Spakovska: Vai radio interviju viesi būtu jāizvēlas pēc dzimuma?

Daudzās valstīs, tajā skaitā Latvijā, 8.martā atzīmē Starptautisko sieviešu dienu. Lai gan pretrunīgi vērtēta, jo daudziem liek domāt par padomju laika mantojumu, 8.marts ir iespēja runāt par sieviešu tiesību jautājumiem, vērtēt sieviešu diskriminācijas situāciju un arī pavērtēt dzimumu pārstāvniecību dažādās jomās. 

Iepriekš esam runājuši par Starptautiskās sieviešu dienas izcelsmi un nozīmi, bet šogad varam pavērtēt, kā sievietes pārstāvētas Latvijas Radio. 

Mans darbs ir producēt Latvijas Radio rīta programmu "Labrīt", un šogad Starptautiskajā sieviešu dienā esmu apkopojusi datus par sieviešu un vīriešu īpatsvaru programmas rīta intervijās. Ikdienā, izvēloties programmas viesus, dzimums gan nav faktors, par ko domājam, svarīga ir intervējamā kompetence, tēmas aktualitāte un tas, vai viesis tiek attiecīgajā laikā uz interviju.

Bet tas neliedz apkopot datus – cik tad sieviešu un cik vīriešu bijuši radio rīta programmā. Pērngad no aptuveni 250 rīta intervijām apmēram trešā daļa (32%) bijusi ar sievietēm, divas trešdaļas (68%) – ar vīriešiem. 

No vienas puses – apmēram puse iedzīvotāju ir sievietes, un tas, ka radio programmas rīta intervijās tomēr dominē sarunas ar vīriešiem, liek aizdomāties.

Vai dzimumam būtu jākļūst par vienu no faktoriem, izvēloties rīta viesi?

Varbūt lemjot, ko aicināt uz interviju, apzināti no vienādi kvalificētiem kandidātiem jāizvēlas sievietes?

No otras puses, visticamāk, dzimumu īpatsvars rīta intervijās ir sabiedrības spogulis. Piemēram, datus par sieviešu pārstāvniecību varas pozīcijās šogad apkopojusi arī Centrālā statistikas pārvalde. Tās dati vēsta – Latvijas Saeimā šobrīd no 100 deputātiem tikai 16 ir sievietes, Latvijas Ministru kabinetā šobrīd ir trīs ministres no 14 valdības locekļiem (21%), pēdējās notikušajās pašvaldību vēlēšanās Latvijā bija ievēlēts 31% sieviešu, bet augsta sieviešu pārstāvniecība ir tiesu sistēmā – 78%, 88% no notāriem ir sievietes, bet prokuratūrā – 62%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti