Māris Rīmenis: Melbārdis un Strenga parādīja īstu vīru raksturu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Spēļu oficiālajā desmitajā dienā pie medaļām ir tikuši arī Latvijas sportisti, un ir milzīgs gandarījums par mūsu bobslejistu iespēto. Nu medaļas jau 27 valstīm šajā ziemas spēlēs, un tas ir jauns rekords. Spraigākajās bobsleja divnieku sacīkstēs olimpisko spēļu vēsturē mūsējiem bronzas godalgas, tikai piecas sekundes simtdaļas no zelta medaļām, ko dalīja Vācija un Kanāda. Grandioza cīņa par medaļām līdz pat pašam pēdējam braucienam. Zelta medaļas divniekos bija dalītas arī pirms 20 gadiem Nagano spēlēs, bet trešie toreiz atpalika diezgan daudz – 0,65 sekundes.

Latvijas puiši Oskars Melbārdis un Jānis Strenga parādīja īstu vīru raksturu. Pat Oskara Melbārža asaras pieder pie lietas. Ceļš līdz medaļai tiešām bija smags un nebūt ne rozēm kaisīts šajā olimpiskajā ciklā. Jā, tūdaļ pēc Sočiem bija tāds kā atslābums dažām bobsleja lielvalstīm, jaunas tehnikas meklējumi, jo vāciešiem Sočos bija sliktākie rezultāti valsts bobsleja vēsturē. Melbārdim joprojām lieliska forma un daudz uzvaru. Taču tas tikai šī olimpiskā cikla sākumā, vēlāk jau krietni sasparojās citi, pašiem gadījās visādas veselības likstas.

2016. gada augustā Oskars gūlās uz operācijas galda, viņam jau hroniski bija savainoti muguras skriemeļi, tā ka reizēm ne pakustēties.

Šāda operācija vienmēr ir riskanta, neziņa par rehabilitāciju un atgriešanos sportā. Melbārdis atgriezās, jau brauca mačos 2017. gada janvārī. Šajā sezonā kājas savainojums, ilgi bija ne tik labi starta laiki, par mazākām kaitēm vai savainojumiem nerunāsim, tie bobslejā pieder pie lietas.

Tāpat ar Jāni Strengu – izcils paraugs sportā, vispirms jau cīņā ar savu slimību. Pirms vairākiem gadiem viņam atklāja cukura diabētu, bija pat reize pasaules tūrē, kad viņam palika ļoti slikti.

Daži ieteica mest mieru sportam, bet Jānis cīnījās un nu ir aizcīnījies līdz vēl vienai olimpiskajai godalgai, Sočos viņš bija mūsu zelta četriniekā. Neapšaubāmi, tieši brauciena laikā galvenais ir pilots, bet viņš viens arī neko lielu nevarētu paveikt, nebūtu laba starta ieskrējiena un arī kopējā darba visas sezonas sākumā.

Kā lai neatceras arī mūsu karognesēju Phjončhanas spēļu atklāšanā Daumantu Dreiškenu. Viņš lielākoties braucis kopā ar Oskaru divniekos, izpelnoties arī bronzu Sočos pēc divu Krievijas ekipāžu diskvalifikācijas. Arī šeit treniņos brauca kopā, taču treneri izvēlējās oficiālajos startos Daumanta vietā likt Jāni. Tobrīd diskutabls lēmums, bet nav jēgas to apstrīdēt, ir medaļas, un starta ieskrējiena laiki tomēr ar Strengu laikam gan ir nedaudz ātrāki tieši šajā trasē.

Jāmin arī treneru paveiktais, mehāniķu veikums, slidu apstrādes meistara šveicieša Šīsa ieguldījums. Arīdzan valdības finansiālais atbalsts, ļaujot tikt pie jauna boba, ar vecu kleperīti diezin vai mēs būtu medaļās. Daži teiks – kāpēc bija jāpērk jauns Valnera bobs, ja mums Latvijā ražo BTC? Katram savas atšķirības, tāpat katram pilotam ērtāks viens vai otrs modelis, Ķibermanis brauca ar BTC kamanām. Pirmajā trijniekā Phjončhanā trīs dažādi bobu ražotāji – BTC, FES un Valnera kamanas. Visi šie bobi ir labi, niansēs daudz ko izšķir arī slidas un to apstrāde, jau sezonā varējām pārliecināties, ka tā vislabākā ir tieši Kanādai un Vācijai.

Par sportisko pusi šajās aizraujošajās sacensībās. Var jau nedaudz nožēlot, kā būtu bijis, ja Melbārdim nebūtu kļūdas otrā brauciena sākumā un desmitais laiks tajā braucienā finišā. Mēs to nekad neuzzināsim.

Tad viņš būtu līderis pēc pirmās dienas, bet vai labi nobrauktu otrajā?

Būtu lielāks stress, pirmajam jāstartē trešajā braucienā, beigās tad varbūt pašam pēdējam. Oskars jau teica, vismaz varēs mierīgi pagulēt, laika starpība pirmo piecu labāko vidū tāpat bija niecīga, 0,13 sekundes.

Izšķirošie braucieni parādīja, ka arī pasaules varenajiem ir nervi. Līdzšinējam līderim Niko Valteram neizdevās trešais brauciens, un viņš palika bez medaļām, pēdējā mēģinājumā nedaudz nodrebēja Johanness Lohners. Frančesko Frīdrihs burtiski izšāva pirmdienas sākumā – jauns trases rekords un tieši trešais brauciens viņam nodrošināja zeltu, dalītu ar Džastinu Kripsu.

Jāteic, pasaules kausa ieguvējs kanādietis Kripss kopumā bija visstabilākais četru braucienu summā, visas reizes trijniekā, tomēr ātrākais nekad.

Kripss tiešām brauca labi un zeltu bija pelnījis. Ja skatāmies starta ieskrējienus, par nieka tiesu priekšā kanādiešiem mūsējie, trasē tomēr Kripss ir vinnējis Melbārdi. Par Frīdrihu savādāk – viņa pārsvars četros startos ir liels, 0,22 sekundes pār Melbārdi, beigās summā finišā tikai 0,05. Braucieni nebūt nebija tīri, šoreiz viņu glāba teicamais ieskrējiens.

Gandarījums pēc mačiem gan puišu, gan treneru un līdzjutēju acīs. Dažs labs pat nevar novaldīt asaras, sveicieni arī no ārvalstu kolēģiem. Pati bobsleja saime ir draudzīga, ja runa nav par noslēpumiem tehnikā… Vēlāk preses konferencē arī Melbārdim ir vairāki jautājumi par viņa veselības nesenajām likstām un grūtajiem laikiem karjerā. Ārvalstu žurnālisti nav tik informēti par Jāni Strengu un viņa cīņu ar slimību, citādi daudziem vēl mute paliktu vaļā.

Bobslejā latvieši vienmēr bijuši cīnītāji, jau no pašiem pirmsākumiem fanātiskā Rolanda Upatnieka vadībā. Medaļas olimpiskajās spēlēs Sarajevā un Kalgari vēl PSRS izlases sastāvā. Tagad trešo reizi – ar savu komandu, un

nu Oskars Melbārdis ir mūsu titulētākais bobslejists olimpiskajās spēlēs.

Laika svinībām gan nav – ir tikai viena brīvdiena, sāksies četrinieku oficiālie treniņi un nedēļas nogalē arī mači. Cerēsim arīdzan uz Oskara Ķibermaņa labu sniegumu, divniekos otrā diena bija mazliet nesekmīgāka un beigās devītā vieta, kas tomēr daudz labāk nekā Sočos.

Šodien priecāsimies vēlreiz par mūsējiem – otrdien svinīgi tiks pasniegtas medaļas Phjončhanas olimpiskajā parkā, to tiešraidē rādīs arī LTV 7 un lsm.lv no 12.25.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti