«Sporta studijas» podkāsts. Epizode #71. Patriks Gailums - vieglatlētiem jābūt plānam B

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Sestā vieta šī gada Eiropas čempionātā ir augstākais rezultāts, kas padevās Latvijas vieglatlētiem Minhenes olimpiskajā stadionā. To iespēja 24 gadus vecais šķēpmetējs Patriks Gailums. Likumsakarīgi, ka debiju Eiropas meistarsacīkstēs Gailums piedzīvoja tieši Minhenes stadionā pirms četriem gadiem. Toreiz viņa raidītais šķēps vēl neļāva pārvarēt kvalifikācijas kārtu, lai gan attāluma ziņā šogad šķēps atdūrās vien 72 centimetrus tālāk.

"Rezultāts nav labs, bet vieta gan," ar divejādām emocijām pēc atgriešanās mājās, no sava otrā Eiropas čempionāta, pauda viens no Latvijas šķēpmešanas līderiem.

Patriks Gailums var lepoties ar lielisku sezonu. Šovasar piedzīvoja debiju pasaules čempionātā ASV, kur nedaudz pietrūka, lai kvalificētos finālam. Patrikam kāju (šajā gadījumā šķēpu) aizlika priekšā soms Lasi Eteletalo. Tas pats, kurš ar pēdējo metienu Minhenē aizsniedzās līdz Eiropas bronzai. Zīmīgi, ka debijas reizē izcīnītā 13. vieta pasaules čempionātā bija ne tikai labākais sniegums starp Latvijas vīru šķēpmetējiem, bet arī sestais labākais rezultāts visiem eiropiešiem. Pēc mēneša notikušās kontinenta sacensības apliecināja, ka šobrīd rezultātu ailes blakus Patrika vārdam ir visnotaļ objektīvas.

"Rezultāts nebija augsts. Man un sestajai vietai pietika ar salīdzinoši zemu rezultātu. Arī tas pats ir jāsamet. Sesto vietu par brīvu neviens nedod," sprieda Gailums.

Šķēpmetējs Patriks Gailums

Šķēpmetējs Patriks Gailums

Dzimis 1998. gada 10. maijā

Personiskais rekords: 83,65 metri (2022)

Augstākie sasniegumi:

  • 6. vieta Eiropas čempionāts (2022)
  • 13. vieta Pasaules čempionātā (2022)
  • 4. vieta Eiropas U-23 čempionātā (2019)
  • 4. vieta Eiropas U-20 čempionātā (2017)
  • 11. vieta Pasaules U-20 čempionātā (2016)
  • 3. vieta Eiropas jaunatnes olimpiādē (2013)
Sezonai ieskrienoties, Patriks bija uzņēmis labu ritmu. No maija sākumam līdz pat jūnija pirmajai nedēļai, Patrikam padevās piecu sacensību sērija, kurā izdevās šķēpu aizmest tālāk par 82 metriem. Šajā laikā sasniegts arī personīgais rekords – 83,65 m, kas pagaidām ir astotais visu laiku labākais rezultāts starp Latvijas šķēpmetējiem. Pēdējo divu gadu laikā šāds sekmīgs nogrieznis nebija padevies nevienam citam no Latvijas šķēpraižiem.
 

Protams, šie rezultāti nebija sasniegti augstākā līmeņa forumus, bet arī Talsu stadionā jābūt piešautai rokai, lai šķēpu aizmestu teju 83 metrus. Sezonas svarīgākajās sacensībās (pasaules un Eiropas čempionātā, Dimanta līgā) neizdevās noturēt vasaras sākumā piešauto roku. Šeit ieslēdzās papildus faktori, kas tikai ar katru nākamo sezonu Patrikam kļūs zināmāki – atbildības un konkurences līmenis.

"Pāri 70 metriem met daudzi. Tāds skaitlis, kas liktos loģisks, ir līdz 250 cilvēkiem. Braukājot apkārt pa Eiropas sacensībām, man nākas konkurēt ar tiem, kuri met tālāk par 77 metriem,"

šķēpmešanas fonu iezīmē Patriks.

Līdz ar sasniegto personīgo rekordu - sesto vietu Eiropā – Patrika vārds tiek locīts kontekstā, kurus izskata dalībai augstākā līmeņa sacensībām. Daļēji tas ir viņa menedžeres darbs meklēt un interesēties, kur sevi pierādīt gribošais latvietis varētu startēt. Tomēr ar saviem šīs sezonas rezultātiem Patriks atvieglo viņas darbu. Šogad vēl atlikuši daži starti. No tiem arī Dimanta līgas posms.

Otro gadu strādājot ar Gintu Palameiku un pašam vairāk izprotot gan savu ķermeni, gan sporta veidu kopumā, Patriks atklāj nianses, kuras pieslīpējot treniņos un sacensību apstākļos, ļaus spert nākamo soli attīstībā.

"Ritms ir ļoti svarīgs. To man cenšas ieborēt arī treneris [Gints Palameiks]. Kad esi ieskrējies, tu nevari domāt – tā, tagad ir pirmais solis, otrais… Tā tas nestrādā. Jābūt ritmam. Jābūt dziesmiņai,"

Patriks paver priekškaru uz to, kas notiek ieskrējiena celiņā pirms šķēps tiek izlaists no rokām.

Ja vēl par dziesmu, tad staltajam un raženajam šķēpraidim pirms viņa iznāciena vieglatlētikas sektorā, galva skan par repa himnu uzskatītā Eminem kompozīcija "Lose Yourself". Jāpiekrīt, visnotaļ iedvesmojoši. Vārdi šajā dziesmā arī atbilst šķēpmešanas būtībai – "You only get one shot, do not miss your chance to blow. This opportunity comes once in a lifetime". Pārtulkojot latviski – "Ir tikai viena iespēja, neiznieko to. Šāds mirklis pienāk tikai reizi dzīvē." Motivējoši, bet labi, ka šķēpmešanā ir vismaz trīs metieni, kas ļauj nedaudz vieglāk pieiet katram konkrētajam startam. Pat, ja tas ir pasaules vai Eiropas čempionātā.

Ir lietas, kas mums katram jau ieliktas šūpulī. Citas vienkārši pašas mūs atrod. Tā varētu raksturot ceļu, kas atveda Patriku līdz vieglatlētikai un šķēpmešanai.

"Vienīgais sporta veids, kurā varēju būt ievirzīts ir hokejs. Tad vienā gaišā dienā tēvs izņēma mani ārā no grupas. Vairāk neatgriezos tajā hallē. Par to, kāpēc viņš tā izdarīja man nav stāstījis. Nekas bez iemesla nenotiek.

Turklāt vieglatlētika bija nosacīti neizbēgama. Tēvs pats bija vieglatlēts. Leca augstumu. Beigās mani organiski iestūma vieglatlētikā un tā sākās manas gaitas. Ogrē pie trenera Jura Iklāva," atminas Patriks.

Patrika dzīvē ģimenei ir būtiska loma. Pateicoties tēva grūdienam (šajā gadījumā tas nav vieglatlētikas disciplīnas termins), Patriks nonāca šķēpmešanā. Tāpat viņa ģimenē svarīga ir izglītība. Vari būt talantīgs sportists, bet jābūt arī dzīvesgudram. Tas, līdzīgi kā plūstoši izmest šķēpu, ir veids kā Patriks raugās uz mācībām. Netika izskatīta cita iespēja, ka varētu nestudēt. Pēc vidusskolas absolvēšanas Rīgas Valsts 3. ģimnāzijā Patriks iestājās Rīgas Tehniskajā universitātē Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātē.

"Augstskola iemāca mācīties. Nevēlējos, lai nāktos grauzt sausiņus un nezinātu, ko darīt. Bija jāmācās. Sports ir diezgan nežēlīgs. Tev var arī sanākt, bet vienā dienā var piemeklēt trauma un viss – tu esi ārā,"

pauž sertificēts elektroinženieris un šķēpmetējs vienā personā.

Turklāt studijas RTU bija apmaksātas. Patriks ieguva vienu no budžeta vietām, kas ir paredzētas jaunajiem sporta talantiem. Tagad savu talantu gan sportā, gan arī iegūtajās zināšanas Patriks liek lietā, lai soli pa solim virzītos pretī savam nospraustajam mērķim. Viens aplis, divi apļi… pieci apļi… Šo salikumu Patriks labprāt cer ieraudzīt klātienē pēc diviem gadiem – netālu no Eifeļa torņa. Tas ir mērķis, kas viņā uztur sportisko azartu un reizē arī mīlestību pret sportu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti