Māris Rīmenis: Pirms regbija milžu cīņām Japānā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Jau piektdien Japānā sākies Pasaules kausa finālturnīrs regbijā, cīņa par Viljamsa Elisa zelta kausu. Pēc globālās TV auditorijas tas ir trešais lielākais sporta sarīkojums pasaulē, atpaliekot tikai no Pasaules kausa futbolā un vasaras olimpiskajām spēlēm. Šo milzīgo sporta forumu pārraidīs arī LTV7, kopā finālturnīrā būs 48 spēles un līdzjutēji vairāk nekā mēnesi līdz pat 2. novembrim varēs sekot šim grandiozajam notikumam.

Pirmo reizi finālturnīrs notiks valstī, kas nav pieskaitāma regbija grandiem, tomēr arī Japānā šī senā spēle ir gana populāra, iedzīvotāju skaits liels un tas garantē labu apmeklējumu klātienē. Kas nav mazsvarīgi, Japāna tomēr tuvāk Jaunzēlandei, Austrālijai un citām Okeānijas valstīm, kur regbijs ir ārkārtīgi populārs.

Pasaules finālturnīrā spēlēs 20 labākās komandas, kas sadalītas četrās apakšgrupās. No sākuma grupu turnīrs pēc riņķa sistēmas, vēlāk labākās divas komandas no katras grupas tiks ceturtdaļfinālā, kur jau sāksies izslēgšanas spēles.

Latvijai kvalificēšanās šādam finālturnīram jau būtu sapnis, un tas nav vieglāk izdarāms kā futbolā.

Tiesa, Latvija jau savulaik paveica mazu brīnumu, kad kvalificējās pirmajam pasaules finālturnīram regbijā-7 1993. gadā. Toreiz mūsu regbisti izšķirošajās kvalifikācijas spēlēs pieveica gana spēcīgās Gruzijas un Krievijas izlases, sastāvu vēl veidoja bijušās RAF meistarkomandas spēlētāji un regbijs bija augstākā līmenī nekā tagad. Klasiskais regbijs gan tiek vērtēts augstāk, te brīnumi notiek retāk, toties regbijs-7 jau ir olimpisko spēļu programmā. Starp citu, Krievija un Gruzija ir kvalificējušās arī šim lielajam finālturnīram un tas ir labs sasniegums.

Regbijs šķiet rupja spēle tikai tās nezinātājiem.

Jā, var gāzt pretinieku spēlētāju zemē, notiek stumšanās jeb grupu cīņas, ir sadursmes, bet ar zināmiem noteikumiem. Kāju likt priekšā nedrīkst, pretinieku ar bumbu drīkst gāzt lejā ar rokām, taču satvēriens ne augstāk par pleciem, turklāt pamēģiniet  nogāzt  pretspēlētāju, kurš var svērt arī krietni virs simts kilogramiem un brāžas pilnā ātrumā ar bumbu rokās! Regbijs ir īstu vīru un raksturu cīņa. Var piekrist, ka dažkārt izskatās rupji, taču tā ir vēsturiska angļu spēle un daudziem labi zināms senais teiciens - regbijs ir rupja spēle, ko spēlē džentlmeņi... Ja burzmā kāds izdarīs pretiniekam ko neatļautu, diezin vai vēlāk kas tāds nenotiks pret pašu šo spēlētāju. 

Ir sadursmes, cīņa, reizēm pat asinis, bet pēc spēles visi draudzīgi paspiež pretiniekiem rokas, zaudētāji vēl parasti izveido tādu kā goda koridoru un aplaudē uzvarētājiem, zemāka līmeņa mačos vēl parasti neoficiālais trešais puslaiks bārā pie alus kausa. Skatītāju tribīnes lielajos mačos pilnas, pat nupat testu spēlēs Anglijas un Velsas izlašu mačos Londonā un Kārdifā bija pārpildītas tribīnes, respektīvi ap 80 un 70 tūkstošiem skatītāju katrā stadionā. Nereti pat tribīņu augšējās rindās ir dzirdams, kā spēlētāju sadursmē nobrakšķ  ribas, bet nekas – spēlētāji pieceļas, noskurinās un spēlē tālāk.

Nav tādas vāļāšanās zālītē kā bieži vien futbolā pie niecīgākās sadursmes, ja nu kāds nespēj piecelties, tad tiešām atgadījies kas nopietns.

Ja vajag palīdzību, spēle pat bieži netiek pārtraukta un medicīniskais personāls to sniedz tieši laukumā. Regbijs ir izteikta komandas spēle, ir jānosargā sava teritorija, jācenšas gūt pārspēks pretinieku pusē, un bez kāda vīra tas var arī neizdoties, katram sava vieta un savi uzdevumi. Astoņi ļoti spēcīgi un masīvi uzbrucēji, kas iesaistās spēka spēlē un grupu cīņās (arī sānu iemetienu izspēlēs), pussargs un brīvais  pussargs, kas ir tādi kā dispečeri un saspēles veidotāji, vēl tā dēvētie četri ātrie spēlētāji jeb trīsceturtdaļnieki un pēdējais aizsargs.

Regbijā viens nav karotājs, ir savi līderi un arī precīzie sitēji (realizācija pēc piezemējuma, soda sitieni, arī dropsitieni no spēles), bet ko lielu var paveikt tikai visi kopā. Viens neizskries visiem cauri ar bumbu, piespēles ar roku tikai atpakaļ, tā kā uz priekšu jāvirzās visiem kopā, un tāpat notiek aizsardzībā. Bumba, kā zināms, regbijā ir ovāla, nevis apaļa.

Tas ievadam, nu par gaidāmo Pasaules kausa finālturnīru. Skaidrs, ka

galvenie favorīti ir Jaunzēlandes regbisti jeb “All Blacks” kā viņus dēvē visā pasaulē.

Jaunzēlandē regbijs ir gluži kā reliģija, šī valsts kopš finālturnīru sākuma vienīgā trīs reizes ieguvusi Pasaules kausu, un tas noticis arī pēdējās divās reizēs savās mājās un Anglijā. Ja Jaunzēlandei izdosies uzvarēt arī Japānā, pirmo reizi vēsturē kāda komanda būs uzvarējusi trijos finālturnīros pēc kārtas. Bukmeikeru vērtējumā jaunzēlandieši arī ir galvenie favorīti,  par viņu nopietnākajiem sāncenšiem tiek uzskatītas Dienvidāfrikas Republikas(DĀR), Anglijas, Īrijas un Velsas izlases. Īri un velsieši vēl nekad nav uzvarējuši Pasaules kausā, pārējas šīs komandas gan.

Nupat Īrijai un Velsai bija teicami rezultāti oficiālajās testu spēlēs, vienubrīd šajā reitingā pirmie bija velsieši, nu īri, taču tas vēl neko nenozīmē. Testu spēles vairāk ir kā pārbaudījums un ideālā sastāva meklējumi, ne vienmēr Jaunzēlande spēlējusi optimālajā sastāvā. Finālturnīrs būs pavisam cita lieta, “All Blacks”ir izcils spēlētāju virknējums, izlasē tradicionāli gan seno pamatiedzīvotāju maoru pēcteči, gan mūsdienu dažādu nāciju pārstāvji. Jaunzēlande ir ielozēta B apakšgrupā  kopā ar DĀR, savstarpējais mačs jau turnīra otrajā dienā Jokohamā 21. septembrī, taču tas būtībā noteiks tikai uzvarētājus grupā. Ceturtdaļfinālā jātiek abām komandām, jo Itālija, Namībija vai Kanāda tomēr reāli nevar apspēlēt šos divus grandus, tik lieli pārsteigumi regbijā nenotiek.

A grupā divi galvenie favorīti ir īri un skoti, vēl šeit spēlēs Japāna, Krievija un Samoa. Kādā no spēlēm iespējams pārsteigums, taču, ja kāda no trim pēdējām komandām tomēr tiks ceturtdaļfinālā, tas jau būs nedaudz negaidīti, un to laikam gan ir spējīga izdarīt tikai Japāna. Neskaidrāka situācija ir C apakšgrupā, kur kopā spēlēs trīs ļoti spēcīgas izlases – Anglija, Francija un Argentīna, vēl te arī ASV un Tonga. Viens no šī lielā trijnieka būs lieks, tā ir tā dēvētā ”nāves grupa”.

Anglija jau vēsturē ir ieguvusi kausu, ir bijusi divreiz finālā, tāpat trīs reizes finālu sasniegusi Francija.

Šobrīd reitingā nedaudz zemāk ir Argentīna, bet arī šī valstsvienība jau divreiz tikusi līdz pusfinālam un 2007. gada finālturnīrā Francijā pārspējusi tieši mājinieku izlasi cīņā par trešo vietu. Šajā grupā visādi var būt, ļoti svarīgs būs ik spēles iznākums šo triju komandu starpā un varbūt pat piezemējumu skaits. No D apakšgrupas tālāk vajadzētu tikt Austrālijai un Velsai, kaut Fidži un Gruzija arī negriezīs ceļu favorītiem, un nedaudz vājāka varbūt ir tikai Urugvajas izlase. Fidži klasiskajā regbijā gan nekad nav bijusi tik spēcīga kā regbijā-7 (daudzu lielo turnīru uzvarētāji un pašreizējie olimpiskie čempioni), taču izlasē ir daudz ļoti labu spēlētāju, reizēm tikai pieklibo spēles disciplīna un taktika.

Jebkurā gadījumā visas pasaules līdzjutējus sagaida ļoti interesants turnīrs – jau sākot ar daudzām spraigām spēlēm grupās un jo īpaši vēlāk, kad labākās komandas no ceturtdaļfināla  aizvadīs izslēgšanas spēles.

Atsevišķas spēles LTV7 tiks translētas ierakstā, savukārt tiešraidē tām līdzi varēs sekot LSM.lv. Tāpat LSM.lv piedāvās iespēju vērot Pasaules kausa izcīņas atklāšanas ceremoniju un vairākas spēles, kuras LTV netiks translētas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti