Videoblogs «Dzimis Eiropā»: Malta – ES mazākā valsts, kas pirmā ieviesa eiro

Pirms 10 gadiem 10 valstis: Latvija, Igaunija, Lietuva, Polija, Slovākija, Čehija, Ungārija, Slovēnija, Kipra un Malta iestājās pasaules spēcīgākajā ekonomiskajā apvienībā - Eiropas Savienībā (ES). Trīs žurnālisti: Sandijs Semjonovs, Dīvs Reiznieks un Gundars Rēders tiekas ar cilvēkiem un jautā - kas ir mainījies jauno eiropiešu dzīvēs, kādi ir ieguvumi un zaudējumi?

Raidījums „Dzimis Eiropā” šoreiz būs par Maltu. Par Eiropas Savienības mazāko valsti. Valsti, kura pirmā, jauno dalībvalstu vidū ieviesa eiro. Tas ļāva izvairīties no ekonomiskās krīzes.

Maltā satiksim Elēnu Dunkanu, kas piedzima desmit minūtes pēc iestāšanās Eiropas Savienībā. Savulaik meitenes vecāki, līdzīgi kā daudzi citi, bija nobažījušies par pievienošanos Eiropai. Viņi baidījās, ka tiks atcelts laulības šķiršanas un abortu aizliegums. Malta ir ļoti reliģioza valsts, kuras nelielajā teritorijā ir 350 baznīcas.

Starp citu, 2004. gadā tikai 54% maltiešu nobalsoja par iestāšanos Eiropas Savienībā, šobrīd atbalsts ir 75%. Malta noteikti ir viseirooptimistiskākā valsts.

Maltas valdība bija cerējusi uz lielāku atbalstu bēgļu problēmu risināšanā. Tā kā viņi ir priekšpostenis bēgļiem ceļā uz Eiropu, tad pēdējo gadu laikā valsti papildinājuši 12 tūkstoši ieceļotāju, kas nelielajai Maltai ir ļoti liels skaits. Malta uzskata, ka bēgļi būtu solidāri jāuzņem visām ES valstīm.

Ļoti neapmierināti ar dalību Eiropas Savienībā ir zvejnieki. Stingro nozvejas kvotu dēļ viņi noķertās zivis spiesti izmest jūrā. Īpaši Maltai nav veicies arī zaļās enerģijas apguvē. Tikai 4% enerģijas tiek saražots videi draudzīgi.

„Dzimis Eiropā” Maltas sērijā mēs satiksim bijušo eirokomisāru, Valsts bankas prezidentu, bruņurupučus un daudz saules. Tā ir lieta, kas Maltā netrūkst.

8. jūnijā 17.30 LTV 1 ar atkārtojumu pirmdien pēc nakts ziņām raidījums „Dzimis Eiropā” - Sandija Semjonova un Jāņa Šenberga piedzīvojumi Maltā.


 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt