«Un kas būs tik drosmīgs pateikt...» Sociālajos tīklos patiesība vai meli?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

“Draudzene jautā” vai “draugs lūdza noskaidrot”. Šīs ir frāzes, kādas ik pa laikam var redzēt mikroblogošanas vietnē "Twitter". Un regulārie lasītāji jau zina, ko šī piebilde visbiežāk nozīmē – ka aizbildinoties ar drauga interesi, ir iespēja pateikt vai pajautāt kaut ko tādu, ko, iespējams, ir nedaudz neērti vai mulsinoši rakstīt savā vārdā. Vai nedaudz paironizēt un pajokot. 

Te daži piemēri:

Un “tviteristi” to saprot – pusnopietni un  puspajokam uztur sarunu vai sniedz padomus. Savukārt citā sociālajā tīklā "Facebook" draudzības ķēdes un raduraksti ir tikpat neizsekojami kā Covid-19 izplatība Latvijā. Ne velti es pieminu jauno koronavīrusu, jo tieši par to ir šis stāsts. Apmēram iedomājos, kā jūtas Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologi, kuri katru dienu apzvana simtiem cilvēku, taujājot un skaidrojot viņu kontaktus.

Mēs Latvijas Televīzijas Ziņu dienesta sociālo tīklu redakcijā arī ik dienu uzsākam saraksti ar kādu, kurš jau atkal komentāros pie ziņām vai tiešraidēm raksta, ka “zinu, ka radiem laukos piedāvāja apmaksāt bēres, ja par nāves iemeslu ļaus ierakstīt Covid”, “esmu dzirdējusi vismaz 2 gadījumus, kur ārsti pieraksta covid, lai gan slimo ar pavisam kaut ko citu”, “ir reāli pazīstami jau 3 cilvēki, kuri pieteicās Covid testam un neaizgāja nodot, bet epastā saņēma info, ka tests ir POZITĪVS!!!”. Un tādā garā.

Mums kā žurnālistiem ir pienākums skaidrot šādas lietas un, ja kāds tiešām vilto ierakstus slimības vēsturē, miršanas apliecībā, analīžu testu veikšanā, tad vainīgie ir jānoskaidro un jāsauc pie atbildības. Tā kā cilvēki, kuri paši atklāti sociālajos tīklos rakstījuši par savu saslimšanu un atveseļošanās procesu, kā arī mirušo tuvinieki, kurus esam intervējuši, neko šādu nesaka un neapstiprina, taujājam tiem, kuri paši nav saskārušies, bet draugu paziņas un radinieku radinieki pieredzējuši ne to vien. Taču – noskaidrot neko neizdodas. Vai nu vienkārši ir klusums. Vai nu šādi (rakstības stils saglabāts): “vakar šādu info noklausījos no divām kolēģēm, un man feibuk arī atnāca šāds info no nepazīstamas meitenes, viņa rakstīja, ka ar tēva draugu esot bijis tāpat...”

Tālākā sarakstē, kurā lūdzu apjautāties kolēģēm, saruna pāriet uz sāpi par Latvijas medicīnu kopumā, bet nekā konkrēta par to nepazīstamās meitenes tēva draugu. 

Nākamais piemērs: 

“Es arī esmu dzirdējusi vismaz 2 gadījumus ka pieraksta covid – vienā gadījumā vēža slimniekam miršanas pasē ierakstīja covid, otrs gadījums, angīnu arī raksta ka covid”. Uz jautājumu – “Vai, lūdzu, varat pateikt, kā ar šiem cilvēkiem sakontaktēties, lai šādu viedokli atspoguļotu sižetā?”, seko atbilde: “Stradiņi un Jēkabpils, vairāk neko neteikšu, jo nav jēgas! Tāpat visu noliegs šo iestāžu vadītāji! Un man nav neviens devis tādas tiesības atklāt slimnieku vārdus!“

Bet tiesības mudināt sev zināmos vai radu radiem pazīstamos cilvēkus ziņot par šādiem gadījumiem neviens neizmanto. Lūk, vēl kāds piemērs. Visai plašu ievērību vismaz manā soctīklu burbulī pagājušajā nedēļā radīja šis Andra Kiviča ieraksts: “Man šodien viens cilvēks pastāstīja, ka aizvests uz slimnīcu ar aritmiju, un pirms veiktas manipulācijas (elekrtošoks), viņam iedots parakstīt papīru, ka, ja letāls iznākums, viņu pierakstīs kovidam, valsts finansē bēres+tuviniekiem 300€.Melot viņam man rezona nav nekāda. WTF?”

Es uzrakstīju Kivičam "WhatsApp", taujājot, vai viņš nav vēlreiz kontaktējies ar šo cilvēku un varbūt beidzot mums tiešām būs iespēja dabūt reāla cilvēka pieredzi? Viņš operatīvi atbildēja, ka painteresēšoties tās dienas vakarā. Tā bija piektdienas pēcpusdiena. Brīvdienās nekas vairāk nesekoja, un es arī netaujāju. Bet pirmdienas pusdienlaikā atkārtoti apjautājos tajā pašā "WhatsApp". Lūk, mūsu sarakste:

Ekrānuzņēmums no autores sarakstes ar Andri Kiviču 30.11.2020.
Ekrānuzņēmums no autores sarakstes ar Andri Kiviču 30.11.2020.

Dagnija: Labdien! Vai Jums izdevās kaut ko noskaidrot tuvāk par to gadījumu?

Andris: Cilvēki baidās no sistēmas un neuzticas sabiedriskajiem medijiem, pie kameras nerunās.
Ir reāla māsiņa strados.

Dagnija: Lai nerunā ar mums vai citiem žurnālistiem, bet, lai tad raksta iesniegumu/ziņojumu Veselības inspekcijai vai slimnīcas vadībai. Citādi šādi apgalvojumi, diemžēl, ir baumas. Paldies katrā ziņā un sveiciens vārda dienā!

Andris: Paldies :) neviens netic ne inspekcijām ne vadībām, ne jau pie mums. Pie mums roka mazgā roku.

Institūcijām tātad neviens netic, bet tikmēr jau Kivičam "Twitter" ir jauns stāsts: “Un šodien man viens čoms pastāstīja, ka viņam tēvu gaiļos nedēļu gatavo ķīmijterapijai(vecim pavisam slikti).Tad, dienā, kad jāsāk ķīmija, viņam pasaka, ka viņam ir kovids, un viņam ķīmiju netaisīs, un aizsūta mājās būtībā nomirt. Arī viņam nav rezona man melot.”

Protams, arī šis ieraksts raisa rezonansi – kāds lietotājs raksta, ka neatliekamās operācijas taisa arī Covid pozitīvajiem un ka šo tā nevar atstāt. Kivičs sola rīt pajautāt.

Neaizbildinoties ar to, ka “kolēģe jautā”, es sazinājos ar Kalvi Liepu – jaunu vīrieti, kurš nesen vienā dienā zemes klēpī guldīja gan savu tēti, gan māsu. Miruši ar Covid-19. Kalvis atzīst, ka vēl pirms pusgada pats pret Covid-19 izturējies skeptiski un nenopietni, tagad viņš nesaprot, kā citi pret šo vīrusu var izturēties tik bezatbildīgi, paust dažādas negācijas un izplatīt baumas. Jautāju Kalvim tieši – vai viņam kāds piedāvāja papildus bēru izdevumu naudu dēļ tā, ka tētis un māsa nomira ar Covid-19? Viņš atbild uzreiz: “Man neviens neko nav piedāvājis. Mums ir izmaksāti oficiālie bēru pabalsti no darba vietām.”

Runājot Kiviča vārdiem, Kalvim nav rezona man melot.

Un melot tiešām nevajag. Bet, manuprāt, šādi ieraksti par paziņām, draugiem un radiem, kuriem teikts, solīts, piedāvāts, uzskatāmi par meliem. Bet varat pierādīt pretējo! Īsāk sakot: joprojām gaidām pirmo, kas būs tik drosmīgs pateikt – man piedāvāja, man samaksāja, man pierakstīja – atklāti, saucot iestādes, vārdus, amatus. Mudiniet savus radus, draugus, paziņas!

Rakstiet "WhatsApp" 20553333 vai [email protected]

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ārpus ētera

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti