Māris Rīmenis: Senākais turnīrs pasaulē šogad futbola ēnā

Pasaules kausa izcīņa futbolā šogad aizēnos arī vissenāko profesionālo tenisa turnīru pasaulē -  Vimbldonu. Šis tenisa turnīrs notiek jau kopš 1877. gada (pārtraukumi tikai kara gados) un allaž jūnija beigās un  jūlija sākumā ir visskatītākais globālajā TV auditorijā. Šogad futbols populārāks, šaubu nav, bet Vimbldonā toties pieaugušo turnīrā spēlēs trīs mūsējie - Aļona Ostapenko, Anastasija Sevastova un Ernests Gulbis.

Izloze notikusi, spēles sāksies pirmdien. Vienspēļu pamatturnīrā gan vīriešiem, gan sievietēm 128 dalībnieki,

lai kļūtu par čempionu, jāuzvar septiņās spēlēs pēc kārtas.

Aritmētiski viss ļoti vienkārši, bet tikai pašiem labākajiem izdodas pārdzīvot pirmo sacensību nedēļu un sagaidīt nākamo vēl  šajā turnīrā, jau vismaz astotdaļfinālā. Abas mūsu dāmas ir izlikto spēlētāju vidū, relatīvi vājākas pretinieces pirmajās kārtās, bet tas visai nosacīti. Kā redzējām, citā ”Grand Slam” turnīrā Parīzē tam nebija nekādas nozīmes. Šoreiz Aļonai Ostapenko pirmā cīņa pret britu sportistu Keitiju Dani, kas reitingā zemu, trešajā simtā, tādēļ Vimbldonā spēlēs ar speciālo ielūgumu. Mūsu labākā  tenisiste izsēta ar 12.numuru, Anastasija Sevastova -  ar 21.numuru. Sevastovai pirmajā kārtā nopietnāka pretiniece - itāliete Kamila Džordži, kas spēlē ļoti agresīvu, zāles laukumiem piemērotu tenisu.

Ernests Gulbis turnīru sāks pret jauno britu Džeju Klārku, kas ir tikai trešajā simtniekā pēc reitinga un kuram rīkotāji  arī piešķīruši speciālo ielūgumu jeb "wild card". Izlozes pirmās kārtas nagla laikam gan ir Stana Vavrinkas duelis ar Grigoru Dimitrovu, Vavrinka nu reitingā zemu un nav izlikto skaitā.

Katram no mūsu sportistiem ir cita sagatavošanās taktika un stratēģija,

Gulbim to nosaka viņa zemais reitings. Ostapenko šogad piedzīvoja fiasko ”French Open” jau pirmajā kārtā, pēc tam ilgi nespēlēja un zāles laukumus izmēģināja tik šonedēļ Īstburnā, kur tika līdz ceturtdaļfinālam. Aļonas sekotāji dažādos sociālos tīklos lieliski zina, ko viņa darījusi vai katru dienu, bet arī viņi īsti nav skaidrībā par iespējamo Ostapenko sniegumu laukumā.

Pēc lielā titula pērn Parīzē Aļona joprojām ir rampu gaismā, bet drīz pienāks laiki, kad agrākais aizmirsīsies un jāpaveic kaut kas ievērojams arī šosezon.

Pērn Ostapenko Vimbldonā godam tika līdz ceturtdaļfinālam, kur zaudēja Venusai Viljamsai; šie punkti nu jāaizstāv,

citādi sportiste arvien vairāk attālināsies no pirmā desmitnieka.  Anastasijai Sevastovai šajā ziņā labāk, viņa pērn zaudēja Vimbldonā jau otrajā kārtā, ko var uzskatīt par neveiksmi. Labā ziņa tāda, ka nekādi dižie punkti Sevastovai šogad šajā turnīrā  nav jāaizstāv.

Anastasija Īstburnā tika līdz astotdaļfinālam, toties viņnedēļ atkal veiksmīgi spēlēja Maljorkas turnīrā zāles laukumos. Jau trešo gadu pēc kārtas sasniegts fināls, šoreiz gan zaudējums tajā, bet neveiksmi var izskaidrot ar rokas savainojumu. Ar labo roku Anastasija mocījās jau visu turnīru. Sāp  roka zem elkoņa, vairākās spēlēs nācās ņemt medicīniskos pārtraukumus. Kā varēja dzirdēt arī pieprasītajās pauzēs kopā ar treneri Roniju Šmitu, roka tiešām traucēja producēt jaudīgākus sitienus, un jācer, ka Vimbldonas  laikā būs labāk. Sevastovai tāpat Parīzes ”Grand Slam” turnīrs bija neveiksmīgs un izstāšanās pirmajā kārtā, Vimbldonas zāles laukumiem viņas spēles stils pat ir vairāk piemērots.

Šogad atkal atgriezusies Serena Viljamsa un viņa faktiski arī ir galvenā favorīte sieviešu turnīrā.

Diezin vai pasaules reitinga līderes Simonas Halepas spēles stils ir pietiekami jaudīgs zāles laukumiem. Favorītēm vēl noteikti jāpieskaita Karolīna Plīškova un Garvinje Mugurusa, tāpat nedrīkst aizmirst neprognozējamo, taču ļoti jaudīgo Latvijas tenisisti Aļonu Ostapenko.

Ernests Gulbis Vimbldonas turnīrā spēlēs jau 11. reizi kopā 2007.gada, nepiedalījās tikai 2010.gada turnīrā. Ļoti izcilu panākumu Gulbim Vimbldonā gan nav, labākais sasniegums ir iekļūšana trešajā kārtā 2013.gadā un pērn. Lielākās uzvaras noteikti 2012.gadā pirmās kārtas mačā centrālajā laukumā pret Tomāšu Berdīhu trijos setos un pērn otrajā kārtā pret Huanu Martinu del Potro, arī trijos setos.

Kvalifikācijas turnīrs aizvadīts godam. Trijās spēlēs septiņi uzvarēto seti un tikai divi zaudēti. Kopā zaudēti tikai trīs serves geimi šajos mačos. Nav slikti, taču jāatceras, ka tā ir tikai kvalifikācija, kura jāspēlē zemā reitinga dēļ. Spēcīgākie pretinieki ir uzreiz iekļauti  pamatturnīrā. Tiesa, nav viegli cīnīties arī kvalifikācijā, it īpaši tādam spēlētājam kā Ernests Gulbis, kurš piedzīvojis arī labākus laikus tenisā un guvis  vairākus lielus panākumus. Ikviens pret tādu pretinieku īpaši noskaņojas, bet pašam Gulbim netīk spēlēt lielā burzmā,

kvalifikācija nenotiek Vimbldonas laukumos, bet gan Rouhemptonā.

Zāles kvalitāte šajos laukumos nav tik izcila, skatītāji arī mēdz staigāt šurpu turpu, un koncentrēties grūtāk. To Ernests atzina arī intervijā Vimbldonas oficiālajā mājaslapā jau pēc otrās kārtas spēlēm kvalifikācijā. Neraugoties uz visu, viņš esot gatavs atgriezties labāko simtniekā,  jau tagad treniņos ejot ļoti labi, vien spēļu prakses trūkums  liedzot to labāko vienmēr parādīt arī mačos. Galvenais progresa iemesls – vismaz pašlaik Ernests atkal sadarbojas ar savas karjeras veiksmīgāko treneri austrieti Ginteru Bresnīku.

Tenisu nevar iemācīt spēlēt nedēļas un pat mēneša laikā, bet Bresnīks ir ļoti spēcīgs tieši kā psihologs, un tas var nākt par labu; viņa labākais audzēknis Dominiks Tīms stabili turas pasaules  desmitniekā jau ilgāku laiku. Šim faktam arī vajadzētu uzdzīt spītu Ernestam, jo Tīms senāk bija viņa pretspēlētājs jeb sparinga partneris  treniņos, kad  austrietis vēl bija tālu no pirmā desmitnieka. 

Laiki mainījušies, un Gulbim jau pašam jāpriecājas par treniņiem kopā ar Tīmu.

Starp citu, Gulbis nebija vienīgais no agrāk reitingā ļoti augstu esošiem tenisistiem, kas cīnījās kvalifikācijā. Tas bija jādara arī kanādietei Jeužēnijai Bušārai, un arī viņa tika pāri šai barjerai, austrālietis Bernards  Tomiks gan ne, tāpat kā Tanasi Kokinakis. Dažiem zaudētājiem pēdējā kvalifikācijas kārtā gan ir vēl iespēja ielēkt pēdējā vilcienā, jo gan jau kāds no pamatturnīra spēlētajiem savainojuma dēļ vēl atsacīsies spēlēt.

Šogad ir jauns reglaments - ja kāds nav gatavs spēlēt par visiem 100% veselības problēmu dēļ, viņam jāstājas laukā no turnīra,

par to saņemot pusi no pirmajā kārtā paredzētās prēmijas, otra puse tiek tenisistam, kas pēdējā brīdī aizvieto traumēto. Šāda kārtība tādēļ, ka agrāk daudzi vienkārši izgāja laukumā pirmajā kārtā, lai nopelnītu apmēram 40 tūkstošus eiro, zinot, ka pašam tik un tā ir kāds savainojums, kas liedz spēlēt ar pilnu atdevi. Tagad par tādu rīcību pienākas sods un par godīgu atzīšanos maksā pusi summas, savus augļus šī jaunā sistēma deva jau ”French Open”, kad pēdējā brīdī atteicās spēlēt kopā kādi septiņi astoņi spēlētāji. Jau zināms, ka vairāki izstājušies arī Vimbldonā, Bernards Tomiks ir viens no laimīgajiem, kas tomēr varēs spēlēt.

Vīriešu vienspēļu galvenajam favorītam šveicietim Rodžeram Federeram šis būs jau 20. Vimbldonas turnīrs pēc kārtas.

Līdz šim jau iegūti  astoņi tituli vienspēlēs un tas ir rekords. Finālos spēlēts 11 reizes, statistiķi pat aprēķinājuši, cik kopā punktus guvis Fedrerers, cik neatvairāmas serves izpildījis utt. Lai kā arī nebūtu, Federers ir galvenais pretendents uz titulu arī šogad. Māla sezonas laikā atpūties, gatavojies Vimbldonai. Viņa kārtējo mērķi sasniegt var traucēt tikai kādas veselības problēmas vai arī izcili veiksmīga diena kādam no viņa pretiniekiem.

Rafaels Nadals vēl nav kārtīgi atpūties pēc nogurdinošās māla laukumu sezonas, Novāks Džokovičs pēc savainojuma izdziedēšanas tā arī nevar atgūt savu uzvarētāja mentalitāti, Endijam Marejam šis patiesībā būs pirmais nopietnais turnīrs pēc gada pārtraukuma. Stabili nav arī citi tuvākie pretendenti uz uzvaru, varbūt vienīgi Dominiks Tīms, taču viņa spēles stils nav tik ideāli piemērots Vimbldonai kā Federeram.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt