SPECIĀLI no Dienvidāfrikas: 400 miljoni dolāru un 2 eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Dienvidāfrikas Republika (DĀR) teritorijas ziņā ir teju 20 reizes lielāka par Latviju. Šai Āfrikas zemei ir dimanti un citi derīgie izrakteņi, pasaulslavens nacionālais parks un divi okeāni vienlaikus. Bet līdzīgi Latvijai, DĀR ir tikai 20 gadu demokrātijas pieredze. DĀR ir zeme, kurā par spīti dabas bagātībām netrūkst problēmu gan veselības aprūpē, gan valsts pārvaldē, gan labklājībā. DĀR ir slavena ar savu korupcijas augsto līmeni, HIV slimnieku skaitu un to, ka iedzīvotāji nav pārtikuši - nabadzība ir tik liela, ka ubagošana uz ielām ir daudzu ģimeņu neatņemama sastāvdaļa. Keiptaunas ielās netrūkst tādu, kas naudu prasa katram, kas acīmredzami nav vietējais – jo viņu acīs būt ārzemniekam nozīmē būt bagātajam, kura pienākums ir atbalstīt vietējos. Taču šajā pilsētā ir arī tādi, kuri ir priecīgi pieņemt kasti ar pārtikas produktiem, ko neskartus pusdienās atstājuši „bagātie eiropieši”.

Dienvidāfrika ir zeme, kur tu pavisam noteikti vari darīt labu ik uz soļa un sava darba rezultātu redzēt uzreiz -  vēlies palīdzēt vietējai ģimenei? Iedod kādam no daudzajiem pretimnācējiem savas pusdienas vai vakariņas! Un  tavā acu priekšā kļūs par vienu paēdušo vairāk. Vēlies, lai bērni iet skolā?

Izglītība te maksā divus eiro mēnesī – samaksājot vietējā izglītības centrā par izmantoto internetu nevis tik, cik prasīts, bet, piemēram, 10 eiro, kādam bērnam tu uzdāvināsi iespēju mācīties vismaz nākamos piecus mēnešus.

Tātad skaidrs ir viens –  DĀR ir zeme, kurā problēmu netrūkst un tā vien liekas, ka valdībai būtu itin viegli atrast iemeslus atteikt kāda projekta finansēšanu.  Un tomēr atšķirībā no Latvijas, kas par viena miljona eiro piešķiršanu Latvijas potenciālajai dalībai Eiropas Kosmosa aģentūrā sarīkoja pamatīgas diskusijas un līdz šim nebijušā kārtā lūdza aģentūru atlikt sarunas par valsts dalību organizācijā, DĀR par spīti daudzajām problēmām piešķīra finansējumu 400 miljonu dolāru apmērā tikai vienam zinātnes projektam vien – radioteleskopa MeerKAT izveidei!  Un tas viss tikai tāpēc, lai pierādītu, ka valsts var būt cienījams un uzticams partneris pasaules līmeņa projektos, sniegtu savas valsts pilsoņiem iespējas profesionāli attīstīties un strādāt kopā ar pasaules vadošajiem speciālistiem, kā arī lai panāktu, ka nauda valsts kasē atgriežas ar uzviju ne tikai no dimanta raktuvēm.

Vieta, kur DĀR tiek būvēts radioteleskops

„Tradicionāli mēs esam bijusi tā saucamā uz resursiem balstītā ekonomika. Un atskatoties vēsturē, var redzēt, ka mūsu ekonomika bija ļoti atkarīga, piemēram, no Dienvidāfrikas minerāliem. Bet, ja vēlamies būt attīstīta un augoša valsts, mums ir jābalsta sava ekonomika uz zināšanām. Tāpēc ieguldījumi zinātnē un tehnoloģijās attīsta konkurenci daudzās jomās, sniedz iespējas un šis konkrētais projekts vienā vārdā ir virkne lielisku iespēju, ko izmantot. Tas ir stāsts par jaunāko mūsu zinātnieku, inženieru, astronomu paaudzi, tas ir stāts par izaicinājumiem un veiksmes stāstiem. Un nekā citādi kā par Dienvidāfrikas veiksmes stāstu, es sauktu MeerKAT projektu”, DĀR pamatojumu ieguldīt 400 miljonus dolāru nevis zinātnē kopumā, bet tikai vienā zinātnes projektā, skaidro DĀR Zinātnes un tehnoloģijas ministrs Direks Hanekoms (Derek Hanekom).

DĀR Zinātnes un tehnikas ministru Direku Hanekomu iztaujā žurnāliste Sandra Kropa 

Precīzi pateikt, kad un cik no ieguldītajiem 400 miljoniem atgriezīsies valsts kasē nevar, jo šī teleskopa nākotne ir saistīta ar citu vērienīgu projektu – SKA (Square Kilometre Array) teleskopu, ko Lielbritānijas zinātnes ministrs jau nodēvējis par trešo lielāko zinātnes projektu pasaulē. MeerKAT kļūs par milzu teleskopa daļu un visus labumus, kas tiks radīts lielā SKA vajadzībām, DĀR dalīs līdz ar pārējām projekta dalībvalstīm. Un SKA vajadzībām pasaules vadošās IT kompānijas jau izstrādā virkni prototipu, kas stāsies pretī izaicinājumam dienas laikā apstrādāt tik lielu datu apjomu, kas pielīdzināms visam internetam kopumā.

Zinot kaut vai tikai to, ka bezvadu internets dienas gaismu ieraudzīja, pateicoties pētījumiem radioastronomijā, varam tikai minēt, cik lielu peļņu SKA dalībvalstīm nesīs kopīgajā projektā ieguldītie līdzekļi brīdī, kad pasaulē sevi pieteiks virkne tehnoloģiju, kas spēs piedāvāt  desmitreiz ātrāku internetu, nekā tas ir šodien.

„Līdzās ar šo projektu mūsu zinātnieki un inženieri ir iesaistīti pasaules vadošajos projektos, nav jau tikai viens MeerKAT, pie kā viņi strādā. Un viņi šādā veidā sevi piesaka pasaulei. Šāda apmēra projekts ir inovāciju dzinējspēks, jo izaicinājumi, ar kuriem dažādiem uzņēmumiem jātiek galā šī projekta ietvaros, noved pie jauniem produktiem un risinājumiem”, komentē D.Hanekoms.

Lai arī MeerKAT par SKA daļu kļūs tikai 2017.gadā, DĀR jau šobrīd izjūt investīciju pieplūdumu – sagatavojot augsni brīdim, kad SKA būs vajadzīgi arī vietējie speciālisti, no projekta līdzekļiem valstī iedzīvotāju izglītošanai piešķirti miljoniem eiro. Maza, teleskopa tuvumā esošas pilsēta Karnarvona vien dažādām izglītības programmām jau saņēmusi 3 miljonus eiro.  Turklāt izglītības programmās, pārveidojot nevajadzīgas satelītantenas par radioteleskopu sastāvdaļām, jau iesaistītas arī astoņas citas Āfrikas valstis: Botsvāna, Gana, Kenija, Madagaskara, Mauritānija, Mozambika, Namībija un Zambija.

Pirms desmit gadiem DĀR nebija savu radioastronomu – radioastronomijā strādājošos zinātniekus varēja saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem. Šobrīd viņu profesionālā kopa ir strauji augusi un sasniedz jau vairākus simtus.

DĀR mērķtiecīgi ir gājusi uz to, lai pieteiktu sevi pasaulei kā valsti, kas spēj realizēt nozīmīgus zinātnes projektus un piedāvāt saviem iedzīvotājiem karjeras iespējas pašu zemē.

Vietējās DĀR amatpersonas pie sava lepnuma - teleskopa 

Šobrīd DĀR esošie radioastronomi ir iesaistīti viena no pasaules vadošā projekta īstenošanā un pēc dažiem gadiem, kad MeerKAT teleskops tiks iekļauts SKA projektā un visu Āfriku klās 2000-3000 radioantenu, darbs, sākot no zinātnes projektiem un beidzot ar teritorijas apsaimniekošanu, būs vismaz daļai šobrīd nabadzībā dzīvojošo Āfrikas iedzīvotāju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti