Māris Rīmenis: Tenisa vasaras izskaņā «US Open» šoreiz īpaši neprognozējams

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jau pirmdien sākies "US Open" tenisā, gada ceturtais un pēdējais "Grand Slam" turnīrs. Tik neparedzams kā šogad, laikam  tas nebūs bijis jau sen. Vīriešiem nespēlē daudzi no favorītiem, vairāki citi vēl nav atlabuši pēc savainojumiem, savukārt sievietēm jau tā pēdējā laikā grūti ko prognozēt. Iespējas ir ļoti daudzām, tostarp mūsu Aļonai Ostapenko, kurai gan pirmā kārta nebūs viegla, jo pretiniece būs ķīniete Cviņveņa Dzena, kurai sezonā ir pat labāka bilance nekā Latvijas tenisistei.

Pirmo reizi kopš Covid-19 pandēmijas turnīrs Billijas Džīnas Kingas vārdā nosauktajā tenisa centrā atkal ir ar skatītājiem. Oficiālās spēles notiks 17 laukumos, vēl ir 20 treniņu laukumi un parasti sacīkšu laikā šis sporta komplekss (lielākais tenisā pasaulē) ir gana pārpildīts. Pat neraugoties uz biļešu cenām, galvenajā Artūra Eša vārdā nosauktajā arēnā ir vietas 23 200 skatītāju, un jau pirmajā dienā lētākās biļetes tur ir no105 dolāriem, bet dārgākās jau pārsniedz tūkstoti. Uz vīriešu finālu lētākās biļetes nedaudz virs 300 dolāriem, bet dārgākās sasniedz apaļus sešus tūkstošus. Stadions tad allaž ir pārpildīts, kaut no pašas tribīņu augšas spēlētāji un jo īpaši bumbiņa izskatās pavisam sīki.

Ņujorkā jau ir notikusi labdarības spēle Ukrainai, kurā piedalījās daudzas lielākās slavenības, jau aizvadīti kvalifikācijas turnīri un tāpat vai katru dienu tenisa kompleksā šonedēļ notikuši dažādi citi sabiedriski pasākumi. Nu laiks pašam galvenajam – oficiālajam turnīram un, saprotams, lielākā interese ir par vienspēlēm, ko apliecina arī balvu fonda sadalījums.

Šogad jauns rekords, kopējais balvu fonds jau sasniedzis 60 miljonus dolāru, no tiem pa 2,6 miljoniem tiek čempioniem vienspēles.

Pat par pirmo kārtu tagad pienākas 80 tūkstoši. Daudz, bet pat kvalificēties pamatturnīram nav viegli. 

Aļona Ostapenko startēs ASV atklātajā tenisa čempionātā
00:00 / 00:36
Lejuplādēt

Ostapenko izcilā formā bija februārī, vēlāk tādu panākumu nav. Laikam gan visvairāk kremt zaudējums Vimbldonas astotdaļfinālā vācietei Tatjanai Marijai, divu bērnu māmiņai, kas divreiz jau bija pārtraukusi savu profesionālo darbību. Patiesībā Vimbldonā Aļonai bija visas iespējas paveikt ko tiešām lielu. Pēdējā laikā mūsu tenisistei labākie panākumi dubultspēlēs kopā ar ukrainieti Ļudmilu Kičenoku, vienspēlēs stabilitātes joprojām nav. Lai vai kā, ja spēle aiziet un sportiste tiek galā ar saviem iekšējiem dēmoniem, viņa var uzvarēt pilnīgi visas šajā tūrē.

Serena Viljamsa atvadīsies no profesionālā sporta tieši Ņujorkā, kaut viņas vecākā māsa Venusa šādu paziņojumu vēl nav izdarījusi.

Vai Serenai būs viena, divas, vai pat septiņas vienspēles Ņujorkā, redzēsim pavisam drīz,  reāli uzvarēt būs ļoti grūti.  Jāsāk ar Melnkalnes tenisisti Danku Koviniču. Serenai  jau astoņi tituli Ņujorkā (tāpat kā Grāfai un Navratilovai, par  vienu vairāk  ir tikai Krisai Evertei). Atgriezusies Naomi Osaka, bet viņa kopumā ir gluži tikpat neprognozējama kā mūsu Aļona (vien ar nedaudz labākiem panākumiem karjerā).

Emma Radukanu kopš lielā triumfa Ņujorkā pērn  neko dižu nav parādījusi un nevienā turnīrā jau gandrīz gadu nav uzvarējusi vairāk kā divās spēles pēc kārtas. Ja slikti nospēlēs tagad "US Open", būs ļoti liels kritums reitingā, pagaidām viņa vēl saglabā ļoti augsto 11.pozīciju, tas pateicoties pērn iegūtajiem punktiem Ņujorkā, kā nekā tur bija desmit uzvaras pēc kārtas, trīs kvalifikācijā un septiņas pamatturnīrā. Toreiz Radukanu sagādāja lielu sensāciju - esot 150. vietā pasaules reitingā, viņa visā turnīrā nezaudēja nevienā setā un triumfēja 18 gadu vecumā. Viņas tirgus vērtība, ņemot vērā dažādos reklāmdevēju piedāvājumus, uzreiz pieauga  par vismaz desmit miljoniem eiro, taču Radukanu spēle  tenisa laukumā labāka nekļuva.

Radukanu ir lielisks piemērs pēdējo gadu sieviešu tenisā strauji uzlēkušajām zvaigznēm un viņu liktenim – uzvarēts viens "Grand Slam" turnīrs un pēc tam vairs nekā spoža,

tādu piemēru ir pārpārēm un vienīgais izņēmums pēdējā laikā – poliete Iga Svjonteka. Viņai vismaz jau divi lielie tituli, pārliecinošs pasaules pirmās raketes gods reitingā un arī žilbinoša  uzvaru sērija šogad līdz pat Vimbldonai.

Sievietēm tronis ir brīvs, arī Iga Svjonteka nu vairs nav tik neuzvarama kā vasaras sākumā. Bijusī čempione vāciete Angelika Kerbere gaida bērniņu un nespēlēs, vēl viena slavenība Petra Kvitova paziņojusi par sadarināšanos ar savu treneri Jirži Vaneku. Kvitova gan spēlēs Ņujorkā, viņu var pieskaitīt favorītēm, taču laikam ne ar vislielākajām izredzēm uzvarēt.  Reitingā otrā pasaulē ir igauniete Anete Kontaveita, taču viņai pēdējā laikā tik labi neveicas kā pērnā gada nogalē. Šogad bijuši tikai trīs veiksmīgi turnīri un divi no tiem visai sen, februārī.

Vinnēt var jebkura no pasaules top 20 un ne tikai, kā to pierāda notikumi pērn.

Tik lielas sensācijas gan laikam nebūs, bet iespējas katrā ziņā ir daudzām, noteikti arī jaunajai amerikānietei Koko Gofai, kura jau reitingā ir 12.pasaulē un turklāt viņa vienā "Grand Slam" finālā spēlējusi, jūnija sakumā Parīzē zaudējot Svjontekai.

Vīriešiem šī ir reize, kad nav izteiktu favorītu.

Novāks Džokovičs nemainīja savus principus un palika mājās - ārzemniekiem, ieceļojot ASV, jābūt ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. "US Open" rīkotājiem gan nav tādu īpašu prasību, taču valsts noteiktie ierobežojumi šajā gadījumā ir pārāki.

Rafaels Nadals tā īsti nav atguvies pēc kārtējā savainojuma (šoreiz lauztās ribas), to pašu vēl lielākā mērā var teikt par 2020. gada čempionu austrieti Dominiku Tīmu. Nadals gan tikko zīmīgi iztecies, ka nevienu neinteresē, cik procentu no sava potenciāla esi gatavs parādīts laukumā, vienkārši ej un spēlē nevis attaisnojies. Čempiona cienīga filozofija!

Vēl nav pilnībā gatavs aizvadīt piecsetu mačus Aleksandrs Zverevs no Vācijas, līdz ar to viņš atsaucis savu dalību Ņujorkā. Rodžers Federers vēl nav atgriezies sacensību apritē, Endijs Marejs palēnām kāpj uz augšu (ticis TOP 50), bet diezin vai atgūs agrāko līmeni. Iespējams, par galveno favorītu līdz ar to jāuzskata  pasaules reitinga līderis krievu tenisists Daniils Medvedevs (krieviem un baltkrieviem te nav kādu īpašu aizliegumu piedalīties, tiesa, neitrālā statusā). Labas iespējas beidzot tikt pie liela titula ir kādam no jaunajiem – Karlosam Alkarazam, Stefanam Cicipam, Fēliksam Ožēram-Aliasimam, Andrejam Rubļovam, Janikam Sineram. Ja veselība ļaus, ļoti labas izredzes itālietim Mateo Beretīni un arī austrālietim Nikam Kirjosam,

vēl jāņem vērā, ka savās mājās allaž daudz labāk spēlē amerikāņi. 

Vai uzvarēs kāds no visiem minētajiem, vai čempions būs pavisam negaidīts, redzēsim tikai pēc divām nedēļām. Interesanti, ka vīriešu tenisā nu jau ilgstoši pamatīgā bedrē ir Zviedrija, kas agrāk bija viena no spēcīgākajām nācijām, vienlaicīgi pat ar vairākiem spēlētājiem top desmitniekā pasaulē, lielajiem čempioniem. Sākumā  Bjerns Borgs, vēlāk citi izcilnieki – Mats Vīlanders, Stefans Edbergs,  Robins Sederlings, Jūnas Bjerkmans, Magnus Normans un šo sarakstu varētu vēl turpināt. Tagad zviedriem viens no brāļiem Imeriem - Mikaels - ir pirmā simtnieka beigās otrais-  Eliašs - otrajā simtā un nākamais labākais ir rumāņu izcelsmes spēlētājs  Dragos Nikolae Madaras, kurš ceturtajā simtā. Protams, pasaule mainās, kļuvusi atvērtāka, bet zviedriem ir reāla krīze, pirmie trīs nosauktie būtībā ir ieceļotāju  atvases, kas tenisu spēlē Zviedrijā. Bija sistēma, bija panākumi, valsts bagāta, bet tagad zvaigžņu nav.

Tenisā nekas nav akmenī iekalts, viss plūst un mainās un varbūt arī šoreiz būs kādi jauni atklājumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti