Putina karš Ukrainā: kādus podkāstus klausīties?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Šis ir nozīmīgs laiks cilvēces vēsturē. Ja ikdienas dzīvē visu redzēt tikai baltu un melnu var šķist aprobežoti, tad šobrīd ir tikai divas iespējas – tu esi ar ļaunumu vai pret ļaunumu. Tikpat skaidrs, ka šajos laikos ir ārkārtīgi grūti noorientēties informācijas gūzmā, kas tiek raidīta mūsu virzienā. Tāpēc ir svarīgi izvēlēties dažus uzticamus informācijas avotus.

Uzticamus – tātad oficiālu mediju un profesionālu ekspertu veidotus. Arī podkāstu lietotnēs tāda iespēja ir, tāpēc turpinājumā vairāki raidieraksti, kam vērts piesekot un ko klausīties, lai iegūtu kvalitatīvu, objektīvu un uzticamu informāciju.

"Dienas ziņas" – ja ierakstīsiet savā podkāstu aplikācijā šos vārdus, tiksiet pie Latvijas Radio Ziņu dienesta sagatavotajiem ziņu izlaidumiem ar visu svaigāko informāciju divas reizes dienā – īsi pēc 12 un pēc sešiem vakarā. Cits nosaukums, ko vērts atrast un kam vērts piesekot, ja tas vēl netiek darīts, ir "Krustpunktā". Tas ir ikdienas aktuālo notikumu apskats, kurā notiek sazvanīšanās ar ekspertiem, žurnālistiem, cilvēkiem, kas atrodas uz vietas un spēj sniegt drošu informāciju. "Krustpunktā" komanda šais dienās strādā īpašā režīmā, un speciālizlaidumi mēdz būt arī vairākas reizes dienā. Tāpēc ir svarīgi ne tikai nospiest pogu "sekot" šim podkāstam, bet arī turpat blakus šai pogai nospiest zvaniņu – tad telefonā atnāks paziņojums brīdī, kad būs iznākusi jauna epizode.

Ja šī regulārā informācijas saņemšana kļūst kaitīga mentālajai veselībai, tad laba alternatīva ir "Divas puslodes" – tur vienu reizi nedēļā, katru trešdienu, tiek apkopota situācija, tāpat ir arī ekspertu komentāri. "Atvērtajos failos" klausāms stāsts no karadarbības notikumu vietas Ukrainā.

Podkāstos iespējams noklausīties arī Latvijas Televīzijas aktuālo saturu par Ukrainu, raidierakstu platformās meklējot "LTV Ziņu dienests".

Meklējiet arī "Dokumentāriju" – tajā būs jauna stāstu sērija ar nosaukumu "Karš Ukrainā". Žurnāliste Indra Sprance devusies uz karsto punktu un uzklausījusi turienes cilvēkus, viņu kara pieredzi un emocijas.

Ja saturu patērē angļu valodā, tad iesakāms ir BBC veidotais "Global News Podcast", kur pārsvarā reizi dienā, bet citreiz arī biežāk ir jauni izlaidumi ar aktualitātēm. Bet īpaši karam Ukrainā izveidots podkāsts "Ukrainecast", kas reizi dienā piedāvā pa jaunai epizodei ar detalizētu informāciju no klātienes un dažādu ekspertu un analītiķu redzējumu par notiekošo.

Latviešu žurnālists Kristaps Andrejsons, kurš devies uz Ukrainas–Polijas robežu, katru dienu laiž klajā jaunu epizodi savā angļu valodā skanošajā podkāstā "The Eastern Border", kur stāsta jaunāko informāciju, ko ieguvis, un dara to, ne tikai sausi atstāstot faktus, bet ar savu unikālo skatījumu un emocijām. To, kas ir Kristaps Andrejsons – kāpēc viņš ir tiešām interesants tēls, īpaši tāpēc, ka kļuvis interesants arī Krievijas specdienestiem, var noklausīties arī "Raidnīcā" – Daces sarunā ar Kristapu 8. jūnija epizodē. Ukrainas kara tematika pārņēmusi arī raidierakstu "Pod Save the World", kurā savulaik ASV prezidenta Baraka Obamas ofisā strādājoši cilvēki analizē notikumus un šīs katastrofas politisko aspektu.

Ja saturu patērē krievu valodā, tad uzticams podkāsts ir "Что случилось". To veido krievu neatkarīgais medijs "Meduza", kas bāzējas Latvijā un tādējādi ir pasargāts no Kremļa propagandas režīma sankcijām. BBC krievu redakcija veido podkāstu "Что это было?", kas katru vakaru apkopo notikušo Ukrainā un tad pievēršas tam, kā tas atsaucas Krievijā. Pilnīgi jaunu podkāstu "Кавачай" radījuši divi mileniāļi Ukrainā un Gruzijā: žurnāliste no kara plosītās Ukrainas pilsētas Ļvivas un žurnālists jau vēsturiski no Krievijas armijas varmācības cietušās Tbilisi, kuri krievu valodā runā par karu Ukrainā, par to, kā tas ietekmē cilvēku attieksmi pret krievu tautu un iespējamiem attīstības scenārijiem.

Arī Latvijas Radio ziņas krievu valodā ir klausāmas raidierakstu formātā divas reizes dienā – "Новости дня" pieejams pēc plkst. 13.00 un pēc plkst. 19.00. Aktuālo notikumu detalizēts izklāsts katru dienu klausāms, raidierakstu lietotnēs meklējot "Подробности".

Jebkurā gadījumā aicinām rūpīgi izvērtēt saturu, ko patērējat arī podkāstos, un būt informētiem, bet tai pašā laikā dozēt uzņemto informāciju, lai sargātu savu mentālo veselību. Labāk retāk, bet skaidri un gaiši. Pārfrāzējot – mazāk klausieties soctīklus, vairāk podkāstus. Uzticamus podkāstus!

“Delfi” žurnāliste Olga Dragiļeva
“Delfi” žurnāliste Olga Dragiļeva

Par tiem raidījumā "Raidnīcā" runā arī "Delfi" žurnāliste Olga Dragiļeva. Viņa iesaka arī "Текст недели", "The Naked Pravda", ko veido "Meduza", "Эхо Москвы" un "NPR News"veidotos podkāstus, kā arī "HARDtalk", ko veido BBC.

“Delfi” žurnāliste Olga Dragiļeva
00:00 / 12:58
Lejuplādēt

"Mediju situācija Krievijā ir traģiska un biedējoša. Man ir smagi uz to noskatīties. Tagad, manuprāt, mēs daudz mazāk zināsim par to, kas notiek Krievijā. Nu, protams, partizāna veida žurnālistika paliks "Telegram" vai "Whatsapp" kanālos. Protams, "Настоящее Время" no Prāgas vai "Медузa" no Rīgas, es ceru, turpinās strādāt. Bet pieņemtās likuma izmaiņas par kriminālatbildību par viltus ziņu izplatīšanu par Krievijas armiju un reāliem cietumsodiem tiem, kas stāsta par karā notiekošo, nozīmē, ka žurnālisti nevarēs strādāt. Un tiem, kuri evakuēsies un mēģinās strādāt, viņiem būs jāpaļaujas uz anonīmiem ziņotājiem, kuri stāstīs par to, kas notiek valstī. Tas tagad notiek Čečenijā. Ir mediji, kas raksta par Čečeniju, un viņiem ir anonīmie žurnālisti, kas stāsta par notiekošo, pat tad, ja tās ir pavisam neitrālas ziņas, piemēram, atklāts jauns laukums. Tik un tā par to žurnālisti no Čečenijas stāsta anonīmi. Un izskatās, ka tā būs arī Krievijā.

Un vēl šis likums ietekmēs ne tikai žurnālistus, bet arī ekspertus, ko žurnālisti intervē.

Arī es uz savu pēdējo "Delfi TV" raidījumu aicināju vairākus Krievijas ekspertus, un viens no viņiem atteicās piedalīties. Viņš pamatoja, ka tagad sadarbību ar ārzemēm tiek uzskatīta par tēvzemes nodevību un arī ir sodāma. Tā ir Ziemeļkoreja, kas tur pašlaik top, – mēs ne tikai neuzzināsim no žurnālistiem notiekošo, bet arī nedzirdēsim viedokļus," "Raidnīcā" stāstīja Dragiļeva.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti