Māris Rīmenis: Melburnā teniss ar skatītājiem klātienē un pavisam citām emocijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jau pirmdien Melburnā jāsākas pirmajam gada ”Grand Slam” tenisa turnīram ”Australian Open”. Austrālijā ir vasaras vidus, Covid-19 pandēmija zaļajā kontinentā neplosās tik stipri kā citviet pasaulē, un tie būs īsti svētki tenisa līdzjutējiem. Ar piebildi, ja viss ritēs pēc iecerētā plāna.

Trešdien pasauli pāršalca ziņa, ka vienam no Melburnas ”Grand Hyatt” viesnīcas personāla darbiniekiem konstatēts koronavīruss.  520 cilvēkiem,  tostarp daudziem sportistiem, bija jāpaliek izolācijā un steigšus atkal jāveic Covid-19 testi; šajā viesnīcā dzīvo arī mūsu Anastasija Sevastova. 

Viktorijas štata premjers Daniels Endrjūss gan publiski paziņoja, ka šis atgadījums neizjaukšot turnīra norisi, tomēr ceturtdien visas paredzētās paraugspēles atcēla, lai izslēgtu kādu jaunu uzliesmojumu. Nesen notikušais ir licis aizdomāties, cik trausla tagad ir pasaule un cik viss ir neprognozējams pat tādā zemē, kur līdz šim ļoti sekmīgi cīnījās ar koronavīrusu.

No ceturtdienas uz piektdienu pārceltajā izlozē noskaidroja, ka

Aļona Ostapenko pirmās kārtas spēli aizvadīs pret čehieti Karolīnu Muhovu, savukārt Sevastovas pretiniece būs Igaunijas otrā rakete Kaija Kanepi. 

Liela vērība pievērsta Covid-19 pandēmijas drošības  protokolam. Viss tenisa komplekss būs sadalīts trijās zonās, katrā pa vienai lielajai arēnai – Roda Leivera, Margaretas Kortas un Džona Keina (bijusī Melburnas), ikvienā zonā arī citi laukumi, izklaides un ēdināšanas vietas, bet vienas sesijas laikā katram līdzjutējam jāpaliek savā zonā. Šoreiz Austrālijā varēja ierasties tikai apmēram 1200 viesu – tenisisti kopā ar pavadošajām personām (vēl ir jauniešu turnīri, tāpat ratiņkrēslu teniss, šogad nebūs tikai tenisa leģendu turnīrs, katram spēlētājam  varēja  būt tikai divas pavadošās personas).

Visiem, pilnīgi visiem, arī lielākajām zvaigznēm, karantīnā bija  jāpavada 14 dienas noteiktās viesnīcās Melburnā vai Adelaidā, papildus jāveic regulāri Covid-19 testi. Ja tie bija negatīvi un sportisti nebija noteikti kā kontaktpersonas, varēja trenēties āra laukumos līdz piecām stundām dienām.

Tiesa, kopā visos šajos 15 līgumreisu lidojumos uz Austrāliju 72 tenisisti bija kontaktpersonas, tie šo divu nedēļu laikā nevarēja ārā trenēties. Stingri, bez izņēmumiem, tikai daži sūdzējās, nekas tāpat nemainījās, nekādu atlaižu. 

Pat ja spēlētāji dzīvē ir pāris, kā Geils Monfīss un Elina Svitoļina, Dominiks Tīms un Kristīna Mladenoviča, viņiem karantīna bija jāpavada atsevišķi.

Spēlētāju vidū par pozitīvu koronvīrusa testu oficiāli ziņots tikai vienai – spānietei Paulai Badosai, 67. WTA reitingā, viņai šī karantīna bija krietni ilgāka. Neoficiāli gan runā, ka kopā bijuši četri tādi gadījumi tenisistu vidū. Kopumā tenisa saime šo pārbaudījumu izturēja, vien bažas rada nesenējais pozitīvais tests jau minētajam viesnīcas darbiniekam.

Melburnā jābūt arī līdzjutējiem tribīnēs, mazāk par maksimālo kapacitāti, bet katrā ziņā daudz vairāk nekā pērnajā rudenī  ”French Open” Parīzē. ”Australian Open” 2020. gadā bija pēdējais lielais turnīrs pasaulē, kas vēl notika ierastajā gaisotnē ar skatītājiem.

Pandēmijas laikā tas būs pirmais globālais sporta sarīkojums pasaulē, kas atgādina ierasto atmosfēru, kaut vēl ne pilnībā.

Līdz 1977. gadam ”Australian Open” notika decembrī, vēlāk visu laiku janvārī, un nu turnīrs pirmo reizi februārī. Ik dienu ”Melbourne Park” kompleksu būs atļauts apmeklēt 30 tūkstošiem līdzjutēju, kas ir apmēram puse no ierastā skaita (pērn turnīru kopā, ieskaitot kvalifikāciju, apmeklēja nedaudz vairāk kā 812 tūkstoši līdzjutēju). Tik un tā šajos laikos tas ir daudz, un turnīra 14 dienās kopā būs 390 tūkstoši līdzjutēju (izšķirošajā fāzē spēles būs tikai galvenajās arēnās, tāpēc ne 420 tūkstoši). Biļešu cenas netiks paaugstinātas, un tās maksās tikpat, cik pērn. Galvenajā Roda Leivera arēnā dienas sesijā sākot no 62 Austrālijas  dolāriem (41 eiro) un no 65 dolāriem vakaros. Protams, labākās sēdvietas maksā dārgāk un otrās nedēļas beigās uz izšķirošajām spēlēm jau ir citas cenas, bet tās nebūs lielākas kā iepriekš.

Neraugoties uz pandēmiju un grūtajiem laikiem, kopējais balvu fonds pieaudzis līdz 80 miljoniem Austrālijas dolāru, kas ir aptuveni 49,59 miljoni eiro. Kāpums ir par 12,68%, salīdzinot ar pērno gadu, un pēdējos 20 gados balvu fonds pieaudzis ļoti ievērojami. 2001. gadā tas bija tikai 13,85 miljoni Austrālijas dolāru jeb tagadējā izteiksmē ap 8,5 miljoniem eiro.

Balvu fonds grandiozs, taču mainījušās izmaksu vadlīnijas, nu vairāk domāts ne par lielākajām zvaigznēm, bet tiem, kam pandēmijā klājies grūtāk.

Turnīru maz, un iespēju nopelnīt tāpat, tenisā visi ienākumi ir tikai un vienīgi no honorāriem un reklāmu naudas, nav garantētas algas kā profesionālajos komandu sporta veidos. Šoreiz jau zaudētājs kvalifikācijas turnīra pirmajā kārtā (kā mūsu Ernests Gulbis) saņēma 25 tūkstošus Austrālijas dolāru, kas ir par 25 procentiem vairāk nekā pērn. Ja esi pamatturnīrā, labāko 128 skaitā vienspēlēs, tad zaudējums pirmajā kārtā jau dos 100 000 Austrālijas dolāru (61,98 tūkstošus eiro). Otrās kārtas sasniegšana dod 150 tūkstošus, trešā – 215, ceturtā – 320 tūkstošus, kas katrā stadijā ir krietni vairāk nekā iepriekš. Toties piektā kārta jeb ceturtdaļfināls ir tieši tikpat vērts, cik pērn –  525 tūkstoši AUD. Pašiem labākajiem šogad  maksās mazāk – pusfinālists tagad saņems 850 000, finālists pusotru miljonu un čempions –  2,75 miljonus Austrālijas dolāru jeb 1,7 miljonus eiro.

Lielākais kritums ieņēmumos būs tieši čempionam, nedaudz vairāk kā 33 procenti, taču neviens nesūdzas, šajā laikā tas ir koleģiāli.

Pasaulē tik populārā profesionālā veidā kā teniss uzvara ”Grand Slam” turnīrā dod garantētus reklāmas ienākumus, kuru apjoms atkarīgs no sportista popularitātes, harismas, viņa pārstāvētās valsts nozīmes globālajā tirgū un citiem faktoriem. Tituls atnes čempionam minimāli vismaz dažus miljonus, parasti šis skaitlis ir lielāks.

Par sportisko pusi

Gandrīz pilnīgi visi labākie spēlēs, vienīgais vērā ņemamais izņēmums laikam gan ir leģendārais Rodžers Federers. Iespējams, ne īsti vēl atlabis pēc kājas operācijas, šveicietis  atklāti pateica, ka negrib tik ilgi būt atšķirts no ģimenes, sievas un četriem bērniem. Mājās pozitīvs Covid-19 tests bija Edijam Marejam, viņš plānotajā laikā uz Austrāliju neaizlidoja, vēl daži ir ilgstoši savainoti, taču

absolūtais elites vairākums spēlēs.

Sieviešu turnīrā spēlēs reitinga līdere austrāliete Ešlija Bārtija, būs otrā labākā pasaules reitingā rumāniete Simona Halepa, pērna gada uzvarētāja amerikāniete Sofija Kenina, ”US Open” pašreizējā čempione japāniete Naomi Osaka, vēl no desmitnieka Svitoļina, Pliškova, Andreesku, Kvitova, Sabaļenka un, protams, Serena Viljamsa. Amerikāniete centīsies astoto reizi uzvarēt  Melburnā un iegūt savu 24 ”Grand Slam” titulu; tāpat Melburnā atgriezusies divkārtējā čempione Viktorija Azarenka, spēlēs arī jaunā zvaigzne, ”French Open” uzvarētāja poliete Iga Švonteka.

Sievietēm vispār grūti ko prognozēt, jo pēdējos desmit gados bijušas astoņas dažādas čempiones Melburnā

(divreiz šajā laika uzvarējušas tikai Serena un Azarenka). Prognozes ir visdažādākās, bet to, kas ir kas, parādīs pats turnīrs. Aļona Ostapenko arī noteikti ir to spēlētāju  skaitā, kas var pārsteigt (”Grand Slam” līmenī viņai tas jau ir izdevies), Anastasijas Sevastovas izredzes šoreiz ir nedaudz sliktākas, taču nekad neko nevar zināt, ja Nastja jutīsies labi, viņa arī var samērā tālu tikt.

Vīriešiem galvenais favorīts tieši Melburnā ir un paliek Novāks Džokovičs,

par viņa nopietnākajiem pretiniekiem cīņā par titulu uzskata austrieti Dominiku Tīmu, spāni Rafaelu Nadalu (ja būs vesels) un Daniilu Medvedevu no Krievijas. Vēl Stefanos Cicips, Aleksandrs Zverevs, Andrejs Rubļovs, Janiks Zinners un citi meistarīgi jaunie tenisisti varētu sagādāt kādu pārsteigumu, tomēr kopumā pirmais trijnieks izredžu ziņā ir tieši tāds – Džokovičs, Tīms, Nadals.

Mājsēdes laikā gaidāms aizraujošs teniss un emocijas daudziem pieejamā  ”Eurosport” kanālā. ”Eurosport” pēc iepriekšējā ilgtermiņa līguma šis ir pēdējais gads, kad pieder tiesības rādīt ”Australian Open”. Nezīlēsim nākotni, bet viens ir skaidrs jau tagad –  šo divu nedēļu  laikā kanālā būs jauni auditorijas rekordi februārī. Līdz šim tā bija katru janvāri, arvien jauns rekordskaits, nu  turnīrs citā mēnesī, turklāt vēl ar skatītājiem un papildu emocijām, kas to padara sevišķi pievilcīgu grūtajā un nomācošajā  pandēmijas laikā. Jātur īkšķis, lai turnīrs rīkotājiem izdotos, jo

tā ir iespēja vismaz attālināti miljoniem cilvēku pasaulē izjust ko sen nebijušu, augsta līmeņa sacensības ar visai kuplu skatītāju skaitu klātienē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti