Rudīte Spakovska: Ne mana ordinācija, ne mana draudze

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Kādēļ cilvēkus, kas paši negrasās prasīt ordināciju luterāņu baznīcā, bieži vien nav luterāņi vai pat vispār nav reliģiski aktīvi, uztrauc, ko drīkst vai nedrīkst ordinēt Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca (LELB)?

Šādu jautājumu bieži varēja dzirdēt diskusijās par LELB pieņemto lēmumu liegt sievietēm prasīt ordināciju. Un patiesi, piemēram, man, kas nav luterāne un noteikti negrasās kļūt par mācītāju, būtu jābūt vienalga, kā luterāņi organizē savu baznīcas dzīvi. Ja dvēseles kāro, nosakiet kaut vai to, ka par mācītāju var kļūt tikai nepāra datumā dzimis rudmatains vienrocis. Jo tā ir luterāņu iekšējā padarīšana – kā viņi lasa un traktē Svētos rakstus, izvēlās savus garīgos ganus.

Bet ir argumenti, kuru dēļ es uzskatu, ka sabiedrībai, neatkarīgi no tā, vai izmaiņas konkrēto cilvēku skar vai ne, ir tiesības izteikt viedokli.

“Tad viņi atnāca pēc ebrejiem, es klusēju, jo es neesmu ebrejs. Kad viņi atnāca pēc manis, nebija palicis neviens, kas varētu mani aizstāvēt.” Šie ir koncentrācijas nometnē ieslodzītā, starp citu, luterāņu mācītāja Mārtina Nīmolera vārdi.

Pieprasīt, lai sabiedrība klusētu par diskrimināciju un notikumiem, jo “es jau neesmu luterānis”, ir klusēšanas spirāles atbalstīšana.

Ja klusējam par luterāņiem, tad visiem, kas nav ar invaliditāti, būtu jāklusē par iekļaušanas jautājumiem. Cilvēki bez bērniem nedrīkst izteikties par bērnu vardarbības apkarošanu.

Ja es redzu, ka man blakus dara sāpes, vai es nedrīkstu iejaukties un palīdzēt, jo es neesmu cietēja vai pāri darītāja lomā? Pēc šīs loģikas Bībelē žēlsirdīgajam samarietim bija jāpaiet garām piekautajam svešzemniekam, jo viņš pats nav ne svešzemnieks, ne kāds grasās viņu piekaut.

“Runājot par konvencijas saturu, uzskatām, ka pašreizējā formā tā nav pieņemama.” Šis ir citāts no Latvijas reliģisko līderu vēstules politiskajiem līderiem, aicinot neatbalstīt Stambulas konvenciju. Kādēļ piesaucu Stambulas konvenciju, kas apdiskutēta sabiedrībā līdz mielēm? Jo, manuprāt, reliģisko līderu vēstule, ko parakstījis arī Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags, arī ir viedoklis par lietām, kas viņus neskar.

Nu, neticas, ka kādam no reliģiskajiem līderiem ģimenē būtu vardarbības problēmas! Vēstule ir tapusi, jo reliģiskajiem līderiem un reliģiskajām organizācijām ir autoritāte, vismaz morālā, zināmā sabiedrības daļā. Un baznīca mēģina ietekmēt visas sabiedrības dzīvi – lobēti tiek gan abortu aizliegumi, praida neatļaušana, viendzimuma laulību jautājumi. Un reliģisko līderu lobēšanas rezultāti attiecas uz visu sabiedrību, pat uz tiem, kas nav nekādā veidā saistīti ar šīm organizācijām.

Ja reliģijas pārstāvji uzskata, ka izprot, kā jādzīvo visai sabiedrībai, tad varam pieņemt, ka visa sabiedrība drīkst izteikt viedokli par reliģisko organizāciju iekšējiem jautājumiem.

Nepārprotiet, mans arguments nav, ka vajag vairāk klusēšanas. Ikvienam ir tiesības izteikt viedokli un cīnīties par savu ideālu iedzīvināšanu mūsu sabiedrībā. Arī luterāņiem. Arī katoļiem un pat islāmticīgajiem. Arī ateistiem. Gejiem. Konservatīvajiem un liberāļiem. Krieviem un latviešiem.

Sabiedrības spēks ir no šiem dažādajiem viedokļiem atlasīt un iedzīvināt tos, kas nes vislielāko labumu vai vismaz nodara mazāko ļaunumu visai sabiedrībai.

Un neatņemama šīs diskusijas daļa ir tiesības izteikt viedokli arī par lietām, kas tevi personīgi neskar.

Tādēļ man, lai gan neesmu luterāne un negrasos kļūt par mācītāju, šķiet nepieņemams baznīcas pamatdokumentos ierakstīts aizliegums sievietei kļūt par mācītāju. Jo es uzskatu, ka tā ir diskriminācija, un esmu 100% pārliecināta, ka mācītāja pienākumus neveic ar tām vietām, kas bioloģiski atšķiras vīriešiem un sievietēm.

P.S. Tikpat diskriminējoša un nepieņemama man šķiet sieviešu pozīcija gan katoļu ticībā, gan islamā utt. Bet ir atšķirība starp ilgi pastāvošu praksi un šobrīd notiekošu diskriminējošu normu normalizāciju un iekļaušanu organizācijas pamatdokumentos, vai ne?

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti