«Pilnīgs sviests»: Trīs minūšu attālumā līdz balsojumam par prezidentu

Šoreiz necildinām kandidātus, bet vērtējam Saeimā pārstāvēto politisko spēku uzstādījumus un iespējamās rīcības īsi pirms izšķirošajiem soļiem.

Esenciāli par katras Saeimas frakcijas iespaidīgākajiem sviestiem, nonākot trīs minūšu attālumā no Valsts prezidenta vēlēšanām:

"No sirds Latvijai". Šis pretendētu uz "Pilnīgā sviesta" gada nomināciju. Par prezidentu nebalsos vispār, izņemot Ringoldu Balodi. Varētu saņemties un nebalsot Saeimā vispār līdz pilnvaru beigām. Ja ļoti vajadzēs, lai balso Ringolds Balodis. Atgriežoties pie prezidenta, lieku ķīlā pižiku, ka beigās balsos kā mazie nazīši.

Reģionu apvienība. Balsu maz, bet gan jau Mārtiņš kādu būs nošarmējis. Abos dzimumos. Ja neievēlēs, vai frakcija atbalstīs citu kandidātu? "Nemūžam, nekad dzīvē!" Ak, cik bieži dzirdētais un tikpat bieži pārkāptais solījums. Vēlāk teiks - bija jāsaprot, ka ar citu "nemūžam" pirmajā kārtā.

Nacionālā apvienība tik ļoti ieķīlējusies uz Egilu Levitu, ka jābrīnās par vēl neuzsākto ziedojumu vākšanas kampaņu. Ja godājamais tiesnesis netiks līdz galam, izbrīns būs neviltots. Tik ļoti liels, ka nevarēs saņemties uz tālākiem balsojumiem. Tikai nosodoši skatīsies.

Zaļo zemnieku savienība (ZZS). Bagāta kā pati Latvija. Prezidentu kandidātu tik daudz, ka atvešanai uz Saeimu tikšot īrēts speciāls autobuss. Ar garo pakaļu. Citkārt ieteiktu vienkāršot procedūru un kandidātus ņemt pēc alfabēta no partiju listēm vai tieši no sponsoru sarakstiem. Patika Raimonda Vējoņa neapdomīgi izteiktais televīzijas debatēs, ka izkrišanas gadījumā viņš aicināšot balsot par Egilu Levitu. Jādomā, tai brīdī fiksēti daudzi aizrīšanās vai paģībšanas gadījumi smalkās privātmājās. Zaļzemnieku "var tā un var arī šitā" taktika pieļauj domu, ka tieši viņu kandidāts varētu cerēt uz "neparvienunebalsosim" labvēlību. Vēl mazliet pacietības.

Partija "Vienotība". Brīva kā ērglis augstu gaisos. Ar diviem spārniem, no kuriem viens airē uz vienu pusi, otrs uz pretējo. Ja līdz vēlēšanu otrajai kārtai nenogāzīsies zemē, tad ar lozungu "mēs jau teicām, ka tā būs" pieteiks īsto, visas tautas sen loloto. Tomēr arī tas neies cauri, jo spārni tak vienalga paliks divi.

Partija "Saskaņa". Ja kādreiz izvirzot Aivaru Endziņu tika pieteiktas sasniedzamas pretenzijas uz varu, tad tagad ir pretenzijas uz cenu, pēc Sergeja Dolgopolova izkrišanas. Pie cenas uzskrūvēšanas pieskaitām arī ziņojumu par citiem nebalsot. Visdrīzāk iespējama saspēle ar ZZS, mēģinot zondēt, kādā secībā sarakstīti kandidāti uz lapiņas Augusta Brigmaņa kabatā.

Divi lielākie "3 minūtes pirms" sviesti ir šādi:

- atteikumi balsot par citiem kandidātiem, jo nevarot uzņemties atbildību. Ja par cilvēku nevar uzņemties, kur tad nu vēl par valsti. Vēlētājiem to der ielāgot;
- runas, kuras izskanēs šodien, slavinot vienus un noliekot otrus. Ja pirmsvēlēšanu publiskās aktivitātes vēl var saprast, tad šis nu būs galīgākais sviests.

Kopumā Vējoņa izredzes vērtējamas augstāk. Bet, tā kā viņš (ja būs tā nelaime tapt ievēlētam) turēsies pie sistēmas, bet otrs reālākais kandidāts Levits savukārt pie likuma, nekādi lieli riski valsts politikas negaidītiem pagriezieniem nav gaidāmi. Ne uz slikto, ne arī uz labo pusi.

Cita lieta, ka kašķīgie „visticamāknebalsotāji” sāks stīvēties par labumiem, un tas vēlēšanu otrās kārtas iespēju palielina virs 50%.

 

Pēc ievelēšanas Vējonis uzrunā parlamentam atzina, ka tas ir ļoti saviļņojošs brīdis. Viņš apteicās par uzticību un solīja pēc labākās sirdsapziņas turpināt darbu prezidenta amatā, stiprinot Latvijas drošību, veicinot reģionu un valsts attīstību.

Šī bija pirmā prakse Latvijas vēsturē,  kad notika saturīgas prezidentu kandidātu debates, norādīja Vējonis, paužot pateicību kandidātiem par saturīgu sacensību.

Viņš arī atcerējās Jāņa Čakstes vārdus, ka ir pamats ar gandarījumu skatīties Latvijas valsts nākotnē, un, viņaprāt, arī tagad mēs varam lepoties un būt lepni ar to, ko esam sasnieguši.

Viņš solīja strādāt, lai prezidenta, valdības un Saeimas lēmumi kā vienas komandas lēmumi veicinātu valsts attīstību. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt