Pāvels Širovs: Uzskatāmā aģitācija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

ASV vēstniecība Maskavā ieguvusi jaunu adresi: “Doneckas tautas republikas laukums”. Patiesībā nekāda laukuma tur nav. Vēstniecības ēka atrodas Lielās Devjatinskas šķērsielas un Koņuškovskas ielas stūrī. Līdz šim vēstniecības oficiālā adrese bija Lielajā Devjatinskas šķērsielā 8. Pilsētas varas iestādes nosprieda, ka parasts krustojums būs laukums un steidzami organizēja konkursu par tā nosaukumu, sarīkojot aptauju mērijas interneta vietnē. Izdevums “Mediazona” ziņo, ka par uzvarējušo variantu nobalsojuši apmēram 45 procenti aptaujas dalībnieku. Pavisam balsošanā piedalījušies vairāk nekā 275 tūkstoši maskaviešu.

Acīmredzot ne visi to darīja brīvprātīgi. Kā vēsta “Mediazona”, pašvaldības uzņēmums “Žiļiščņik” (tas apsaimnieko dzīvojamās ēkas) uzdevis saviem darbiniekiem piedalīties balsošanā, turklāt izvēloties konkrētu variantu – to, kurš galu galā arī uzvarēja. Nosaukums “Donbasa aizstāvju laukums” skan divdomīgi. Jo par aizstāvjiem var uzskatīt arī ukraiņus. Tās visas, protams, ir baumas, neviens ierēdnis tās nav apstiprinājis, tomēr tas pilnībā iederas Krievijas īstenībā.

Steidzīgā agrāk neeksistējušā laukuma ar tik politizētu nosaukumu izveidošana nav nekas cits kā kārtējā “atbilde lordam Kērzonam”. Pēc Krievijas karaspēka iebrukuma Ukrainā vairāku valstu galvaspilsētās tika pārdēvētas ielas, kurās atrodas Krievijas diplomātiskās pārstāvniecības.

Baumo, ka Maskavas mēra Sergeja Sobjaņina attieksme pret to visu nav bijusi pārāk entuziastiska. Runā, ka viņš pats pat nav pieņēmis lēmumu, bet tikai izpildījis Kremļa vēlmi, kuru nevarēja uzskatīt ne par ko citu kā par pavēli. Atšķirībā no Maskavas apgabala, kur jau marta sākumā sabiedrisko transportu un komunālo dienestu automašīnas tika izrotātas ar burtu “Z”, galvaspilsētā nesteidzās. Sabiedriskās satiksmes autobusi ar šo simboliku vēlāk tomēr parādījās Maskavas ielās, taču nelielā skaitā. Lai tādus pamanītu, ir jāpameklē.

Minētā zīme uz Maskavas Oļega Tabakova vārdā nosauktā teātra ēkas fasādes būtībā kļuva par vienīgo šādu izpausmi.

Mērija pastiprināti cenšas radīt iespaidu, ka nekas nenotiek, galvaspilsēta dzīvo ierasto dzīvi. Pa elektronisko pastu visi, kuri reģistrēti pilsētas portālā, periodiski saņem mēra parakstītus ielūgumus uz dažādiem izklaides pasākumiem. Viens no pēdējiem bija pilsētas mēroga festivāls “Izej pagalmā”. Atsākušies dzīvojamo ēku kapitālā remonta un siltināšanas darbi, komunikāciju remonts, par tradīciju kļuvusī apmaļu nomaiņa pilsētas ielās. Tiesa, ir nepārbaudītas baumas, ka pilsēta vienkārši steidzas iztērēt naudu, kuras nākamā gada budžetā var arī nebūt.

Jūnija sākumā pabijis Luhanskā, Maskavas mērs atšķirībā no sava Sanktpēterburgas kolēģa nesāka ģērbties armijas kamuflāžas tērpā, izvairījās no kareivīgas retorikas, vairāk sprieda par humāno palīdzību un pilsētsaimniecības atjaunošanu. Ja nu vienīgi kopš maija beigām uz galvenajām Maskavas maģistrālēm starp reklāmām parādījušies “Krievijas varoņu” portreti, taču arī tos pamanīt nav nemaz tik vienkārši. Daudzi arī nepamana. Mana paziņa, kas strādā ēkā, kurai pretī ir viens no šādiem portretiem, pat bija pārsteigta, kad pajautāju, vai tas sen tur parādījies. Neesot pievērsusi uzmanību.   

Jāteic, ka pēdējā laikā tā ir visai raksturīga parādība. Karu daudzi maskavieši pastiprināti cenšas nepamanīt. Pat tie, kuri šajā jautājumā neatbalsta Krievijas varu. Sarunās pieklājīgi, bet uzstājīgi maina tēmu. Sociālajos tīklos publicē stāstus par koncertiem un izstādēm, kurus apmeklējuši, un par redzētajiem seriāliem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti