Speciāli no Dienvidāfrikas: Izglītība par diviem eiro mēnesī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Āfrika ir kontrastu zeme - tas nav nekas jauns. Un redzēt šos kontrastus biju gatava jau pirms ierašanās Dienvidāfrikas Republikā. Tomēr šodien man bija iespēja redzēt šos kontrastus nevis lielpilsētas ielās, bet gan mazpilsētas skolā.

Karnarvona ir maza pilsēta valsts centrālajā daļā, kurā dzīvo tikai 5 tūkstoši cilvēku. Vietējās skolas apmeklēšana šodien izvērsās par pārdomu pilnu emocionālu notikumu - mazajiem bērniem šodien bija pēdējā skolas diena pirms rudens brīvdienām (dienvidu puslodē šobrīd sākas nevis pavasaris, bet rudens). Taču ne jau pēdējā skolas diena bija tik emocionāla - aiz vienādajām, zaļajām skolas formām slēpjas ļoti dažādu ģimeņu dzīvesstāsti.

Šeit ir normāla parādība, ja pirmajā klasē kopā sanāk dažāda vecuma bērni, jo viena ģimene spēj aizsūtīt bērnu skolā septiņu gadu vecumā, cita deviņu, bet vēl kāds uzsāk savas skolas gaitas 12 gadu vecumā. Arī tas vēl nebija tas pārsteidzošākais. To, ka šajā zemē ir liels nabadzības līmenis, zina daudzi, bet vai zināt, ka Karnarvonā par mācībām, kas maksā apmēram divi eiro mēnesī, vairākas ģimenes nav spējīgas samaksāt?

Kā pastāstīja skolas direktors, 70% skolēnu vecāki ir bezdarbnieki. Situācija mazajā Karnarvonā patiešām varētu būt tāda, ka visiem darba nepietiek - mazajā pilsētā nav nedz tūrismu industrijas, nedz veikalu, kur piedāvāt pašdarinātas lietas un produktus. Taču šajā vietā ir kāda cita problēma - 15 alkoholisko dzērienu tirgotavas. Rēķinot uz iedzīvotāju skaitu šajā vietā, tas ir daudz. Un nav nekāds brīnums, ka daļa vietējo savas dienas arī pavada šo tirgotavu tuvumā.



Šī ir vieta, kur naudas nav, taču jau šobrīd redzams, ka investīcijas zinātnē ir devušas labumu arī vietējām kopienām, kas ar lielo teleskopu būvniecību tiešā mērā nemaz nav saistītas.

Tā kā salīdzinoši netālu - 80 km no mazās Karnarvonas - top pasaulē lielākā radioteleskopa pirmā daļa, tad starptautiskā projekta realizētāji ir ieinteresēti vietējās sabiedrības izglītošanā, lai dienā, kad lielais teleskops būs gatavs, arī vietējie varētu tikt pie labām darba vietām.

Šobrīd SKA (Square kilomete array) projekts vēl nav uzbūvējis nevienu no daudzajām antenām - tās dienasgaismu ieraudzīs, tikai sākot no 2018.gada. Taču SKA jau šobrīd ir investējis vairākus miljonus eiro tā saukto "SKA laboratoriju" izveidei - tās ir klases, kur bērni apgūst datormācību, uzzina par Visumu, astronomiju un tiek motivēti raudzīties uz pasauli ar plašāku redzesloku. Vēl viens šāds izglītības centrs Karnarvonā izveidots ārpus skolas sienām visiem interesentiem, un tur datormācību 6 grupās apgūst dažāda vecuma interesenti, vecākajam skolniekam ir 70 gadu.

Vietējo interese mācīties ir liela gan izglītības centrā, gan skolā. Bērni jau no pirmās klases apgūst angļu valodu un uzsākt sarunu angļu valodā mazajiem nav problēmu, turklāt skolēni te ir izteikti atvērti - parunāties viņiem patīk tikpat daudz cik fotografēties. Kad paprasīju atļauju, vai drīkstu nofotografēt bērnus, noskatītajam pulciņam pieskrēja klāt vēl apmēram 7 bērni, bet jau pēc minūtes no blakus telpas pagalmā izskrēja visa klase. Pozēt kamerām mazajiem te patīk. Tāpat kā sapņot, ka kādudien arī viņi stāvēs lielā teleskopa priekšā un būs kaut kādā mērā atbildīgi par tā darbību zem Āfrikas debesīm. Līdz pabeigtam teleskopam vēl tāls ceļš ejams, bet šis laiks tiek izmantots, lai apmācītu tos, kas tajā reiz varētu strādāt. Tiesa gan, paturot prātā, ka teleskops nav brīnumlīdzeklis, un tas savas specifikas dēļ nespēs nodrošināt ar darbu visus Karnarvonas iedzīvotājus.

Vietējie bērni te pārsteidz ne tikai ar savu ieinteresētību mācīties, bet arī pieklājību - kad klasē ienāca ciemiņi no dažādām Eiropas, Āzijas un Amerikas valstīm, mazie piecēlās kājās, un arī gaiteņos satiktie skolēni bez papildus atgādinājuma ikvienam pretimnācējam teica "Labrīt" - kaut kas tāds, kas daudzās skolās Eiropā sen jau ir pagātne.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti