Rita Ruduša: SRAS mūsdienu interpretācijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Lai atvieglotu masveida cīņu ar citādi domājošajiem, Staļina laika likumu rakstītāji bija izgudrojuši un 1934. gadā Krievijas PFSR Kriminālkodeksā ierakstīja daudzus ļoti parocīgus krimināli sodāmus kontrrevolucionārus noziegumus, kuri ērtības labad tika lietoti saīsinājumos.

Piemēram, КРД (контрреволюционная деятельность jeb kontrrevolucionārā darbība),  КРТД (контрреволюционная троцкистская деятельность – kontrrevolucionārā trockiskā darbība; Aleksandrs Solžeņicins rakstīja, ka šis „papildu burtiņš T” pēc tam pamatīgi sarežģīja ieslodzītā dzīvi nometnē), un tad vēl pavisam vienkāršais ПШ (подозрение в шпионаже – aizdomas par spiegošanu) un НШ (недоказанный шпионаж – nepierādīta spiegošana, kas vienalga ir sodāma). Visplašāk interpretējamais un tādēļ visvieglāk pielietojamais formulējums šajā sarakstā bija 58. panta 7.punkts - СВПШ (cвязи, ведущие к подозрению в шпионаже  jeb saites, kas rada aizdomas par spiegošanu). Par abreviatūras noziegumiem varēja dabūt līdz 25 gadiem ieslodzījumā ar konfiskāciju un bez sarakstes tiesībām.

Padomju represīvo orgānu izgudrotās noziegumu abreviatūras man ienāca prātā, izlasot Rituma Rozenberga un Ulda Dreiblata rakstu „Neatkarīgajā” (NRA). NRA regulāri publicē rakstus un viedokļus, kas šķiet iedvesmojušies tieši no СВПШ jeb SRAS panta un tā plašajām interpretācijām, un pēdējos divos mēnešos to uzmanības centrā ir bijusi tieši LTV. NRA nav iedvesmojusies no likuma burta, protams, jo runa nav par spiegošanu, bet no gara gan – jā tava kaimiņa brālēna sieva bija pieķerta tualetē lasām kontrrevolucionāru literatūru, un tu ar šo sievieti biji redzēts pie viena mielasta galda septiņas nedēļas pirms noziedzīgās darbības, tad tu automātiski tiec turēts aizdomās par spiegošanu, jo tev ir saites ar cilvēku, kuram ir pretvalstiska dienas kārtība. NRA izpildījumā scenārijs šķiet līdzīgs - ja kāds jebkad jebkādā kontekstā ir bijis saistīts ar kādu personu vai personām, kurām, Neatkarīgāsprāt, ir slēpta un draudīga dienas kārtība, tad šis kāds automātiski nonāk SRAS kategorijā un tiek turēts aizdomās par minētās dienas kārtības īstenošanu. Piemēram, ja LTV satura redaktores Guntas Slogas Twitter kontā „nereti sastopamas atsauces uz Igaunijas prezidenta Hendrika Ilvesa „čivinājumiem”” (citāts no 6.janvāra raksta), tas ir nepārprotams SRAS. Kāpēc? Jo, „izrādās T. H. Ilvess, Libērijas prezidente Elena Džonsone Serlīfa un Albānijas premjers Sali Berišs ir pasaules valstu augstākās amatpersonas, kuras pērnā gada 22. septembrī apmeklējušas Dž. Sorosa trešās kāzas.” Tā kā Džordžs Soross ir viena no personām, kurām, Neatkarīgāsprāt, ir slēpta dienas kārtība, tad Ilvesa saņemtais ielūgums uz kāzām automātiski nozīmē, ka tāda pati dienas kārtība ir arī Guntai Slogai. Sekojot līdzīgai formulai, SRAS iestājas arī man, jo mana bijusī priekšniece ir Sarmīte Ēlerte (Neatkarīgāsprāt, ar dienas kārtību), un žurnālistei Baibai Rullei, kura arī vairākus gadus strādāja vienā redakcijā ar Sarmīti Ēlerti.

Radošā domāšana SRAS scenāriju rakstīšanā ir absolūti nepieciešams atribūts.  Ir jāspēj saskatīt saites šķietami ikdienišķās situācijās. Un, atkarībā no aktuālās vajadzības un redakcionālās politikas, tās var attīstīt visdažādākajos virzienos – var meklēt saites ar liberāļiem vai konservatīvajiem, ar kažokādu ražotājiem vai dzīvnieku tiesību aizstāvjiem, ar Kremli vai tā oponentiem. Piemēram, ja man Facebook profilā draugos ir Pāvels Širovs, kurš pirms desmit gadiem intervēja Borisu Berezovski, tad man noteikti ir saikne ar Kremļa nežēlastībā kritušajiem Krievijas oligarhiem. Bet, ņemot vērā to, ka es kādreiz Ziedoņdārzā regulāri biju redzēta stāvam pie koka Jāņa Ādamsona kompānijā (jo mēs vienā laikā gājām izvest suņus), tad nav šaubu par manu saikni ar „Saskaņas centru” un – attiecīgi - Kremli. Ja es regulāri sociālajos tīklos dalos ar žurnāla The New Yorker karikatūrām, tad pastiprinās mans SRAS Džordža Sorosa kontekstā, jo The New Yorker ir liberāls izdevums un, tātad, sliecas atbalstīt Demokrātu partiju, un Džordžs Soross ir viens no prezidenta Baraka Obamas priekšvēlēšanu kampaņas finansiālajiem atbalstītājiem.  Bet Londonas latviešu korī es otrajos altos sēdēju blakus kādai „Visu Latvijai!” aktīvistei vārdā Anda, kas nozīmē, ka esmu saistīta ar aprindām, kuru politiskās vērtības nesakrīt ar Obamas postulētajām.  SRAS labums ir tā elastība un vieglā pielietojamība dažādas konjunktūras apstākļos. Tāpēc ar interesi gaidīšu konjunktūras maiņu – patlaban par ļaunu uzskatītās saites pierādījumu apraksti manī kā lasītājā jau sāk radīt nogurumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti