Māris Rīmenis: Ziemas sportā pēdējais cēliens pirms olimpiskās Pekinas

Pavisam drīz sāksies ziemas sporta sezona, vairākos veidos arī pirmie un pēdējie oficiālo testu treniņi jaunajās Pekinas olimpisko spēļu arēnās. Ļoti svarīgi tas ir ledus trases veidos – bobslejā, kamaniņu sportā un skeletonā, kur Latvijas pārstāvniecība visai plaša. Pats galvenais mūsu līdzjutējiem ziemas olimpiskajās spēlēs gan būs hokejs, tas pavisam nešaubīgi, jo Latvija ir labāko 12 pasaules hokeja komandu vidū.

Komandu sporta spēļu turnīri vienmēr ir prestiži olimpiskajās spēlēs un ziemā numur viens ir hokejs. Jādomā, Harija Vītoliņa vadībā latviešiem izdosies parādīt labu sniegumu un atkārtot kaut ko līdzīgu vismaz Soču spēlēm, kad play-off sīksti pretojāmies pat kanādiešiem.

Hokejs būs pašā Pekinā, kur vēl vairāki ledus sporta veidi būs slēgtajās arēnās, bet olimpiskās spēles notiks arī divās citās vietās – Jaņcjinā un Džandzjakovā aptuveni 75 un 140 kilometrus no Pekinas. Pārējos sporta veidos visvairāk dalībnieku Latvijai būs ledus trasē. Precīzu skaitu gan vēl nezinām, jo kvalifikācija turpinās, savas korekcijas var izdarīt arī sportistu savainojumi un Covid-19 pandēmija. Visreālāk uz medaļām mūsu sportisti var pretendēt tieši ledus trasē, tas gan ir nenoliedzams fakts.

Bobslejā un skeletonā visu valstu treniņi jaunajā trasē notiks no 5. līdz 27. oktobrim.

Ļoti nozīmīgs treniņu posms, taču noteikti ar mājinieku  viltībām. Tā bijis jau iepriekš – ledus kvalitāte un profils virāžās parasti šādās treniņu nedēļās nav tāds, kā vēlāk pašās olimpiskajā spēlēs. Kāds tas būs februārī, zina tikai mājinieki un viņiem to arī pielāgo… Tā ir bijis un būs ledus trasēs, kur kopumā trīs dažādos veidos izcīna desmit medaļu komplektus, un ziemas spēļu kontekstā tas ir visai daudz. Ja iepriekš šajos veidos lielvalstu cīņā par medaļām Ķīna neiesaistījās, tagad droši var apgalvot, ka bobslejā un skeletonā tā notiks.

Oktobrī bez  mūsu sportistiem, treneriem un mehāniķiem Pekinā būs arī citi mūsu speciālisti, ieskaitot vienu no Starptautiskās Bobsleja un skeletona federācijas (IBSF) žūrijas pārstāvjiem Gati Gūtu un arī Normundu Kotānu, kurš jau ilgstoši dzīvo Ķīnā un jau trešajās  ziemas spēlēs pēc kārtas koordinē visas darbības trasē un ap to.

Gatis Gūts teic, ka varbūt  tagad būs nedaudz brīvāk, iepriekš pirmajā  trases homogolācijā Jaņcjinā Covid-19 sanitārais protokols bijis drakonisks un arī pats lidojums ar līgumreisu ir pieminēšanas vērts. To nodrošināja Ķīnas aviokompānija, un pat viss apkalpojošais personāls – stjuarti – ne vien maskās, bet īpašos skafandros (par to pārliecināja Gūta veiktās fotogrāfijas). Pārvietoties salonā nedrīkstējis, tikai uz tualeti. Ja kāds turp devās, pēc tam momentā viens no apkalpes vēl īpaši nodezinficēja visu tualetes telpu ar īpašu šķidrumu no balona.

Ķīnā savulaik sākās pandēmija, un paši ķīnieši pret to izturas ļoti nopietni, kaut tagad situācija šajā valstī nemaz nav slikta.

Var ticēt, var neticēt oficiālajiem datiem, bet tieši to Gūtam nupat apstiprinājis arī Normunds Kotāns, kurš tomēr Ķīnā uzturas jau ilgstoši. Kamaniņbraucēji brāļi Šici pēc atgriešanās minēja ko līdzīgu, izskatās, ka ķīnieši baidās no vīrusa importa, ne iespējamās izplatības pašu vidū. Ja par mūsējiem un to amatiem, tad Pekinas spēlēs visas žūrijas prezidents bobslejā būs tieši Gatis Gūts.

Bobsleja pilotu vērtējumā Latvijas neapšaubāms līderis ir Oskars Ķibermanis, kurš četriniekos bija ceturtais aizvadītajā pasaules čempionātā un divniekos sestais. Ķibermanis ir starp favorītiem, bet  šādā līmenī viņš mums ir vienīgais pilots. Nedod Dievs,  kāda trauma vai inficēšanās ar Covid-19.

Oskaram Melbārdim hroniskie savainojumi liedz pilnvērtīgi trenēties, tagad pie vainas atkal vecā kaite mugurā, bet jaunie piloti vēl gluži elitē nav. Nebūs viegli, un to apliecina arī izlases galvenais treneris Sandis Prūsis. Viņš ir gana tiešs un  reāls – tāpat jau sasniegto vērtēs pēc mūsu labākās ekipāžas ieņemtās vietas, nevis pēc tā, vai mēs bobslejā  būsim startējuši ar vienu, divām vai trim ekipāžām.

Sestdien uz Ķīnu dosies trīs mūsu bobsleja piloti, arī jaunie Emīls Cipulis un Dāvis Kaufmanis, protams, arī stūmēji un apkalpojošais personāls.

Sanitārais protokols atkal būšot ļoti  stingrs, visi iebraucēji dzīvos un trenēsies pilnīgi nošķirti no vietējiem, turklāt vēl pirms aizbraukšanas jānokārto milzums formalitāšu.

Skeletonā jau pērnās sezonas galvenie mači pierādīja, ka Martins Dukurs vairs nebūs galvenais favorīts un varbūt tā pat ir labāk. 16. vieta pasaules čempionātā Altenbergā liek viņam sapurināties, un arī Tomasa Dukura septītā pozīcija vairs neierindo viņu favorītu vidū. Vācieši, krievi, korejietis un arī kāds no ķīniešiem – tie jau būs galvenie tīkotāji uz medaļām, taču šādā  situācijā var izšaut arī  mūsējie, briti vai austrieši. Viss atkarīgs, cik atbilstoša  braukšanas stilam un ragavām izrādīsies trase un arī no tā, kā būs izdevies trāpīt ar atbilstošu slidu izvēli. Pēdējais faktors ir ļoti svarīgs, un to pierādīja jau Phjončhanas spēles (īpaši brits Pārsons).

Kamaniņu sportā treniņi Ķīnā būs nedaudz vēlāk pēc bobsleja un skeletona, toties Jaņcjinā jau novembrī notiks oficiāli mači – Pasaules kausa sezonas pirmais posms.

Interesanti, kā tur veiksies pasaules līderiem un arī mūsējiem, pašiem ķīniešiem nav tā īsti reāli cīnīties par medaļām, jo kamanās nevar panākt tik strauju progresu kā bobslejā vai skeletonā. Neitrāla trase visiem tikai palielina intrigu un tikpat labi arī mūsu sportistu iespējas ne tikai komandu stafetē un divnieku mačos, bet arī individuālajās disciplīnās.

Biatlonā liels trieciens ir Andreja Rastorgujeva diskvalifikācija uz 18 mēnešiem par antidopinga noteikumu neievērošanu.

Ja nekas nemainīsies pēc apelācijas, viņam ies secen Pekinas ziemas olimpiskās spēles un visa sezona, pats sportists zaudējis iegūtos punktus un arī Eiropas čempiona titulu pērn, Latvija līdz ar to zaudē punktus arī kopējā ieskaitē, kas atsauksies uz dalībnieku kvotām. 

Rastorgujevs gan vēl nekad lielākajos mačos karjerā – pasaules čempionātos un olimpiskajās spēlēs –  nebija ticis pie medaļām, taču pacīnīties viņš ar labākajiem spēja un līdz ar to intrigu bieži vien saglabāja.

Biatlonā nu mūsu vienīgā reālā cerība uz augstām vietām ir Baiba Bendika, visi pārējie var tikai krāt pieredzi, tuvoties līderiem, bet laikam gan vēl ne reāli spēkoties ar eliti.

Iespējams, tam jau tuvāk ir mūsu slēpotāja Patrīcija Eiduka, kurai gan ir izmaiņas treneru komandā. 

Slēpošanā mazāk iespēju pārsteigumiem nekā biatlonā, nav vēl viena neparedzama faktora kā šaušana. Saprotams, Latvijai vēl ir ātrslidotājs Haralds Silovs, daiļslidotājs Deniss Vasiļjevs, vēl pa kādam sportistam citos sporta veidos, un pavisam skaidrs, ka mūsu ziemas delegācija kopā ar hokeja komandu būs prāvāka nekā vasaras spēlēs nesen Tokijā.

Par spēļu iespējamu atcelšanu neviens vairs īpaši nerunā, šādi sarīkojumi ir iespējami arī pandēmijas laikā, kā  to nesen pierādīja Tokija.

ASV iepriekš viens otrs politiķis ierunājās par Pekinas spēļu boikotu dažādu cilvēktiesību pārkāpumu dēļ, bet tagad arī šīs runas pierimušas un amerikāņi vien noteikuši stingru vadlīniju – visiem viņu olimpiešiem un apkalpojošam personālam jābūt vakcinētiem pret Covid-19.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt