Pāvels Širovs: Back in the USSR

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Sers Pols Makartnijs, kurš devies pasaules turnejā, atzīmējot savu 80 gadu jubileju, uz Maskavu neatbrauks, lai gan viņa slavenā dziesma "Back in the USSR" (atpakaļ PSRS – angļu val.) Sarkanajā laukumā varētu skanēt visnotaļ simboliski.

Ivanu Fedotovu, Krievijas hokeja izlases un "CSKA" kluba vārtsargu, tiesībsargājošās struktūras  aizturēja 1. jūlijā. Viņu apsūdzēja par izvairīšanos no militārā dienesta un nogādāja tuvākajā kara komisariātā.

Pagājušajā gadā Fedotovs tika atzīts par Kontinentālās hokeja līgas labāko vārtsargu. Šā gada pavasarī viņš paziņoja, ka nodomājis atstāt "CSKA", un jau bija parakstījis līgumu ar vienu no NHL vadošajiem klubiem Filadelfijas "Flyers". Tomēr doties pāri okeānam vārtsargs nepaspēja.

Kāds valsts informācijas aģentūras "TASS" avots paziņoja, ka Fedotovu nosūtīs dienēt uz Novaja Zemļu – bijušo (bet varbūt arī tagadējo) kodolpoligonu. Tiesa, jau pēc pāris dienām Sanktpēterburgas tīmekļa izdevums "Fontanka"  ziņoja, ka nacionālās izlases bijušais vārtsargs nosūtīts uz Arhangeļskas apgabala Severodvinsku, kur atrodas Krievijas jūras kara flotes 907. mācību centrs. Izdevums raksta, ka tur hokejists atradīsies līdz septembrim, bet pēc tam tiks lemts, kur viņš turpinās militāro dienestu.

Pagājušā gada "Pirmā kanāla kausa" spēlēs Fedotovs kopā ar visu komandu izgāja uz ledus formā, uz kuras bija lieli burti СССP (PSRS saīsinājums krievu val. – Red.).

Krievijas izlases hokejisti ar CCCP burtiem uz krekla
Krievijas izlases hokejisti ar CCCP burtiem uz krekla

Krievijas Hokeja federācijas funkcionāri toreiz apgalvoja, ka tā bijusi vienīgi "cieņas izrādīšana mūsu hokeja pirmajai olimpiskajai uzvarai Kortīnas d’Ampeco spēlēs 1956. gadā".

Ko domāja spēlētāji un pats Fedotovs, nav zināms. Valstī, kuras nosaukums slēpjas aiz šīs abreviatūras, 25 gadus vecais hokejists nav nodzīvojis ne dienu, turklāt viņš dzimis Somijas pilsētā Lapēnrantā, jo viņa senči pa mātes līniju ir no Somijas.

Kremlī apgalvo, ka Fedotova situācijā "pirmām kārtām, jāņem vērā likums, nevis emocijas". Tā izteicās Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, atbildot uz žurnālistu lūgumu komentēt notikušo "cilvēcīgi".

Acīmredzot, kamēr hokejists spēlēja "CSKA", guva pārsvaru emocijas, bet pietika viņam noslēgt līgumu ar NHL klubu, un triumfēja likums. Nevar būt nekādu šaubu, ka Fedotovs "iesaukts" armijā tik oriģinālā veidā tikai līguma ar amerikāņu klubu dēļ.

Padomju simboliku uz hokejistu formas varētu arī uzskatīt tikai par simboliku. Līdz 24. februārim. Karš no jauna devis simboliem visnotaļ konkrētu nozīmi.

It kā šķita, ka "jaunā Krievija" noraidījusi padomju ideoloģiju, taču nez kāpēc Maskavā sacēla troksni, kad kaut kur aiz Krievijas robežām tika nojaukti pieminekļi Ļeņinam un citiem padomju "vadoņiem".

Nez kādēļ okupētajā Heničeskā gandrīz vai vispirms tika uzstādīts bronzas Iļjičs, lai gan pats Putins nosauca Ukrainu par Ļeņina politikas augli.

It kā būtu bijis jāsaprot – ja nebūtu bijis Ļeņina, nebūtu arī problēmas, taču iznāk – bez Ļeņina nekādi. Ja jau viņa statujas ir katrā Krievijas pilsētā, tad jābūt arī šeit, kopā ar tankiem zem trikolora.

Maskavas kartē joprojām ir Ļeņina prospekts, Marksistiskā metro stacija, 26 Baku komisāru iela.

Komisāriem tur ir arī piemineklis, tiesa, tikai četriem. Kur ir pārējie divdesmit divi – tā ir vietējā mīkla vēl no manas bērnības laikiem. Apritot simt gadiem pionieru organizācijai, tiek dibināta jaunatnes kustība "Большая перемена".

Nosaukums skan divdomīgi (to iespējams iztulkot gan kā "Lielā pārmaiņa", gan kā "Lielais starpbrīdis" – Red.), taču runa nav tikai par nosaukumu. Kustība būs sadalīta vecuma grupās – "pēc analoģijas ar oktobrēniem, pionieriem un komjauniešiem Padomju Savienības laikos", pastāstīja Federālās jaunatnes lietu aģentūras vadītāja vietnieks Damirs Fatahovs.

Amatpersona sacīja, ka organizācijas kurators būs pats "Krievijas prezidents Vladimirs Putins kā uzraudzības padomes priekšsēdētājs". Vārdu sakot, sagaidiet "putinēnus", "putinierus" un "putinjauniešus".

Bērnus līdz 14 gadu vecumam organizācijā uzņems ar vecāku piekrišanu, apgalvo Fatahovs, turklāt vecākos – tikai pēc brīvprātības principa.

Pionieros un komjauniešos arī formāli iestājās brīvprātīgi. Tomēr faktiski mūsu mācību daļas vadītāja neilgi pirms izlaiduma eksāmeniem skolas gaitenī tvarstīja pašus stūrgalvīgākos un saprotami izskaidroja, ka bez komjaunatnes biedra kartes nevienā augstākajā mācību iestādē viņi neiestāsies.

Kaut kas liek domāt, ka arī nākamajām Krievijas skolēnu paaudzēm nāksies klausīties kaut ko līdzīgu.

Back in the USSR?

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti