No Jaņcjinas kalnu zonas viesnīcām žurnālistiem līdz trasei ir aptuveni 30–40 minūšu brauciens. Nu jau transports kursē pēc paredzētā grafika, visi jau adaptējušies spēlēm pēc garā pārlidojuma, un nokļūšana trasē grūtības vairs nesagādā. No rītiem un naktīs kalnu rajonā ir auksts. Pašā Jaņcjinā, kas atrodas aptuveni 75 kilometrus no Pekinas olimpiskā stadiona, naktīs ir ap mīnus 12–15, bet augšā trasē vēl aukstāks un turklāt arī lielāks vējš. Pa dienu gan iesilst un parasti ir ap mīnus pieciem grādiem, taču vairumā veidu sacīkstes būs tieši vakaros, kad atkal laukā kļūs aukstāks. Tas radīs papildu grūtības arī slidu izvēlē, bet šajā ziņā visiem vienādi apstākļi, ar to jārēķinās.
Trase tiešām skaista un iespaidīga, to atzīst visi.
Ķīniešu celta, koncepciju izstrādāja vācu arhitektūras birojs, kas piedalījās arī Soču un Phjončanas trašu tapšanā. Turpat blakus arī Jaņcjinas olimpiskais ciemats. Žēl, ka skatītāji varbūt pavisam ierobežotā skaitā, tikai īpaši uzaicinātie, ar visām nepieciešamām formalitātēm Covid-19 jomā (pēdējo dienu testi, sertifikāti utt). Ledus ir ātrs, un jau pirmajos treniņos labākie tikai mazliet atpalika no trases rekorda, kas uzstādīts novembra beigās pasaules kausā. Treniņi paliek treniņi, mačos būs vēl ātrāk, arī pašu slidu sagatavošana daudz nopietnāka.
Šodien atkal bija treniņi vīriešiem, kuri paši pirmie uzsāks oficiālās sacensības, divi braucieni jau sestdien un pēc tam turpinājums arī svētdien. Latvijai arī maksimālā pārstāvniecības kvota, trīs dalībnieki šajā disciplīnā, un to vidū arī viens no potenciālajiem favorītiem Kristers Aparjods. Pašā pirmajā treniņu dienā viņam braucienos attiecīgi devītais un otrais laiks, grūti gan visus salīdzināt, jo sportisti trenējas divās grupās, ar nedaudz atšķirīgu gaisa temperatūru laukā un līdz ar to arī ledu.
Kopumā Kristeram iet labi, neveiksmīgāka pirmā diena ar vienu kritienu bija Gintam Bērziņam, gana stabils kopumā Artūrs Dārznieks.
Ceturtdien tātad bija turpinājums, vīriešiem jau trešais un ceturtais treniņu brauciens pa dienu, pašā vakarā pirmie sievietēm. Atkal daudzsološs bija Aparjods, divreiz savā grupā otrais. Nestabils atkal Bērziņš un pa vidu Dārznieks.
Kopumā labi šajā trasē veicas Dominikam Fišnāleram no Itālijas un Volfgangam Kindlam no Austrijas, tāpat viņa tautiešiem Niko un Dāvidam Gleiršeriem. Fišnālers ātrākais ceturtdien jau divreiz, taču tie ir tikai treniņi. Pie devītās virāžas sastaptais mūsu treneris Kristaps Mauriņš arī teic, ka itālieši vienmēr treniņos cenšas braukt gluži kā mačos, ko nevar teikt par austriešiem un vāciešiem. Tie nebija tik pārliecinoši kā sezonā kopumā, bet gan jau pavisam citādi būs mačos. Ledus ciets, jātrāpa ar slidu izvēli, lai var vispār kontrolēt kamanas, jāatrod zelta vidusceļš, nevar domāt tikai par ātrumu vien. Tie vēl tikai treniņi, kaut braukšanas līnijas dažiem jau ir ļoti labas.
Kamaniņu sportā žūrijā oficiālās sacensībās atkal darbosies Atis Strenga, FIL prezidents joprojām ir Einars Fogelis, oficiālais federācijas fotogrāfs Mareks Gaļinovskis. Latvijas pārstāvniecība itin plaša ne tikai dalībnieku vidū vien. Tas pats jāsaka par bobsleju, kur visās sacīkstēs žūrijas prezidents būs mūsu Gatis Gūts, sieviešu sacensību žūrijā darbosies Janika Judeika, oficiālākais IBSF fotogrāfs ir Viesturs Lācis. Mazāk pārstāvēts ārpus trases ir skeletons, taču vēl jau jāpieskaita Normunds Kotāns, kas jau vairākus gadus strādā Ķīnā un ir atbildīgs par visu sacensību organizāciju šajā trasē. Nupat par viņu bija plašāka reportāža vienā no Ķīnas TV kanāliem. Aptuveni desmit minūšu reportāžā stāsts par mūsu speciālistu, kas līdzīgos amatos bija arī pirms Soču un Phjončanas spēlēm, intervijas, piefilmējumi no trases un sadzīves, Normunda tagadējās mājvietas.
Patīkami, ka mūsējos novērtē, un interese Ķīnā par ledus trase veidiem būs, īpaši jau bobslejā un skeletonā, kur viņiem labākas izredzes uz augstām vietām, iespējams, pat medaļām.
Protams, jau pērnās nedēļas beigās daudziem bija pārsteigums skeletonista Gena Veņcjana neiekļaušana komandā. Tomēr, tomēr – viņš bija reitingā visaugstāk no ķīniešiem, šosezon jau uzvarēja arī vienā no pasaules kausa posmiem, bet Ķīnas bobsleja un skeletona vadība uzskata, ka ar tādu starta ieskrējienu viņš diezin vai pretendēs uz medaļām un arī vietējo sportistu pēdējos atlases mačos Gens palika trešais. Vietas ir divas, tāpēc viņa vietā būs izcili ātrais startētājs Jiņs Čens (arī Siguldas trases rekordists startā).
Kamaniņu sportā līdz elitei vietējie sportisti tomēr vēl nav aizsniegušies, bet interese tāpat ir. Trešdienas vakarā viens no lielākajiem Ķīnas sporta kanāliem ''BTV Sports'' aptuveni divu stundu garumā rādīja kamaniņu sporta Pasaules kausa posmu novembrī tieši šajā trasē, Jaņcjinā, rādīja līderus visās četrās medaļu disciplīnās olimpiskajās spēlēs, saprotams, ka daudz varēja redzēt arī mūsējos.
Viss pa īstam sāksies jau sestdien, bet piektdienas vakarā svinīgā atklāšana.
Pirmo reizi vēsturē vienā pilsētā būs notikušas ziemas un vasaras olimpiskās spēles, pirmo reizi svinīgās ceremonijas šādās spēlēs vienā stadionā jeb tā dēvētajā “Putna ligzdā”, pirmo reizi abu lielo pasākumu režisors ir viens un tas pats. Daudz kas pirmo reizi, un tādā pandēmijas burbulī noteikti arī pirmo reizi, to pat nevar salīdzināt ar 2021. gada Tokijas spēlēm. Citādāk pašlaik nevar, un ķīnieši dara visu, lai izdotos. Patiesībā panikai nav iemesla, un daudzi pasaulē atzīti epidemiologi jau atzinīgi novērtējuši šādu sistēmu, absolūtu drošības burbuli. Protams, nav viegli nevienam, bet pamazām pierod, galvenais, lai tas viss dotu vēlamo rezultātu. Pirmajās dienās pēc ierašanās daudzi izjuta diskomfortu, šis tas arī nebija īsti labi un pareizi nefunkcionēja, bet ar katru dienu kļūst labāk. Rīkotāji izdara secinājumus un daudz ko uzlabo, sākumā vairums bija neapmierināti ar transporta sistēmu.
Ceram un gaidām sekmīgas spēles visai pasaulei, un katrs arī tur īkšķus par savu nāciju.