Spakovska: Vai radio interviju viesi būtu jāizvēlas pēc dzimuma?

Daudzās valstīs, tajā skaitā Latvijā, 8.martā atzīmē Starptautisko sieviešu dienu. Lai gan pretrunīgi vērtēta, jo daudziem liek domāt par padomju laika mantojumu, 8.marts ir iespēja runāt par sieviešu tiesību jautājumiem, vērtēt sieviešu diskriminācijas situāciju un arī pavērtēt dzimumu pārstāvniecību dažādās jomās. 

Iepriekš esam runājuši par Starptautiskās sieviešu dienas izcelsmi un nozīmi, bet šogad varam pavērtēt, kā sievietes pārstāvētas Latvijas Radio. 

Mans darbs ir producēt Latvijas Radio rīta programmu "Labrīt", un šogad Starptautiskajā sieviešu dienā esmu apkopojusi datus par sieviešu un vīriešu īpatsvaru programmas rīta intervijās. Ikdienā, izvēloties programmas viesus, dzimums gan nav faktors, par ko domājam, svarīga ir intervējamā kompetence, tēmas aktualitāte un tas, vai viesis tiek attiecīgajā laikā uz interviju.

Bet tas neliedz apkopot datus – cik tad sieviešu un cik vīriešu bijuši radio rīta programmā. Pērngad no aptuveni 250 rīta intervijām apmēram trešā daļa (32%) bijusi ar sievietēm, divas trešdaļas (68%) – ar vīriešiem. 

No vienas puses – apmēram puse iedzīvotāju ir sievietes, un tas, ka radio programmas rīta intervijās tomēr dominē sarunas ar vīriešiem, liek aizdomāties.

Vai dzimumam būtu jākļūst par vienu no faktoriem, izvēloties rīta viesi?

Varbūt lemjot, ko aicināt uz interviju, apzināti no vienādi kvalificētiem kandidātiem jāizvēlas sievietes?

No otras puses, visticamāk, dzimumu īpatsvars rīta intervijās ir sabiedrības spogulis. Piemēram, datus par sieviešu pārstāvniecību varas pozīcijās šogad apkopojusi arī Centrālā statistikas pārvalde. Tās dati vēsta – Latvijas Saeimā šobrīd no 100 deputātiem tikai 16 ir sievietes, Latvijas Ministru kabinetā šobrīd ir trīs ministres no 14 valdības locekļiem (21%), pēdējās notikušajās pašvaldību vēlēšanās Latvijā bija ievēlēts 31% sieviešu, bet augsta sieviešu pārstāvniecība ir tiesu sistēmā – 78%, 88% no notāriem ir sievietes, bet prokuratūrā – 62%.

17 komentāri
viedoklis
Katrs sāli pieber pēc garšas. Visi piespiedu regulējumi rada jaunus diskriminācijas veidus un jaunu sociālo spriedzi, problēmas. Līdztiesība (krāsas, dzimumu u.c.) rodas neizceļot kādu īpaši, bet vērtējot prasmes, zināšanas... Kvotu veidotāji(-as), sakiet godīgi vai jums nav mazvērtības kompleksi?
Bāliņš
Sveiciens visām sovjetu bābām okupantu svētkos !
Bāliņš
Vēsturiski tie ir padibeņu svētki, un tagad ir pienākusi bāleliņu kārta raut bajāru pautus.
grieta
iepazīsties ar vēsturi, iesākumā! negribi, lai tev norauj tavus bāleliņa pautus - labāk tupi stūrī un klusē!
Neslāvs
Dzimumu vienlīdzība būs tad , kad vīrietim būs tiesības aizliegt sava bērna mātei nogalināt viņa bērnu(veikt abortu). Piedzemdē, izbaro ar krūti un maksā alimentus līdz pilngadībai. Par dzimumu vienlīdzību !
bērns
nav tavs īpašums. gribi sev bērnu, tad dzemdē pats, vai atrodi kādu, ar ko varat vienoties, bet piespiest tu nevienu nevari un nedrīksti. saskaņā ar tavu slimo loģiku, jeburš drīkst izvarot tavu māti un piespiest viņu dzemdēt SAVU bērnu
Neslāvs
Tāda nu tā vienlīdzības skarbā puse, uz otru pusi strādā jau tagad. Cīnīsimies par patiesu vienlīdzību, arī vīrieši grib bērnus !
sveicināti 21. gadsimtā!
Satriecoša loģika. Tātad, lai būtu dzimumu vienlīdzība, vīrietim vajag tiesības piespiest sievieti, lai dzemdē viņam bērnu un izbaro ar krūti, un pēc tam pieprasīt no sievietes alimentus līdz bērna pilngadībai? Tad jau sanāk, ka vīrietis varēs izvarot sievieti un apaugļot viņu pret viņas gribu, un momentā viņai būs pienākums iznēsāt un piedzemdēt izvarotāja bērnu, izbarot ar krūti un vēl maksāt alimentus! Wow.
Neslāvs
Nē, ko viņa nedrīkst darīt ar manu bērnu !
dzimumu
līdztiesība tev skaitās, ja vīrietim ir vara noteikt, ko sieviete drīkst darīt ar savu ķermeni?
Spakovska
Ko Tu esi samurgojusi?? Kas par pseidotēmu? Reāla platformas izmantošana savu kompleksu attaisnošanai. Uz intervijām jāaicina nevis dzimumi, bet tādi, kam ir pievienotā vērtība . Un , ja vīriešu atbildīgos amatos ir vairāk, ir loģiska "vērtīgā" statistika
ilze
Kad būs intervijas ar transpersonām? Kad būs intervijas ar cilvēkiem, kuri nepiekrīt binārajam dzimumu sadalījumam un nedomā par sevi kategorijā vīrietis/sieviete?
Neslāvs
Tāda nu tā vienlīdzības skarbā puse, uz otru pusi strādā jau tagad. Cīnīsimies par patiesu vienlīdzību, arī vīrieši grib bērnus !
Par LR un valodu
Šausmas! Ak tad " Mans darbs ir producēt" !? ... Jā!??? ... ko gan mēs varam gaidīt no nākotnes, ja radio žurnālisti neciena valodu? Ko? ... Vai LR ir valodas padomdevēja (svešvārdā - konsultanta) amats? ... Vai radi žurnāliste ir dzirdējusi vārdu "veidot"? Vai varbūt šī žurnāliste kropļo valodu ar neko neizsakošiem svešvārdiem, jo šādi viņa pati sev izklausās gudrāka?
varbūt
vispirms iemācies atšķirt barbarismus no aizguvumiem
atbilde viedoklim "varbūt"
Vai barbarismi ir valodas attīstība (paplašināšana)?!
varbūt
derētu pamācīties latviešu valodu un paplašināt savu vārdu krājumu, nevis raudāt, ka citi nenolaižas līdz tavai nabadzīgajai valodiņai un intelekta līmenim?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti