«Sporta studijas» podkāsts. Epizode #74 Tenisists Miķelis Lībietis par skaudrām spēles aizkulisēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Miķelis Lībietis pēc piecu gadu pauzes ir atgriezies Latvijas tenisa izlasē dalībai Deivisa kausā. Lībietim bija nepieciešami pieci gadi, lai pilnībā atkoptos no Ahileja cīpslas plīsuma un citām traumām, savestu kārtībā finanses un atkal pilnvērtīgi atgrieztos laukumā.

Profesionālo tenisu Lībietis sāka vien 24 gadu vecumā. Pirms tam pabeigta augstskola ASV, kur Lībietis nokļuva, tieši pateicoties tenisa stipendijai, kas viņam apmaksāja 85% mācību maksas. Tobrīd Lībieša universitātei bija viena no spēcīgākajām tenisa komandām visā NCAA studentu līgā ASV.

"NCAA līgā ir ļoti labs tenisa līmenis. Es toreiz spēlēju kopā ar dubultspēļu pirmo numuru Džo Salsberiju. Vienspēlēs ar Makdonaldu, Gironu, Stīviju Džonsonu. Es pirmkārt visiem ieteiktu aizbraukt studēt uz ASV," uzsvēra Lībietis.

Profesionālās karjeras sākumā tenisistiem dzīve ir sūra – balvu fondi mazi, turnīri jāplāno pēc iespējas tuvāk, lai pārāk daudz naudas neiztērētu ceļā vien. Arī sponsoriem tenisisti, kamēr neesi TOP100 vai tuvu tam, nav interesanti.

"Vienīgais, kā tu vari nosegt visus izdevumus ir, ja tu uzvari turnīru," paskaidroja Lībietis.

Tieši karjeras sākums tenisā ir pats nopietnākais pārbaudījums. Neskaitāmi talantīgi tenisa meistari pirmajos gados, nebeidzami spēlējot Starptautiskās Tenisa federācijas (ITF) turnīros, vienkārši psiholoģiski salūst. Ceļš līdz TOP100 lielākoties ir salīdzināms vairāk ar lauka aršanu vai augļu lasīšanu kailām rokām cidoniju krūmā. Ir brīži, kad pazūd motivācija. Tā ir profesionālā tenisa neredzamā puse, jo mediji un pati tenisa sabiedrība ataino vien Tenisa profesionāļu asociācijas (ATP) un Sieviešu tenisa asociācijas (WTA) ranga pašu spici – iekļūšana tajā karaļnamā lielākajai daļai ir nesasniedzams mērķis tieši psiholoģiski.

"Vienubrīd biju 170. vietā ATP rangā dubultspēlēs. Tieši tobrīd es skatījos, cik "Challenger" turnīru man ir jāuzvar, lai tiktu TOP100. Man bija jāvinnē 10 "Challenger" turnīri. Tas ir vienkārši ārprāts," atzina tenisists.

Tenisu ļoti augstā līmenī māk spēlēt pat viss tenisistu ranga pirmais tūkstotis. Kā jau individuālā sporta veidā, laukumā bieži uzvar ne tikai meistarīgākais, bet arī psiholoģiski gatavākais spēlētājs. Te visiem priekšā ir Novaks Džokovičs un Rafaels Nadals. Viņi savu pretinieku neskaitāmas reizes uzvarējuši pat pēc bezizejas situācijām, tieši pateicoties savai uzvarētāju psiholoģijai.

"Profesionālajā sportā ir grūti. It sevišķi tenisā. Vienā nedēļā ir tikai viens uzvarētājs. Visticamāk, tu allaž būsi zaudētājs. Tenisā tiešām ir jāmāk zaudēt, savaldīt tās emocijas," paskaidroja Lībietis.

Tenisa laukumā esi viens pats, tev nav palīgu; mainīt spēles gaitu, nomierināt sevi vari tikai tu pats. Daudzi ar to netiek galā vai savas emocijas apslāpē vien daļēji. Vairāki augsta līmeņa tenisisti šī iemesla dēļ labāk spēlē dubultspēlēs, kur blakus ir pārinieks, un tas jau ir tuvāk komandu sporta veidiem, kad viens otram var palīdzēt, uzslavēt vai nopelt, ja tas vajadzīgs. Līdzīgas emocijas ir Deivisa kausā, kad jāspēlē Latvijas izlases sastāvā.

Miķelim skaistākās atmiņas un uzvaras ir tieši no spēlēm Deivisa kausā, kad ir kārtīga komanda, kad jāspēlē ne tikai par sevi, bet arī par valsti, karogu, himnu.

"Man mīļākā spēle ir Deivisa kausā pret Austriju dubultspēlē. Tā man šķiet vispār ir viena no lielākajām uzvarām manā karjerā," atzina tenisists.

Pēdējos desmit gados Latvijas tenisisti sasnieguši iepriekš neiedomājamus augstumus. Aļonas Ostapenko tituls Francijas atklātajā čempionātā, Ernesta Gulbja iekļūšana ranga TOP10 un Anastasijas Sevastovas panākumi ir profesionālā sporta pati spožākā karaļnama kronēšanas zāle.

 "Aļona ir 15. pasaulē, tas ir ārprāts vienkārši. Latvijas tenisam tas ir kaut kas fenomenāls. Septītā dubultspēlēs, un mēs te domājam, kas tad tas ir. Tas ir nenormāls retums. Mēs nezinām, vai tas vēl kādreiz būs iespējams," uzsvēra Lībietis.

Pilna saruna ar Miķeli Lībieti 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti