Māris Rīmenis: Tuvojas olimpiskā sezona - vasaras mājasdarbs paveikts!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Jau novembra beigās Kalgari sāksies jaunā pasaules kausa sezona bobslejā un skeletonā. Visas pasaules labākie atlēti tai gatavojas īpaši, jo kā nekā tā būs olimpiskā sezona. Gatavi jaunajai sezonai ir arī mūsu sportisti – faktiski treniņi sākušies jau neilgi pēc iepriekšējās sezonas beigām, tāpat krietni pastrādāts pie tehnikas un ir uzlabojumi šajā jomā. Patiesības labad gan jāteic, ka tikpat nopietni gatavojas arī galvenie konkurenti, jo visu sportistu mērķis ir olimpiskās medaļas.

Latvijas izlases bobslejisti aizvadījuši sagatavošanās posmu Latvijā un šajās dienās trenējas Lillehammeres trasē Norvēģijā. Tur mūsējie pavadīs gandrīz divas nedēļas un šajā neitrālajā trasē būs labas iespējas testēt tehniku, slidas un variēt ar stūmēju komplektāciju ikkatrā ekipāžā. Jo vairākās trasēs tas tiek izmēģināts, jo labāki rezultāti, ar Siguldu vien nepietiek.

Kā vienmēr, mūsējie ir ļoti labi startā un pat allaž ļoti kritiskais izlases treneris Sandis Prūsis atzinis, ka šoruden fiziskie rādītāji gandrīz visiem ir labāki nekā iepriekšējās sezonās.

Latvijas bobslejistu ātrumu un spēku apbrīno daudzi, turklāt cenšas apgūt arī mūsu bobslejistu sagatavošanās sistēmu.

Nu jau arī pie mums brauc daudzu valstu sportisti piestrādāt pie starta ieskrējiena un sasēšanās bobā, ko labi var īstenot Siguldas estakādē.

Skaidrs, ka Latvijas pilotu vidū līderis ir Oskars Melbārdis - nu jau ar zināmu pieredzi arī kā pilotam, ar labiem panākumiem pērnajā sezonā un galvenais - divām godalgotajām vietām pasaules kausa Soču posmā sezonas izskaņā (četriniekos - uzvara, divniekos - trešā vieta). Šie panākumi dod zināmu pārliecību un liek arī aizdomāties pretiniekiem – Latvija bobslejā ir varens spēks!

Skeletonā brāļi Martins un Tomass Dukuri jau vairākas sezonas pēc kārtas ir pasaules elitē un no viņiem mācās daudzu valstu sportisti. Martinam ir unikāli sasniegumi pēdējos trijos četros gados visu ziemas sporta veidu kontekstā, uzvara arī Soču posmā iepriekšējā sezonā, taču... Tas viss garantē stabilitāti un noteikti arī augstas vietas pasaules kausa posmos, bet vēl negarantē zeltu Sočos.

To saprot arī Martins un visa viņa komanda – visi strādā vaiga sviedros, jo pretinieki arī nesnauž.

Par laimi, arī psiholoģiski Martins jau vairākkārt ir pieradījis, ka prot teicami sagatavoties nozīmīgākajām sacensībām un visa komanda kopumā strādā kā Šveices pulksteņa mehānisms. Katrs dara savu darbu visaugstākajā līmenī, sākot no slieču metāla apstrādātājiem un pašu skeletona darinātājiem, beidzot ar sportistiem trasē. Brāļiem skeletonā nav noslēpumu un viņi ir arī ļoti zinoši tehnisko jautājumu risinājumā, tāpat kā viņu tēvs Dainis Dukurs.

Atkal ir tapušas jaunas skeletona kamanas, atkal tiek domāts par uzlabojumiem. Pats Martins gan Latvijas TV atzina, ka pagaidām viņš pat tik ļoti nedomājot par Sočiem, visu darot soli pa solim – tehnikas pilnveidošana, izmēģinājumi dažādās trasēs, tad jau nāks oficiālās sacensības un redzēs, kā būs. Tā noteikti ir, bet mērķis arī ir skaidrs - uzvara Sočos!

Martinam pieder visi iespējamie tituli skeletonā, izņemot olimpisko zeltu, un par motivācijas trūkumu nevar būt ne mazāko šaubu.

Dainis Dukurs teic, ka sezonas laikā nedomā spēlēt paslēpes, taču jāpiedomā par starta numuru olimpiskajos Sočos. Pērn šādi tika pieļauta kļūda pirms pasaules čempionāta Sanktmoricā un tas maksāja zelta medaļu un trīs sekunžu simtdaļu deficītu četru braucienu summā attiecībā pret krievu sportistu Aleksandru Tretjakovu.

Skaidrs, ka savas trases priekšrocības Sočos mēģinās izmantot krievu sportisti. Oktobrī vien viņi veselas trīs nedēļas trenējās Sočos, kamēr konkurenti no visas pasaules olimpiskajā trasē tiks ielaisti trenēties tikai vienu nedēļu novembrī pirms jaunās sezonas. Pat tad treniņu braucienu skaits katram sportistam ir ierobežots un tik labi iepazīt trasi nevarēs, varbūt vairāk jāvadās pēc gūtajiem iespaidiem sacensību režīmā pērnās sezonas pasaules kausa izskaņā Sočos.

Krievijas izlases labākais bobsleja pilots Aleksandrs Zubkovs pat neslēpj, ka šosezon pasaules kausa posmos vairāk startēs testu režīmā – jāizmēģina jaunā tehnika un jānodrošina vieta labāko vidū ( mērķis- pirmais sešinieks kopvērtējumā), taču par uzvaru sezonā kopā viņš nedomājot. Galvenais – medaļas Sočos, un mērķis ir tiekties pēc zelta godalgas. Starp citu, ar Krievijas dāmu izlasi šosezon strādā mūsu nesenējais pilots Jānis Miņins. Viņš atzinis, ka darbs Krievijas izlasē ir daudz profesionālāks nekā Beļģijā, turklāt krievietes arī reāli pretendēs uz medaļām, kaut ne tik izteikti kā Zubkovs.

Skeletonā vīriešiem neapšaubāms līderis Krievijai ir Aleksandrs Tretjakovs. Ja agrāk viņš izcēlās galvenokārt ar reaktīvu starta ieskrējienu, tad tagad arī brauc daudz stabilāk un turklāt izlases treneris vācietis Villijs Šnaiders ir pagatavojis ļoti labus skeletonus.

Var teikt, ka Sočos Tretjakovs ir viens no galvenajiem, ja ne pats galvenais Martina konkurents cīņā par zeltu, un visu var izšķirt pat sīkas nianses – labi jāveic ikviens no četriem braucieniem.

Starta ieskrējienā Martins vairs neatpaliek no Tretjakova un dažkārt to pat pārspēj, taču iespējas piebraukt trasi tomēr daudz lielākas būs krievu sportistiem (arī Sergejam Čudinovam). Ai, kā negribētos piedzīvot notikušo iepriekšējās spēles Vankūverā, kad mājinieks Tims Montgomerijs bija tik perfekti piebraucis trasi, ka Martinam dažas sīkas kļūdiņas maksāja zeltu!

Vācieši aizvadījuši atlases un testu mačus savas valsts trasēs un kopumā lielu noslēpumu par sastāvu sezonā viņiem nav. Skeletonā galvenās cerības tiek saistītas ar pieredzējušo Franku Rommelu un daudz jaunāko Aleksandru Krokelu, kaut Rommels fiziski sezonas sākumā esot diezgan pavājš. Starta ieskrējiens vāciešiem bieži vien bijis galvenais klupšanas akmens cīņā ar Martinu Dukuru un Aleksandru Tretjakovu, taču to vācieši mēģina kompensēt ar izcili konstruētiem skeletoniem un bieži vien arī labu braukšanu.

Bobslejā savukārt vai ikviens vācu pilots var cīnīties par medaļām un arī zeltu, taču šķiet , ka vislielākās cerības paši vācieši saista ar jauno talantu Frančesko Frīdrihu. Viņš ir ne tikai tehnisks, bet arī gana ātrs starta ieskrējienā un šajā elementā pat daudz nezaudē Oskaram Melbārdim. Stabilāks, bet ne tik ātrs ieskrējienā vāciešiem ir Tomass Floršucs.

Bobslejā nopietni konkurenti cīņā par medaļām būs arī šveicieši, amerikāņi un kanādieši, galvenokārt jau jāmin divi piloti - Beāts Hefti un Stīvens Holkombs. Hefti uzvarēja Sočos tieši divnieku sacensībās pērnās sezonas izskaņā – šveiciešiem ir ļoti labs ieskrējiens un arī izcilas kamanas. Amerikāņa Holkomba lielākais plus ir pieredze un filigrāna braukšanas māka, gluži kā Zubkovam. Soču trase ir sarežģīta, varbūt ne pārāk ātra, taču tieši tādēļ te mazākās kļūdas maksās visai daudz laika izteiksmē.

Gatavošanās olimpiskajām spēlēm rit pilnā sparā un šosezon pat varbūt ne visi pasaules kausa posmi atklās īsto spēku samēru.

Būs eksperimenti, dažkārt tiks spēlētas paslēpes, lai tad visā spožumā pārsteigtu savus konkurentus Sočos. Skaidrs, ka ne visiem tas izdosies, bet šoreiz ļoti cerīgi izskatās arī mūsējo izredzes, turklāt ne tikai skeletonā, bet arī bobslejā, tāpat kamaniņu sportā. Ir jāparāda stabilitāte jau pasaules kausa posmos, lai būtu gatavi savam labākajam sniegumam tieši Sočos!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti