Mārtiņš Kļavenieks no Ķelnes: Šekspīrs jautā par ceturtdaļfinālu

Viljama Šekspīra darbi jau vairākus gadsimteņus ir literatūras klasika. Tas ir etalons un monuments, ko joprojām apbrīno, iestudē, lasa un citē. Protams, viszināmākā frāze no Šekspīra darbiem ir lugas "Hamlets" sakrālais jautājums "Būt vai nebūt?". Tieši šādu jautājumu līdz pat naktij no otrdienas uz trešdienu sev uzdos Latvijas hokeja izlases treneri, spēlētāji un arī līdzjutēji. Gluži kā Hamlets ir klasika, tikpat klasiska ir arī Latvijas izlases neziņa par iekļūšanu ceturtdaļfinālā dažas spēles pirms grupas turnīra beigām. Vai šoreiz izdosies?

Laba un saturīga spēle, solīds punktu skaits groziņā un labas izredzes sasniegt labāko astoņu komandu klubiņu Latvijas izlasei bija arī Minskā 2014.gadā, pagājušogad Maskavā, kā arī vēl citos nesenajos turnīros. Tomēr allaž kaut kā pietrūka. Vai nu konkurenti nenospēlēja mums labvēlīgi, vai paši izdzēsām savas cerības.

Līdzsvars turnīra tabulā

Sākt čempionātu ar trim uzvarām ir vēsturiski, jo tikai 2014.gadā Latvijas izlase vispār pirmo reizi turnīru sāka ar uzvaru. Pēc pirmajiem trim mačiem bijām grupas līderi, bet nu pamazām jau aizsteigušās priekšā lielvaras - Krievija, ASV un Zviedrija. No bilances 3-0 esam nonākuši pie 3-2. Paredzu, ka pēc mača ar Krieviju tabulas uzvarēto-zaudēto maču attiecībā iestāsies līdzsvars, proti, 3-3.

Ja Latvijas izlase spēs atņemt kaut punktu pagaidām lieliski spēlējošajai Krievijai - cepuri nost un ne tikai kāju virsū. Kā nesen pēc kāda mača teica Latvijas izlases galvenais treneris Bobs Hārtlijs, vienā spēlē iespējams ir viss. To gan viņš sacīja par ceturtdaļfinālu un tālākajām turnīra fāzēm. Jā, iespējams ir viss.

Tomēr, lai iegūtu to zīli rokā, nevis medni augstu kāda ozola zaros, ir jādomā pragmatiski un racionāli.

Ja pret Krieviju vārtos liksim vārtos Elvi Merzļikinu, viņam būs jāspēlē divas dienas pēc kārtas. Tas arī nozīmēs, ka viņš būs aizvadījis visas septiņas apakšgrupas spēles. Komanda un treneri tic Elvim, bet viņš nav robots. Arī karalim Elvim reiz izsīks degviela.

Pragmatiskāk būtu pret krieviem vārtos likt Ivaru Punnenovu, laujot viņam debitēt izlasē pasaules čempionātā. Spēlējot ar sešiem aizsargiem, viņu ķermeņi šobrīd noteikti nevarētu būt vislabākajā formā. Sasitumi, zilumi, nobrāzumi - tie ir tikai nieki. Iespējams, kādam ir arī kas nopietnāks, bet pirms katra mača injicētās pretsāpju zāles ļauj aizvadīt vēl vienu maču. Un varbūt pat gūt vārtus. No uzvārdiem un faktiem izvairos, jo mūsdienās arī konkurenti var iztulkot rakstus latviešu valodā un uzzināt sev svarīgu informāciju.

Tātad, pret Krieviju vārtos Ivars, aizsardzībā pirmo maču čempionātā aizvada Jānis Jaks un Kristofers Bindulis, uzbrukumā spēlē Vitālijs Pavlovs un jauniņais Frenks Razgals, kurš tikai reizi šajā čempionātā apģērbies un izgājis uz pirmsspēles iesildīšanos. Tā darītu es.

Veci rēķini un mājinieku lāsts

Pēc spēles ar Krieviju pirmdien Latvijas izlasei būs aptuveni 20 stundu līdz turnīra izšķirošajam mačam, kas tad arī dos atbildi uz jau minēto Hamleta jautājumu. Protams, paturam prātā, ka Latvijas izlase var "iet uz pilnu banku" un atņemt punktus arī krieviem. Tiesa, tad vajadzēs PUNKTUS, nevis PUNKTU. Provizoriski, ar 12 punktiem un uzvaru pār Vāciju būsim ceturtdaļfinālā, kur sarkanās līnijas otrā pusē spēlēs Kanādas izlase.

Mačs pret vāciešiem būs izšķirošs, tā cena atkal augsta - pasaules čempionāta ceturtdaļfināls. Gluži kā pagājušā gada septembra sākumā Rīgā, olimpiskās kvalifikācijas turnīrā. Tad zaudējām ar 2-3 un netikām uz Phjončhanas olimpiskajām spēlēm. Jau otrdien ir iespēja revanšēties.

Vācieši, protams, kā jau mājinieki, sev izveidojuši visparocīgāko grafiku pēdējam mačam.

Gluži kā gaišreģi. Latvijai pirmdien smags mačs pret krieviem un jau nākamajā vakarā spēle pret Vāciju. Tikmēr vācieši atpūšas gan svētdien, gan pirmdien. Arī otrdien ir tā sauktā "vēlā spēle", kas sākas astoņos vakarā pēc vietējā laikā. Būtībā, vācieši būs labi atpūtušies un gatavi izšķirošajai cīņai.

Jācer, ka šis čempionāts neturpinās nelāgo tradīciju, ka tieši vācieši aizliek kāju priekšā Latvijas izlases skrējienam pēc ceturtdaļfināla.

Tā tas bija 2002.gada Soltleiksitijas olimpiskajās spēlēs, tā notika arī 2008.gada pasaules čempionātā Halifaksā, kur latviešu puikas piekāpās fričiem ar 3:5. Neglīts mačs, bet uzvara bija 2012.gadā Stokholmā, kur gan mums izdevās uzvarēt ar 3:2. Nesenākā rēta, protams, palikusi no septembra olimpiskās kvalifikācijas Rīgā.

Raudzīsim, vai vācieši izturēs mājienieku spiedienu un lauzīs arī allaž visuresošo un visus komandu sporta veidus apciemojošo mājinieku lāstu - nepiepildīt cerības. Vācieši cer, ka izdosies atkārtot 2010.gada mājas turnīra panākumu, kad viņi iekļuva pusfinālā. Latvijas izlase gan to visiem spēkiem centīsies nepieļaut. Jo staltais kavalieris Ceturtdaļfināls skumst pēc graciozās dāmas Latvijas izlases. Tas to nav redzējis jau astoņus garus gadus. Jācer, ka šie abi "mīlnieki" atkal satiksies. Un kur vēl labāk kā mīlas pilsētā Parīzē.