«Pilnīgs sviests» un svinēšana

Šonedēļ aplūkojam  Latvijas vietvaru priekšvēlēšanu laika šķelmīgākās nianses, kam drīzāk nebūs izšķirošas nozīmes sabiedrības izvēlēs, tomēr galvenais uzstādījums “Pilnīga sviesta” ciklam šai gadījumā – mudināt nepalikt mājās vēlēšanu dienā.

"Pilnīgs sviests" un svinēšana
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Jau iepriekšējā nedēļā Latvijas Radio runāja par bagātīgi izrotātiem notikumiem dažādos novados aizvadītajā sestdienā, kas vedināja domāt uz to izmantošanu saldiem aģitācijas stāstiem, jo īpaši no jau esošo pašvaldību sastāvu puses. Līdzsvara labad – bija vietas, kur jaukajā 27.maijā nenotika pilnīgi nekas, un nezin, vai tas ir, ko mēs vēlētos. Bija arī tradicionāli svētki, piemēram, Dobelē ceriņi nav iedresēti ziedēt oktobrī. Kā atcelsi Ceriņu svētkus?

Mēs aplūkosim dažus nedēļas nogales pasākumus, kuri mazāk skatīti medijos iepretim Rīgai, Jelgavai, Jūrmalai un citiem zināmākajiem un diskutētajiem.

Aizkraukles novada 50. jubilejas notikums.  27.maijs. Muļķīgi būtu svinēt 50 gadus, ja ir 49 vai 51... Tomēr pilsētas tiesības Aizkraukle (toreiz Stučka) ieguva 1967.gada 10.janvārī, ja gribam būt precīzi. Spriežot no pieejamas informācijas - svētki vairāk uz iekšu vērsti. Aicinājums citiem novadiem braukt ciemos. Nez vai atbrauca, jo visiem kaut kādas svinēšanas.

Pasākums vairāk orientēts uz populāro latviskās svinēšanas sastāvdaļu – ēšanu: programmā, cita vidū, pusdienas (svinīgas), vakariņas (jāsaprot, ka nesvinīgas) un vēl pēc vakariņām tad ir gājiens, koncerts un ap plkst.22 uzkodas. Un pieņemšana (kā var saprast – pieņem pašvaldība). Nepalika skaidrs, vai par ēšanu bija jāmaksā, vai Aizkraukle uzsauc.

Rūjienas novada saldējuma svētki. Kaut kā vajadzēja integrēt Igaunijas nu jau eksprezidenta Ilvesa un viņa latviešu kundzes ierašanos. Ilvess esot bieži braucis uz Rūjienu pēc saldējuma. Bet nu - kas nav, tas nav. Toties ir amatnieku tirdziņš, kas ir pats pirmais no visiem notikumiem, tādējādi pastrīpojot atbalstu uzņēmējdarbībai. Kas attiecas uz mūsu aktualitāti – pašvaldību vēlēšanu tuvošanos, tad te nekādi aizplīvurojumi nav pielietoti. Skaidri, gaiši un godīgi pateikts: plkst. 13 svētku atklāšana, priekšnieka uzruna.

Cēsīs. 27.maijs. Varens tautas deju festivāls ar vairāk nekā 5000 dejotājiem, kas gan ir tradicionāla lieta. Pasākums apjomīgs. Tajā pašā laikā ar risku izraisīt vēlētāju daļas nīgrumu, jo ievērojami satiksmes ierobežojumi. Bez tam vēl Cēsīs sestdien bija Operas galā koncerts, svētki visai ģimenei un stiprāko jauniešu noskaidrošana. Es ieteiktu – vēl arī stiprāko senioru un senjoritu noskaidrošanu. Tad sanāktu katram no pieciem kandidātu sarakstiem pa svētkiem.

Tā kā senioru svētku tomēr nebija, tad viens saraksts varēja izvēlēties, piemēram, komunikāciju remontdarbu veikšanu, kas arī  notika tieši aizvadītajā nedēļas nogalē, vēl vairāk sarežģījot automobilistu dzīvi Cēsīs.

Viļānos – 27.maija dienā ģimenes sporta svētki, piepūšamās atrakcijas bez maksas. Vakarpusē ir laiks iedancot vasaras sezonas sākumu Lakstīgalu salā, plkst.22 balle kopā ar Ēriku Budevicu no grupas "Hameleoni" un Indru Railu, bet no plkst.1.30 (!) diskotēka kopā ar "DJ Flower". Ieeja bez maksas. 

Cik zināms, Viļānos ir salīdzinoši daudz sarakstu - septiņi, kas varbūt ietekmējis arī pasākumu organizētāju izvēles. Jo, piemēram, Viļānu kultūras nama informācija "draugiem.lv" portālā kā jaunāko pasākumu stūrgalvīgi uzrādīja vēl arvien 13.maijā plānoto diskotēku ar "dj  Arni", kur ieeja no 18 gadiem un jāuzrāda dokumenti pie ieejas. Par maksu. Interesanti, ka 27.maija nakts pasākumā dokumentu prasība gan nav norādīta.

Vai dieniņ! Kā jau ģeogrāfs gribēju aplūkot, kā savus ļaudis aizvadītajā jaukajā sestdienā izklaidē pavisam citā Latvijas malā – Rucavā. Tur kā aktuālākais norādīts konkurss “Ne tikai zvaigznes spīd” ar groziņvakaru un dejas spēlējošiem Rucavas muzikantiem. Glīti un korekti, bez uzrunām. Nelaime vien, ka “aktuālākais” notikums datēts ar 2016.gada 6.februāri...pēc tam tukšums.

Lai Rucavas novads te nepaliktu viens un bēdīgs, pieteikšu arī, ka Strenču novada mājaslapas pasākumu daļā kā aktuālākais datēts 26.februāra Masļeņicas notikums pie Sedas kultūras nama, bet Ciblas novada kultūras pasākumu lapa ir vispār tukša.

Nu ko, arī šis ir noteikts vēstījums novadu ļaudīm iespējamā izvēlē, dodoties uz vēlēšanām.

Reizē arī pierādījums, ka ne visur Latvijā aizvadītā sestdienā bija skaļi, aģitējoši jandāliņi. Daudzviet rimtā klusumā un mierā varēja nodoties kandidātu sarakstu piedāvājumu studēšanai un izvērtēšanai.

Kā saka – miers un pilnīgs sviests.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti