzes kluba talismanu, preses sekretāru, vēlāk arī biļešu kontrolierus un samazinot arī administratīvo personālu. Transporta loģistika un tirdzniecība ar lietotām automašīnām nav pats veiksmīgākais bizness, īpaši jau tagad. Bet te viss salikās kopā. Nav noslēpums, ka šādas komandas uzturēšana ir dārgs prieks, kuru klubs kādā brīdī nevarēja pavilkt. Vajadzēja kaut ko izlemt. Un šādā situācijā arī LHF ģenerālsekretārs pielēja eļļu ugunij ar savu neviennozīmīgo lēmumu par čempiona noteikšanu (klubs uzskata, ka čempionātu vajadzēja apturēt 12. martā un uzvarētāju noteikt, izejot no šiem rezultātiem).

Te nu Pikāns neizturēja, taču solīja, ka pēc kāda laika atgriezīsies Latvijas čempionātā.

Kad tas notiks – nav zināms. Visdrīzāk pēc tam, kad mainīsies LHF vadība.

“Kurbada” aiziešana nopietni ietekmēs Latvijas hokeju, jo čempionāta līmenis strauji kritīsies. Te nav šaubu. Taču labā ziņa ir tā, ka dzīve Rumbulā neapstāsies: ledus tiek izīrēts, tur nodarbojas vairākas hokeja grupas, pārsvarā bērni, un tas ir ap simts puišeļu, un tur nodarbojas arī jaunie daiļslidotāji. Viss turpinās, taču tagad bez galvenā – komandas, kas spēlē virslīgā. Ceru, ka tas nav uz ilgu laiku. Tā kā “Kurbada” ripu no sava darba galda pagaidām nenovākšu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti