Podkāsts «Kultūrdeva». 14. epizode. Aigars Bikše

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Uz "Kultūrdevas" raidieraksta 14. laidienu tā vadītāja Henrieta Verhoustinska ir aicinājusi mākslinieku Aigaru Bikši, kurš, starp citu, ir radījis Latvijas Televīzijas raidījuma "Kultūršoks" galviņu ar citplanētieti – tautumeitu. Tēlnieks Aigars Bikše zināms pēc dažādām skulptūrām publiskajā telpā, piemēram, "Divi Raiņi" pie Nacionālās bibliotēkas un milzīgās medmāsas skulptūras "Mediķi pasaulei", kas vēl nesen stāvēja pie Nacionālā mākslas muzeja. Aigars Bikše ir arī Latvijas Mākslas akadēmijas profesors un Saeimas deputāts no apvienības "Attīstībai/Par!". 

Podkāsts “Kultūrdeva”. 14. epizode. Aigars Bikše
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pēdējā laikā Aigars sacēlis šūmēšanos kultūras cilvēku burbulī, vēršoties pret savu priekšnieku, Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) rektoru Kristapu Zariņu. Viņš vaino rektoru mēģinājumos ietekmēt viņa kā Saeimas deputāta balsojumu par grozījumiem Augstskolu likumā un draudiem iespaidot Bikšes pozīciju akadēmijā, kad mākslinieks atteicās piekrist rektora ierosinājumam. "Kultūrdevas" podkāsts uzdeva jautājumus par radušos situāciju arī pašam LMA rektoram. Bikšes minēto sarunu Zariņš atteicās komentēt, jo "kā zināms, profesors Bikše ir iesniedzis lūgumu izvērtēt manu un profesora Bikšes sarunu  LMA senātam, LMA šķīrējtiesai un LMA ētikas komisijai. Tādēļ, koleģiālu iemeslu vadīts, nevaru komentēt visus jūsu uzdotos jautājumus, pirms LMA šķīrējtiesa ir pieņēmusi lēmumu." Kristaps Zariņš arī apgalvo, ka "ar profesoru Bikši esam seni kolēģi un sarunas par mākslu, kultūru un izteikšanās brīvību ir iemesls kaislīgām diskusijām. Vēl nesen, pirms četriem gadiem bijām konkurenti LMA rektora vēlēšanās. Profesors Bikše ir teicams un laikmetīgi domājošs tēlnieks." Šo pēdējo Zariņa izteikumu Aigars Bikše podkāstā komentē: "Man arī ļoti patīk Kristapa Zariņa glezniecība, pat neraugoties uz to, ka viņš izteicis man draudus."

Vēl podkāstā Bikše pārdomā pēdējā laika agresiju un pat vandālismu pret laikmetīgās mākslas objektiem publiskajā telpā. No tā kādreiz cietis arī pats Bikše – savulaik Jaunpilī nodedzināta viņa lielformāta skulptūra "Jaunava Marija ar bērnu". Mākslinieks salīdzina šādu reakciju ar mākslas aktu un saka, ka "atrāvums starp tiem, kas ir laikmetīgās mākslas izpratēju lokā, un cilvēkiem, kuri par to neinteresējas, – tā ir milzīga plaisa". Šo plaisu palīdzētu likvidēt Laikmetīgās mākslas muzejs, kuru cilvēki apmeklētu kopš bērnības. Bet tikmēr "publiskā māksla ir kā vakcīna sabiedrībai. Tu izej ielās un ieraugi varbūt kaut ko sev nepieņemamu… Brektes murālis ir atstājis arhetipisku nospiedumu [sabiedrības uztverē]. Visas tās reakcijas – viņi taču mācās interpretēt mākslu!"

Par podkāstu

Podkāstu "Kultūrdeva" ir iespējams dzirdēt lielākajās straumēšanas vietnēs – "Spotify" un "Apple Podcasts", kā arī portālā LSM.lv. To veido Latvijas Televīzijas Kultūras redakcija. Podkāsts iznāk divreiz mēnesī, un tajā ik pārnedēļu Henrieta Verhoustinska kopā ar kādu kultūras nozares entuziastu, kultūras cilvēkiem, "Kultūrdevas" skatītāju sarunājas par aktuālajiem kultūras tematiem. Raidierakstā iespējams arī ieklausīties raidījuma spilgtākajos mirkļos un rast jaunus iespaidus par norisēm kultūrā skatītāju acīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti