Māris Rīmenis: Prezidents ciemojas IBC un LTV birojā Phjončhanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Starptautiskais raidorganizāciju centrs jeb IBC (International Broadcasting Center) ir visu raidošo mediju mājvieta spēļu laikā. Milzīga būve, kas pabeigta pērnā gada vasarā, netālu no ledus trases, tramplīna, tāpat biatlona un slēpošanas centra.

Ēkas platība ir  51 024 kvadrātmetri, kopā spēļu laikā tiek producētas ap 5000 stundām TV tiešraižu. Vidēji dienā tas ir ap 294 stundām, un katra kompānija izvēlas sev nepieciešamo, visu pārraidīt vienā kanālā nav iespējams, diennakts pa īsu. Pilsēta pilsētā, tā var raksturot IBC – tā ir būve ar ļoti rūpīgu apsardzi un avārijas nodrošinājumu: savām elektrības apakšstacijām un ģeneratoriem, ja kaut kas atgadās.

Tieši IBC pirmdien ciemojās valsts prezidents Raimonds Vējonis ar kundzi, turklāt ieinteresēti iepazinās ar visu jaunāko TV tehnoloģiju jomā. Korejiešiem ir ar ko palepoties, kaut šo kopējo sistēmu - televīzijas pārraižu producēšanu - nodrošina starptautiska brigāde, ne tikai mājinieki vien.

Piemēram, kalnu slēpošanu visai pasaulei rāda Šveices SRG, slēpošanu un ziemeļu divcīņu - somu YLE, lēkšanu ar slēpēm no tramplīna japāņu Sapporo TV, ātrslidošanu japāņu NHK, Kanādas CBS – kērlingu un daļu hokeja turnīra, Korejas SBS – daiļslidošanu un šorttreku. Visus pārējos – starptautiska brigāde, kas saucas OBS jeb Olympic Broadcasting Services, ko 2001.gadā radīja Starptautiskā Olimpiskā komiteja,  lai būtu vienota sistēma TV pārraižu producēšanā.

”Es šodien pats izbaudīju – ārā bija tikai kādi četri pieci grādi mīnusā. Kad vējš uzpūš, tad pamatīgi, līdz kauliem, tās sajūtas ir, ka  ļoti, ļoti auksts.

Šeit ir tāds kārtīgs vējonis, pūš nepārtraukti,”

tā Vējonis raksturoja savas sajūtas LTV tiešraidē kamaniņu sporta laikā svētdien un šo viņa izteikumu jau šodien sociālajos tīklos citē daudzi. Nekas daudz nav mainījies arī šodien – pūš tā, ka atkal atcelta kalnu slēpošana (šoreiz dāmām), tāpat kavējās snovbords, tāpēc laukā lieki uzturēties nav vērts.

Valsts prezidentam pirmdien pēdējā diena tieši olimpiskajās spēlēs Phjončhanā, tam sekos oficiālas tikšanās ar Korejas Republikas  prezidentu Munu Džēinu otrdien, arī mūsu valsts vēstniecības  ēkas atklāšana Korejā.

Toties pirmdien mūsu prezidents iepazinās arī starptautisko raidorganizāciju centru (IBC) Phjončhanā, kur strādā arī LTV žurnālistu grupa. Milzīgs komplekss, LTV tajā aizņem tikai aptuveni 30 kvadrātmetrus, kas ir mazāk par 0,1 procentu no visas platības. Maza daļiņa pirmajā stāvā gandrīz pašā malā.  Lielajām kompānijām   grandiozi biroji un savas studijas, visvarenākajām – arī ēdināšana ar saviem pavāriem.

Vējoņa kungam visu būtiskāko izrādīja paša IBC galvenā saimnieka Jannisa Eksarhosa uzdevumā viens no viņa vietniekiem.

Olimpisko spēļu producēšana TV ir milzīgi atbildīgs uzdevums, un tieši šī lielā producēšanas brigāde atbild par to, lai rādītu visas oficiālās sacensības, arī apbalvošanas un preses konferences, un to noraidītu visai pasaulei. Par saviem sportistiem un sadzīvi informē katra atsevišķa kompānija pati, tā dara arī Latvijas Televīzija.

Modernās tehnoloģijas attīstās, galvenajos komandpunktos izskatās gluži kā  filmās par NASA komandcentriem.

Pašu nozīmīgāko apskatīja arī mūsu valsts prezidents ar kundzi, bija arī vizītē LTV dara telpās, neatteica arī draudzīgām kopbildēm ar žurnālistiem un tehniķiem, arī interviju Baltkrievijas televīzijai, kas tepat blakus.

Nedaudz par sportisko pusi. Pirmdien sākās oficiālie treniņi skeletonā, un tas jau ir nopietnāk nekā brīvajos treniņos. Sievietes startēja no paša rīta lielā aukstumā, un Leldei Priedulēnai pirmajā braucienā 13., otrajā astotais labākais laiks.

Ne pārāk diži gāja arī vācietēm, toties vislabāk abus braucienus veica austriete Janīna Floka un britu sportiste Lora Dīsa, katra uzvarot vienā no braucieniem un arī uzrādot otru labāko laiku, turklāt savstarpēji starpība braucienos  bija tikai 0,01 un 0,02 sekundes

Brāļiem Dukuriem treniņš bija jau īsi pirms pusdienu laika, kad  laukā mazliet siltāks. Pirmajā braucienā Martins ceturtais, Tomass – septītais. Vislabāk gāja vācietim Grotheram, krievam Tregubovam un ķīnietim  Gendžam (Villija Šnaidera kamanas). Otrajā braucienā Martins septītais, Tomass par desmit pozīcijām zemāk. Ne vēl tās kaujas slidas ar, īstais rādītājs būs mačos.

”Pirmo braucienu šodien veicu ļoti labi, bet otrajā pamainīju slidu un arī pats brauciens neizdevās,” 

tā Martins. Pirmais brauciens iepriecināja, un tas ir labi, bet Tomasam kaut kā pagaidām neiet.

Atkal labi gāja Tregubovam un britam Dominikam Pārsonam, kuram labākais laiks. Mājinieku favorīts Sungbins Juns šodien nemaz nebrauca, lai citi neseko viņa trajektorijām…

Jau pirmdienas vakarā pēc vietējā laika sāksies kamaniņu sports dāmām ar trīs mūsējo piedalīšanos. Pēdējie oficiālie treniņi nebija diezin cik veiksmīgi, bet gaidīsim kādu patīkamu pārsteigumu. Sensācijas ir iespējamas, to pierādīja mači kungiem: galvenais favorīts Fēlikss Lohs rupji kļūdījās pēdējā braucienā, pazaudēja ne vien zelta godalgu, bet medaļu vispār. Asaras pēc finiša, toties kas par prieku uzvarētājam austrietim Dāvidam Gleiršeram – vēl nekad nebija  kāpsi uz pjedestāla Pasaules kausā, bet te – uzvara olimpiskajās spēlēs! Starp citu, viss pirmais trijnieks kopvērtējumā ir sportisti no otrās starta grupas, ne sezonas līderu vidus.

Trase ir ātra un sarežģīta, nevienam te nekas nav garantēts, arī  labākajiem kopvērtējumā aizvadītajā sezonā. Kā nepieminēt  vēl vienu sportisko traģēdiju – itālietis Dominiks Fišnālers četru braucienu summā zaudēja 0,002 sekundes vācietim Ludvigam un palika aiz goda pjedestāla…Darbs četru sezonu garumā, bet visu izšķir nieka divas sekundes tūkstošdaļas...

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti