Sociālā uzņēmējdarbība Filadelfijā un Klīvlendā. Vēstnieks dodas misijā 2. daļa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pasākumu organizatore un sociālā uzņēmēja Dace Indrika pērn nokļuva Starptautiskajā vadošo speciālistu pieredzes apmaiņas programmā ASV. Lai gan sociālā uzņēmējdarbība ir gana zināms jēdziens pasaulē, tomēr Latvijā par to vēl cilvēkiem jāskaidro. Laikā, kad nevar ceļot, viņa iepazīstina ar sociālo uzņēmējdarbību otrpus okeānam. 2.daļa.

Turpinot stāstu sēriju par sociālo uzņēmējdarbību, pēc Ņujorkas pieredzes stāstiem, laiks iepazīt vietu, kurā dzimusi ideja par Amerikas Savienotajām valstīm, kas vienlaikus atrodas nemitīgā attīstībā un jaunu izaicinājumu priekšā. Otrais stāsts būs par Filadelfiju un mazākām pilsētiņām ASV ziemeļu virzienā – Akronu un Klīvlendu.

Filadelfija – no Rokija skrējiena līdz lielākajai brīvdabas mākslas galerijai

Filadelfija ir viena no vecākajām pilsētām Amerikā, kas vēl pirms Vašingtonas savulaik bijusi arī ASV galvaspilsēta. Te sarakstīta Neatkarības deklarācija un ASV konstitūcija. Šobrīd te dzīvo teju 1,5 miljoni iedzīvotāju. Filadelfija pazīstama arī kā pilsēta, kurā atrodas 17. gadsimtā celtā lielākā pašvaldības ēka ASV. Bet Bendžamina Franklina alejā, kas ved uz Filadelfijas mākslas muzeju, kopš 1976. gada izkārti vairāk nekā 250 valstu karodziņi alfabētiskā secībā. Arī Latvijas.

Un, protams, viena no slavenākajām filmu ainām - Silvestra Stalones atveidotā varoņa Rokija Balboa skrējiens pa Filadelfijas mākslas muzeja kāpnēm ir uzņemts tieši te. Kopumā te uzņemtas ap 27 filmas un TV seriāli. Un šī bagātā vēsture un mūsdienīgie izaicinājumi un pretstati - viens no izcilākajiem mākslas muzejiem iepretim grafiti apkarošanai, Amerikāņu konstitūcija un mūsdienīgas pilsētas izaicinājumi, padara šo vietu ļoti šarmantu.

Te arī pirmo reizi atskārtu, ka ir tik daudzas paralēles, kas sociālajā uzņēmējdarbībā norit jauno uzņēmēju prātos un līdzīgi risinājumi, kas atrodas otrpus okeānam Latvijā. Piemēram, mums ir sociālais uzņēmums Cēsu jaunā skola, bet Filadelfijā - tā pati kaismīgā sajūta, ka kaut kas jāmaina izglītības sistēmā, pieejā, aizvedusi līdz Revolūcijas skolas izveidei. “Dzīvības poga” glābj seniorus Latvijā, taču te līdzīgus piekariņus, pogas izmanto, lai aizsargātu imigrantus, sevišķi sievietes pret seksuāliem uzbrukumiem, agresiju, strādājot viesnīcās, ēdināšanas uzņēmumos un citos zemi kvalificētos darbos.

"Revolution school" - sociālais uzņēmums Filadelfijā, kas meklē jaunas izglītības metodes...
"Revolution school" - sociālais uzņēmums Filadelfijā, kas meklē jaunas izglītības metodes un pieejas audzēkņiem 21. gadsimta skolā. Latvijā tam līdzīga ir "Cēsu Jaunā skola".

Un vēl - šeit atrodas “Pasaules lielākā brīvdabas mākslas galerija" ar košumkošiem sienu zīmējumiem. Ja citviet pasaulē grafiti māksla tiek izskausta vai aizliegta, te tā tika novērtēta un strukturēta. Kopš 1984. gada Mural Arts Philadelphia ļauj profesionāliem māksliniekiem un jaunajiem Filadelfijas iedzīvotājiem konstruktīvi parādīt savus mākslas talantus, jo tika secināts, ka “tie sienu ķēpātāji” nav nekādi huligāni, bet nereti - profesionāli mākslinieki ar klasiskās mākslas izglītību. Krāsainie zīmējumi pievērš cilvēku uzmanību, vairo estētiku un tādējādi iedvesmo uz ko labāku.

Filadelfija ir slavena ar sienu gleznojumiem. Saukta arī par "Pasaules lielāko mākslas galeriju...
Filadelfija ir slavena ar sienu gleznojumiem. Saukta arī par "Pasaules lielāko mākslas galeriju"

Filadelfijas sienas gleznojumu mākslas programmas ietvaros radīti vairāk nekā 2800 gleznojumu, taču visā pilsētā tādu ir pie 4 000 un tagad šie kriminālie rajoni nu kļuvuši par alternatīvu un tūristu piesaistošu vietu vēsturiskajai pilsētai. Darbojas īpašs departaments, kurš rūpējas, lai mazo uzņēmumu ēku fasādes būtu skaistas, piešķirot krāsas un citus materiālus pašvaldības programmu ietvaros. Tāpat, atklājot kādu ofisa ēku, fasādes tiek krāsotas, sadarbojoties ar māksliniekiem. Jo tieši tādā veidā ēka kļūst atpazīstama, tiks iekļauta alternatīvajās tūrisma programmās un cels nabadzīgo rajonu ekonomiku.

Akrona un Klīvlenda: Kamēr ugunsgrēks Parīzē, tikmēr orkāns Akronā

Jāatzīst, ierašanās mūsu programmas nākamajā pieturvietā Akronā, Ohaijo štatā bija gana iespaidīga. Pēc lielas turbulences un mētāšanās mākoņos mūs sagaidīja spēcīgas lietusgāzes un liela vētra virszemē. Viesnīca mazā Akronas pilsētiņā bija mūra ēka pie krācēm bangojošas kalnu upes, kas, nevis ienesa mieru, bet lielu troksni arī istabiņās. Turklāt ik pa laikam bija dzirdamas sirēnas, kam sekoja pavadoņa brīdinājums: “Ja dzirdēsiet signālu, iespējams, jāņem pase un jāslēpjas pagrabā, jo šodien te tuvojas orkāns. Ja līdz plkst. 18.00 nedzirdat, zināt, ka viss ir labi”, paskaidroja mūsu pavadone. Un, protams, ar to vēl nebija gana. Ieslēdzot televizoru, pirmā ziņa visos kanālos - deg brīnišķīgā Parīzes Dievmātes katedrāle.

Un tomēr, vētra mitējās, un pienāca jauna diena misijas “Sociālā uzņēmējdarbība Amerikā” izpētei. Nākamie ceļojuma galapunkti tika izraudzīti Akrona un Klīvlenda, kas zināmas kā senas industriālas pilsētas, kurā 60 tajos gados ražoja visu pasaules populārāko zīmolu automašīnu riepas. Tā joprojām ir pasaules riepu granda “GoodYear” mītnes vieta. Daudzas riepu un gumijas ražotnes arī bankrotējušas un savas ražotnes atstājušas tukšas. Tagad industrija beigusies un palikuši neskaitāmi kvadrātkilometru pamestu ēku. Gluži kā daudzviet arī Latvijā. Dzīves līmenis neiedomājami krities, ir nabadzība, bet šeit savukārt aktīvi darbojas izglītības centri, universitātes un izcili radošie prāti, dibinot sociālos uzņēmumus, mēģinot piešķirt jaunu raksturu un svaigumu šīm pilsētām.

Kumelīšu un piparmētru tēja – Amerikas inovācija

Lai gan šīs nav no aizraujošākajām pilsētām mūsu vizītes laikā, tomēr šīs ir mājas tik nozīmīgām nācijas ražošanas jomās kā aviācija, kodolenerģija, metālapstrāde, plastmasas un ķīmisko vielu rūpniecībā. Te arī 2. lielākā izglītības iestāžu koncentrācija ASV, tādēļ nav brīnums, ka Akrona ir pārveidojusies par globālu centru polimēru pētniecībā un progresīvajā ražošanā, kā arī biomedicīniskajā pētniecībā. Un tomēr … tīri cilvēciski... šīs pilsētas nav tās, kurās vēlētos atgriezties un pielikt zīmīti - “must see” ( vērts redzēt), bet vērts apskatīt citu iemeslu dēļ.

Universitāte un skolu konkursi. Akronas universitāte ir viena no prestižākajām, un šeit ik gadus notiek arī stipendiju konkurss jaunajiem sociālajiem uzņēmējiem, kas izstrādājuši inovatīvus risinājumus. Piemēram, tabletes, kas attīra ūdeni, unikālas protēzes cilvēkiem ar invaliditāti ar gana pieklājīgu balvu fondu - 20 000 $. Arī mērogs, kādā strādā jaunie censoņi, veicot testus, eksperimentus un pētījumus ar saviem zinātniskajiem vadītājiem, ir tiešām pārsteidzošs. Studenti ne vien domā par savas apkārtnes attīstību, bet izstrādā idejas pasaules līmenī. Vienā no šādiem prezentāciju konkursiem piedalījāmies arī mēs un tajā radās iespēja satikt kādu misteru Berzins-latvieti, kura ģimene kara laikā ir nonākusi Amerikā, taču pats ne reizi Latvijā nav bijis. Karogu un vārda zīmīti, kas bija man piesprausta pie žaketes atloka, viņš atpazina. Un ar smaidu sejā jāatzīst nebeidzamā patiesība - latvieši ir visur! Arī mazajā Akronā.

Bioloģiskā saimniecība Akronā
Bioloģiskā saimniecība Akronā

Tomēr pretstatam ideju konkursam un pieredzei biznesa inkubatorā, mūsu vizīte kādā lauku sētā kā unikāls ekoloģiskās saimniecības paraugs, man radīja jautājumu - kādēļ ko tādu rāda starptautiskai grupai? Tā varētu izskatīties vidusmēra latviešu lauku saimniecība, kur paši ēd to, ko izaudzējuši, paši ravē, apkopj lopiņus un dzīvo savu dzīvi. Tomēr šeit tā ir kā unikāla izvēle, kur universitātes profesori nolēmuši popularizēt bioloģisko saimniekošanu un dzīvi laukos! Jāatzīst, ka izvārīt tēju ne no paciņām, bet dzīvām kumelītēm un piparmētru lapām, bija īsts latviešu kultūras stāsts. Un te padoms latvietim - kas mums ir pašsaprotams, varbūt šķiet absolūti unikāls citiem. Mums tik jāmācās iesaiņot mūsu “vienkāršos” lauku un pieredzes stāstus, jo tieši tik vienkāršu lietu nereti ir īstas eksporta preces.

Amazones lietus meži un kārums tavā kabatā

“Peaceful fruits” ir sociālais uzņēmums ar misiju darīt pasauli labāku uzkodu laikā! Tās dibinātājs Evans Delahantijs savulaik darbojies kā brīvprātīgais Miera Korpusā Amazones lietus mežos. Pēc atgriešanās viņš atskārta, ka šķietami vienkāršas lietas kā dabīgi, žāvēti augļi, nereti, tostarp Amerikā, nepavisam nav augļi - tiem ir pievienoti saldinātāji, krāsvielas, garšvielas un daudzas citas vielas, kas galu galā nav vairs nekāds autentisks dabas produkts. Tādēļ Evans nolēma dibināt uzņēmumu “Peaceful fruits”, kas turpinātu viņa kaislību uz Amazones mežiem un veicinātu ilgtspējīgu ekonomiku. Tas ir pārtikas uzņēmums, kurā tiek nodarbināti cilvēki ar invaliditāti un kuru uzdevums ir iepakot paciņās žāvētus augstas kvalitātes augļus - apelsīnus, ābolus, u.c., kas novākti Amazonē. Tos iespējams iegādāties “ebay”, kā arī viņu mājaslapā. Uzņēmums saņēmis augstu novērtējumu Amerikas TV šovā - Biznesa Haizivis (“Shark Tank”). Tāpēc Evans piekodina arī mums - stāstiet par sevi un izmantojiet ikvienu iespēju parādīt sevi, lai saņemtu kritiku, padomu, attīstītos. “Jo šīs 10 minūtes TV šovā”, atnesa man atpazīstamību un cēla pieprasījumu par 200% diennakts laikā”.

Sociālais uzņēmums "Peacful fruits" ASV nodarbina personas ar invaliditāti un rada iespēju...
Sociālais uzņēmums "Peacful fruits" ASV nodarbina personas ar invaliditāti un rada iespēju našķoties ar žāvētiem augļus no Amazones lietus mežiem cilvēkiem visā pasaulē

Nākamā pietura - Klīvlenda. Šī ir pilsēta, kurā dzimis slavenais mecenāts Rokfellers, atrodas Klīvlendas Mākslas muzejs ar, manuprāt, vienu no radošākajām pieejām muzeja pedagoģijā, un slavenā Rokenrola slavas zāle (Rock & Roll Hall of Fame) ar pasaules roka un popmūzikas zvaigžņu lietām, balvām, koncerttērpiem.

Ieeja pie Rokenrola slavas zāles (Rock & Roll Hall of Fame) Klīvlendā
Ieeja pie Rokenrola slavas zāles (Rock & Roll Hall of Fame) Klīvlendā

Un šeit mums radās kārtējais apliecinājums, ka visefektīvākais veids, kā attīstīt pamestas teritorijas, kvartālus, ēkas, protams, ir mākslas un kultūras pasākumi. Vienā no tādām līdzās pastāv arhitektūras birojs, kultūras pasākumu vieta, kas ik gadus organizē mākslas festivālu tūkstošiem apmeklētāju, te darbojas galdniecības dizaina uzņēmums, kuri vienlaikus apmāca bērnus un jauniešus apstrādāt koku, kā arī motociklu novietne - remonta darbnīca ar bāru un biljarda galdu. Šeit pieaugušie maksā naudu, lai varētu novietot savus motociklus, lai tos garāžā varētu salabot (jo mājās vienkārši garāžas nav, nemāk vairs salikt detaļas kopā vai nav to veco instrumentu), turklāt šeit tiek apmācīti jaunieši tehniskajās prasmēs, ja viņiem šāda vēlme ir. Viss, kas jādara, jaunieši nopērk abonementu uz mācībām un jāsāk darboties “īstu veču” komandā.

“DJ Dock” un ielu bērni: no slaista līdz policistam

Vēl kāds pieredzes stāsts. Lai gan tā no malas nešķiet, arī šajā pilsētā notiek ielu cīņas kā filmās. Te satiekas jaunieši, kuri neredz jēgu skolai, nāk no sliktiem dzīves apstākļiem, un policisti, kuri viņus medī un “stumj” uz skolu. Bet pa vidu vidu - DJ Doks, kuram patīk hip hops. Viņš allaž ap sevi pulcinājis jauniešus un aicinājis nebūt agresīviem, bet savas emocijas, visas sāpes un dusmas izpaust mūzikā. Tā sākumā tie bija neformāli jauniešu vakari, kas izvērties par sociālo uzņēmumu zem nosaukuma “Reresh Collective”. Tas ir jauniešu centrs - ierakstu studija, kurā tiek tirgoti jauniešu pašu izstrādāti dizaina krekli, auduma maisiņi un citi ielu kultūrai piederīgi priekšmeti. Bet visus logo un stencila zīmējumus rada jaunieši paši.

Par ietirgoto naudu tiek uzturēts jauniešu centrs un ierakstu studija, kurā jaunieši raksta savas hip hop dziesmas un tiekas uz dažādiem sarunu vakariem. Un pēc 10 gadu darba DJ Doks redz pārmaiņas – ne vien jaunieši un policisti karo savā starpā, bet daži no tiem arī pašiem kļuvis par lieliskiem likuma sargiem Klīvlendas ielās.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti