Marta Cerava: Eksperiments svētku dienā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Animācija lsm.lv ar jaunas mākslinieces sveicienu valsts svētkos ir saņēmusi vislielāko komentāru skaitu lsm.lv vēsturē un, iespējams, arī vislielāko vienprātību. Cilvēkiem tā nepatīk un izraisa negatīvas asociācijas. Man ir ļoti žēl, ka tas kādu ir aizskāris, bet mūsu, kā sabiedriskā medija, viens no uzdevumiem ir piedāvāt sabiedrībai jaunus formātus, kas atšķiras no ierastā. 

Lai arī pats svarīgākais, kas mūs izceļ piesātinātajā Latvijas portālu tirgū, ir mūsu uzticamais ziņu saturs kopā ar plašo audio un video klāstu, tomēr šo lsm.lv daudzveidīgo saturu lieto vien retais. Tāpēc lsm.lv, kā jauns LTV un LR produkts, meklē veidu, kā atšķirties. Šādi eksperimenti ar saturu, formātiem un jaunu autoru piesaistīšanu, manuprāt, aicina arvien vairāk izmantot sabiedriskā medija produktus internetā.

Mani ir iedvesmojuši citu valstu sabiedriskie mediji, kas uzskata, ka eksperimenti ar formātiem un jauniem tēmas rakursiem, ir viens no sabiedriskā medija uzdevumiem. Tas ir veids, kā vienmēr saglabāt aktualitāti. Tāpēc jau pavasarī sāku attīstīt portālā „Ārpus ētera" sadaļu, kur blogu ierakstos izpaudās gan abu mediju darbinieki, gan mūsu piesaistīti autori ar satīrām, pētījumiem komiksos, esejām un infografikiem. Saturs līdz šim bijis labi skatīts un profesionālajās aprindās novērtēts. Es ticu, ka arī to dēļ pārējo saturu sāka lasīt, skatīties un klausīties vairāk.

Līdzīgā veidā ir tapusi arī animācija – apsveikums – valsts svētkos. Tas nebija ne Latvijas Radio, ne Latvijas Televīzijas, ne lsm.lv apsveikums valsts svētkos. Mūsu apsveikums kopā ar Latvijas Radio ziņu dienestu bija Apņemšanās kamolītis, kur aicinājām iedzīvotājus iedvesmoties un izdarīt kaut ko līdz Latvijas simtgadei. Mūsu portālu piepludināja šie stāsti, kā arī LTV veidotie patriotiskie stāsti.

Tomēr man bija sajūta, ka lsm.lv jaunradei tas ir par maz, tāpēc atradu jauno mākslinieci Elīnu Špuru, ar kuru vienojāmies, ka viņa radīs animāciju uz valsts svētkiem.

Cerēju, ka līdzīgi kā ar kamolīti, LSM varēs pārsteigt savu auditoriju ar jauna, atšķirīga mākslinieka skatījumu, tādējādi piedāvājot citādāku (svaigu) elpu mūsu portālā.

Es nedevu autorei uzstādījumu, par ko būtu jābūt animācijai vai ar kādu noskaņojumu, tāpāt kā nedodu šādus uzstādījumus citiem mūsu autoriem „Ārpus ētera" sadaļā. Tur ceru ieraudzīt šo personību skatījumu. "Ārpus ētera" sadaļu redzu kā vidi brīvākai izpausmei, eksperimentiem un diskusijai. Autore atzina, ka studijās Gentes mākslas akadēmijā iespaidojusies no lielā starptautisko studentu klāsta un tādējādi tas varētu būt zināmā mērā starptautisks sveiciens. Es piekritu, jo tas ir cits skatījums, cita pieredze (arī man tuva pieredze).

Saņemot autores veikumu, es nevarētu teikt, ka biju sajūsmā vai šokā. Tas nebija tas, ko biju gaidījusi, bet interesanti to skatīties bija.

Vienu brīdi to uztvēru viegli - kā dziesmu, deju un apsveikumu, tad sāku meklēt kādu vēstījumu, bet arvien bija interesanti.

Autore gan to aicināja uztver vienkārši kā apsveikumu.

Animācija bija atšķirīga no visa līdz šim redzētā, līdz ar to labi sasaucās ar mūsu vēlmi eksperimentēt un piedāvāt lsm.lv lietotājiem ko jaunu. Apsveikums, protams, ir subjektīvs mākslinieces skatījums uz šodienu, bet tas savā dabā ir labvēlīgs valstij. Arī man Latvijas valsts ir svēta un to respektēju visādos veidos, tomēr katram redzējums par svētkiem, svinēšanu un patriotismu atšķiras. Un par laimi, jo tas mūs padara tik interesantus. Lsm.lv vēlas būt ne tikai uzticams, bet arī inovatīvs un interesants.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti