Labrīt

Vēlēšanu studija. Izglītība. Viesos Inna Akopova

Labrīt

Skaitļi un fakti: Migrācija 12. Saeimas laikā

PILNĪGS SVIESTS. "Viņi balso tā" jeb manipulēšana ar vispārinājumiem

Māris Zanders: «Viņi balso tā» jeb manipulēšana ar vispārinājumiem

Lai gan esmu diezgan flegmātisks cilvēks, atzīšos, ka viens politiskās retorikas paņēmiens mani tracina – vispārinājumi. “Latvijas pensionāri balsos par…”, “Ārpus Latvijas dzīvojošie atbalsta…”, “Jaunā paaudze izvēlas…” utt. Kaut kā kandidāti zina, par ko balsos “vidzemnieki”, “zemnieki”, “mediķi” un vispār “darītāji”.

Te pat nav runa par to, ka šādi apgalvojumi visbiežāk ir no gaisa pagrābti – nav tādas precīzas statistikas. Runa ir par to, ka šāda maldināšana ir arī necieņas izrādīšana pret vēlētāju. Proti, viņam tiek norādīts, ka “normāli” viņa vecuma, profesionālajai vai sociālajai grupai piederīgie ļaudis balso, lūk, tā.

Ja tu tā nebalso, tu ej pretī savas grupas interesēm, faktiski nodod tās. Šādi paņēmieni vienkārši nav godīgi.

Citiem vārdiem sakot, es neapgalvoju, ka vecuma, sociālajām vai vēl pēc citiem kritērijiem iezīmētām grupām nav kopīgu interešu. Ir. Bet katrs grupas loceklis ir tiesīgs izvēlēties, kura partija viņa intereses, kā tieši viņam liekas, pārstāvēs veiksmīgāk.

Pašiem politiķiem nepatīk, ja uz viņiem attiecina vispārinājumus un runā par viņiem kā monolītu grupu. Tas arī saprotams (jo vairāk tāpēc, ka parasti vispārinājums politiķiem nav glaimojošs…)

Tad kāda velna pēc, tikai polittehnoloģisku ērtību labad, faktiski tiek iekšēji rīdītas pilsoņu grupas, jo dabiski rodas jautājums, kurš tad ir īstais un pareizais grupas interešu izpratējs un pārstāvis, ja domas par izvēlamo partiju atšķiras? Rīdīšana notiek, provocējot jautājumu, kurš ir tiesīgs grupas vārdā paust politisku atbalstu konkrētai partijai.

Tāpat šī manipulēšana ar vispārinājumiem nozīmē, ka vēlētājam var nākties pilnīgi nejēdzīgā kārtā taisnoties – “ā, nu, jūsējie – seko grupas apraksts – jau nobalsoja par partiju X”.

Varu tikai aicināt šādus vispārinājums ignorēt un balsot tā, kā katrs no mums pats uzskata par pareizu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt