Par projektu «Partiju šķirotava» pirms 14. Saeimas vēlēšanām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Portāla LSM.lv anketa "Partiju šķirotava" izveidota 2022.gada 1.oktobra vēlēšanām. Tās saturu veidoja Sabiedriskās politikas centrs “Providus”, formu - portāls LSM.lv.

2022.gada "Partiju šķirotava" no agrāk Latvijā un citās valstīs veidotajām partiju salīdzināšanas anketām atšķiras ar to, ka tā ļauj vēlētājam iegūt priekšstatu par to, kā varētu izskatīties valdība (Ministru kabinets), ja to izveidotu atbilstoši šī vēlētāja uzskatiem par dažādās nozarēs vēlamo politiku.

Darbs pie "Partiju šķirotavas" sākās pavasarī, apkopojot jautājumus, kuri līdzīgās anketās tika uzdoti laika ziņā tuvākajās Igaunijas, Vācijas un Šveices parlamentu vēlēšanās, kā arī no raidījuma "Kas notiek Latvijā?" cikla "Kādai jābūt 14. Saeimai?" partiju intervijām fiksējot tos jautājumus, kurus pašas partijas piesaka kā savu atšķirības zīmi, salīdzinot ar citām partijām.

Balstoties uz šo materiālu, tika izveidots sākotnējais tēmu saraksts. Tas tika apspriests fokusgrupās ar Latvijas NVO pārstāvjiem, aicinot viņus arī atsūtīt papildu tēmas, kuras atbilstu šādiem parametriem: 1) sabiedriski svarīgs jautājums; 2) Latvijas partijām par šo jautājumu varētu būt atšķirīgi viedokļi.

Rezultātā tika pieteiktas 103 tēmas/jautājumi, kuri tika sadalīti tematiski atbilstoši pašreizējai Ministru kabineta struktūrai (piemēram, grupējot kopā vides aizsardzības un pašvaldību tēmas tādēļ, ka šīm jomām šobrīd ir viena kopīga ministrija). “Providus” uzrunāja attiecīgo nozaru ekspertus (gandrīz visi no akadēmiskās vai sabiedrisko organizāciju vides), lūdzot viņiem novērtēt savas nozares jautājumu sabiedrisko svarīgumu un saprotamību, kā arī ieteikt papildu jautājumus. Kopā šim lūgumam atsaucās 41 dažādu nozaru eksperts vai organizācija. 

Balstoties uz saņemtajiem komentāriem, “Providus” jautājumus precizēja, kā arī veica sākotnējo jautājumu atlasi - saglabājot tēmu daudzveidību, no 103 sākotnējām tēmām/jautājumiem tika atlasītas 58. Katrs jautājums tika formulēts kā apgalvojums, uz kuru var atbildēt ar "pilnībā piekrītu", "daļēji piekrītu", "ne piekrītu, ne nepiekrītu", "daļēji nepiekrītu", "pilnībā nepiekrītu."

Lai nodrošinātu šo jautājumu saprotamību gan partijām, gan portāla LSM.lv lietotājiem, “Providus” veica šo jautājumu saprotamības pārbaudi. 39 cilvēki, kuri iepriekš nebija redzējuši tēmas/jautājumus, novērtēja katra jautājuma saprotamību, kā arī sniedza komentārus par to, kas tieši attiecīgajā jautājumā nav skaidrs.

Pēc jautājumu pārformulēšanas, tie tika izkārtoti nejaušā secībā, un portāls LSM.lv deva iespēju 2022.gada 1.oktobrī pieteiktajiem sarakstiem uz tiem atbildēt. Šī iespēja tika dota visiem 19 vēlēšanās pieteiktajiem sarakstiem, tā būs atvērta līdz pat vēlēšanu pēdējai nedēļai. Divi politiskie spēki - "Vienoti Latvijai" un "Tautas varas spēks" – informēja par lēmumu “Partiju šķirotavā” nepiedalīties.

Tad, kad bija saņemtas 11 no 19 vēlēšanām pieteikto sarakstu atbildēm, “Providus” veica otro jautājumu atlasi. Atbilstoši iepriekšējai vienošanai ar portālu LSM.lv, anketas izvērstajā versijā nevajadzētu iekļaut vairāk nekā 42 jautājumus.  Lai no 58 jautājumiem atlasītu 42, “Providus” vadījās pēc šādiem principiem:

1) anketā ir svarīgi saglabāt nozaru daudzveidību - tā, lai uz katru ministriju attiektos ne mazāk kā trīs jautājumi (viens jautājums var attiekties uz vienu vai vairākām ministrijām).

2) anketā nav jāiekļauj tie jautājumi, kur partiju atbildes ir vienveidīgas. 10 no 11 partijām atbildēja ar "pilnībā piekrītu" uz šādiem apgalvojumiem: "Ministru prezidentam būtu jāuzņemas politiskā atbildība par tādu krīžu vadību, kas skar vairāku ministriju darbu" vai "pašvaldībai ir jābūt tiesībām savā teritorijā pilnībā aizliegt azartspēles". 9 no 11 partijām atzīmēja "pilnībā piekrītu" par apgalvojumu "skolās jāmāca par reproduktīvo veselību un kontracepciju."

3) anketā nav jāiekļauj jautājumi, kuriem ir zudusi aktualitāte - tādēļ netika iekļauts jautājums par pieminekļa Uzvaras parkā nojaukšanu.

4) tematiski līdzīgos jautājumos jāizvēlas tikai viens, kur partiju atbildes vairāk atšķiras.

5) anketā pēc iespējas jāsaglabā tie jautājumi, kurus pirmsvēlēšanu interviju/diskusiju ciklā vairākas partijas ir norādījušas kā principiāli svarīgus - tas ir iemesls, kādēļ anketā tika iekļauti arī jautājumi, kuri iziet ārpus tradicionālās valdības kompetences, piemēram, par Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtību un par referendumiem.

Anketas saīsinātajai versijai ("Ašā partiju šķirotava") no 42 jautājumiem tika atlasīti 20. To atlases galvenais kritērijs bija tematiskās daudzveidības saglabāšana.

Portāla LSM.lv lietotājiem 2022.gadā līdz ar to tiek piedāvātas divas anketu versijas: saīsinātā ar 20 jautājumiem ("Ašā partiju šķirotava") un paplašinātā ar 42 jautājumiem ("Partiju šķirotava + Izveido savu valdību!").

Lietotājs, aizpildot abas anketas, iegūst sarakstu ar partijām, kurš izkārtots atbilžu sakritības secībā. Lai aprēķinātu atbilstību, par pamatu ņemta šāda metode:

1) ja vēlētājs un partija snieguši identisku atbildi, par to tiek piešķirti 2 punkti;

2) ja vēlētāja un partijas atbildes nedaudz atšķiras (piemēram, vēlētājs atbildējis ar "pilnībā piekrītu", bet partija ar "daļēji piekrītu"), tas par šādu atbildi tiek piešķirts 1 punkts;

3) ja starp vēlētāja un partijas atbildēm ir nelielas pretrunas (piemēram, vēlētājs atbildējis ar "pilnībā nepiekrītu", bet partija ar "ne piekrītu, ne nepiekrītu"), tad par šādu atbildi punkti netiek piešķirti;

4) ja starp vēlētāja un partijas atbildēm ir lielākas pretrunas, tad par šādu atbildi tiek atņemti divi punkti.

Saņemot rezultātu sarakstu, vēlētājs var arī par katru partiju vizuāli apskatīt, kāds īpatsvars no visiem jautājumiem ietilpst katrā no četrām kategorijām (zaļā krāsā "pilnībā sakrīt", dzeltenā krāsā "daļēji sakrīt", zilā krāsā "pretrunas nav lielas", sarkanā krāsā "pretrunas ir radikālas").

Abas anketas versijas ļauj portāla LSM.lv lietotājam arī salīdzināt katru savu atbildi ar visām partijām (sadaļa "Nostāja katrā jautājumā").

Anketas paplašinātā versija papildus piedāvā sadaļu "Tavs Ministru kabinets". Šajā sadaļā portāla LSM.lv lietotājs var apskatīt, kāds izskatītos Ministru kabineta sastāvs tad, ja amati tiktu sadalīti atbilstoši lietotāja atbildēm.  Lai to noteiktu, tika izmantota šāda metode:

1) anketā iekļautie jautājumi tematiski atbilst dažādu nozaru ministriju atbildības jomām (ne mazāk kā 3 jautājumi attiecas uz katru ministriju, viens jautājums var atbilst vairāku ministriju jomām). Vadoties no partiju un portālu lietotāju atbildēm, par šiem jautājumiem attiecībā uz konkrēto ministra amatu tika piešķirti līdzības punkti (skat.augstāk skaidrojumu par 2, 1, 0 un -2 punktu sadali).

2) ja vairākas partijas bija saņēmušas vienādu līdzības punktu skaitu, tad priekšroka tika dota tai partijai, ar kuru anketas aizpildītājam ir vislielākā punktu sakritība, rēķinot pret visiem 42 jautājumiem.

Lai attiecinātu jautājumu uz konkrētu ministriju, tika izmantota pašreizējā Ministru kabineta struktūra un kompetences sadalījums. Tādēļ, piemēram, uz kultūras ministru tika attiecināti arī jautājumi par plašsaziņas līdzekļiem un par sabiedrības integrāciju. Uz Ministru prezidentu (premjeru) tika attiecināti jautājumi, kuri skar politisko kultūru, Latvijai raksturīgās politiskās tradīcijas, kā arī konstitucionālo varas balansu starp valsts institūcijām un pilsoņiem.

“Partiju šķirotava” šogad arī pirmo reizi piedāvā iespēju atteikties salīdzināt savu skatījumu ar kādām no vēlēšanās startējošajām partijām, tās izslēdzot no salīdzināmo partiju saraksta. Šāda iespēja īpaši noderēs tiem vēlētājiem, kuriem ir aptuveni skaidrs, par kurām partijām viņi varētu nobalsot un vēlas savus uzskatus salīdzināt tikai ar šīm partijām.

“Providus” izsaka milzīgu pateicību visiem ekspertiem, sabiedrisko organizāciju pārstāvjiem, kā arī anketas jautājumu saprotamības komentētājiem par ieguldījumu šīs anketas tapšanā!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti