Māris Rīmenis: Latvija kā favorīte tenisa mačā pret miljarda valsti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lielupes tenisa centrā Billijas Džīnas Kingas kausa izcīņā Latvija piektdien un sestdien tiksies ar miljarda iedzīvotāju valsti Indiju. Ja ne pandēmija, būtu gana liels notikums ar labākajām abu valstu tenisistēm ierindā un, jādomā, arī kuplu līdzjutēju skaitu klātienē daudz ietilpīgākajā  ”Arēnā Rīga”. Saprotams, ka šajā laikā tas nav iespējams, bet likme mačā tāpat gana augsta – ir astoņi spēļu pāri šajā nedēļas nogalē visā pasaulē, un uzvarētājas pēc tam varēs spēlēt izšķirošajā kvalifikācijas kārtā pret kādu no pasaules topa komandām par iekļūšanu labāko 12 izlašu finālā.

Nu gluži kā pērnajā februārī, kad Latvija izbraukumā  spēlēja pret vareno ASV un zaudēja tikai spraigā mačā ar 2–3. Vispirms gan tagad jāpieveic Indija, kas ir parocīgāka pretiniece nekā Ķīna, ko arī varēja ielozēt pretim, bet tomēr. Indijai arī ir daudz visai labu spēlētāju, turklāt izlasē  jau pērn atgriezusies slavenā Sanja Mirza. Ar savu klātbūtni vien viņa var daudz ko dot savai komandai, nemaz nerunājot par tiešo dalību laukumā dubultspēlēs, kur Mirza bija un joprojām ir jāuzskata par vienu no labākajam pasaulē.

Mūsdienās visi ieinteresētie slavē savu sporta veidu un milzīgo TV auditoriju pasaulē, bet šoreiz fakts paliek fakts.

Latvija vēl nekad sportā oficiālos mačos nav spēlējusi ar valsti, kurā ir vairāk nekā miljards iedzīvotāju, nu tas brīdis ir klāt.

2010. gadā Latvija gan aizvadīja draudzības maču futbolā viesos ar Ķīnu kādā mazā provinces pilsētā ar aptuveni 7,5 tūkstošiem skatītāju klātienē, bet tā nebija oficiāla spēle. Savukārt 2008. gada Pekinas olimpiskajās spēlēs sieviešu basketbolā Latvija nebija vienā grupā ar ķīnietēm un savstarpēji netikās.

Indijā turklāt būs šī mača pārraide televīzijā, un no tiem jau vairāk nekā 1,3 miljardiem valsts iedzīvotāju pat maza skatītāju daļiņa ir kas nereāls mūsu iespējamai auditorijai. Pieņemsim, ka šo tenisu paskatās tikai viens procents iedzīvotāju, un tad jau sanāk ap 13 miljoniem. Labi, Indijā teniss popularitātē nevar sacensties ar kriketu, bet tomēr.

Sanjas Mirzas atgriešanās izlasē vien ir ko vērta – viņa ir visu laiku labākā Indijas tenisiste un sieviešu sportiste vispār.

Savulaik pirmā pasaulē dubultspēļu reitingā un TOP 30 tenisiste vienspēlēs. Pēc bērna piedzimšanas sekoja divu gadu pauze, un nu Mirza ir atpakaļ – gan palīdzēt savai dzimtajai Indijai, gan pašai kvalificēties Tokijas olimpiskajām spēlēm (vai arī saņemot īpašo ielūgumu Tokijā dubultspēlēs, kas ir visai reāli).

Pašlaik 33 gadus vecā Sanja Mirza tik tiešām ir visu laiku lielākā zvaigzne sieviešu sportā Indijā. Sešu ”Grand Slam” turnīru  čempione dubultspēlēs (trīs sieviešu dubultspēlēs, trīs jauktajās), kopā 42 tituli turnīros. Daudz un sekmīgi spēlējusi vienā pārī ar slaveno šveicieti Martinu Hingisu, pērn Hobartā uzvarēja kopā ar Aļonas Ostapenko dažkārtējo partneri ukrainieti  Ludmilu Kičenoku. Balvās nopelnījusi ap septiņiem miljoniem dolāru. Tagad pazīstama ar filantropiju, aktīva arī kā cīnītāja par sieviešu līdztiesību sportā un dzīvē. Viņas vīrs ir Pakistānas izcelsmes slavens kriketists Šoaibs Maliks,  jau 2013.gadā Mirza atklāja savu tenisa akadēmiju Indijas dienvidu senajā pilsētā  Haiderabadā, kopš 2017. gada talantīgākos bērnus tur apmāca par velti. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Sania Mirza (@mirzasaniar)

 

"Facebook" sociālajā tīklā viņai ir vairāk nekā 15 miljoni sekotāju, "Twitter" – 9,2 miljoni, "Instagram" – 7 miljoni,  kaut pēc sasniegumiem tenisā Mirza, saprotams, nav Federers, Nadals vai Džokovičs. Ticat vai ne, bet Mirzai "Facebook" un "Twitter" tīklos ir vairāk sekotāju nekā Džokovičam... Profesionālā karjera Mirzai gandrīz beidzās 2017. gada rudenī –  Ķīnas ”Open” turnīrā ceļgala savainojums, pašai jau pāri 30 gadiem. Tomēr Mirza atgriezās profesionālajā tenisā pēc vairāk nekā divu gadu pauzes un dēliņa piedzimšanas.

Ja skatāmies pēc aktuālā valstu reitinga, Latvija ir favorīte ar 13. vietu,  bet indietes ir 56. pozīcijā, kaut nesen bija 20 vietu augstāk.

Pēdējais mačs mūsējām bija pērn februārī izbraukumā  pret ASV (2–3), Indijai pērnajā marta sabraukuma turnīrā Dubaijā Āzijas/Okeānijas grupā, kur indietes palika otrās aiz Ķīnas sešu komandu konkurencē. Tur  bija trīs spēļu formāts ik mačā (divas vienspēles un viena dubultspēle), Indija zaudēja vienīgi Ķīnai, un tagadējā viņu līdere Ankita Raina tikai trijos setos piekāpās ķīnietei Cjanai Vanai, kura tobrīd bija labāko 50 skaitā WTA reitingā. Pret Taivānu, Indonēziju un Koreju uzvaras 2–1, un izšķirošo punktu indietes allaž guva dubultspēlē ar Sanju Mirzu sastāvā. Slavenība nespēlēja tikai ar Ķīnu un Uzbekistānu, kur mača liktenis jau bija izšķirts pēc divām vienspēlēm (attiecīgi par sliktu pret ķīnietēm un garantēta uzvara pret Uzbekistānu).

Vienspēlēs Indijas līdere ir 28 gadus vecā Ankita Raina, šonedēļ 174. vietā pasaules reitingā. Jā, tas nav labāko simtnieks, bet arī tajā līmenī visas prot spēlēt tenisu gana labi. Dubultspēlēs Raina ir labāko simtniekā un kopā ar Mirzu ir varens spēks, tādēļ Latvijai vajadzētu visu nokārtot jau pirmajās četrās vienspēlēs. To uzsvēris arī mūsu izlases kapteinis Adrians Žguns.

Uzvarai visā mačā vajag trīs punktus – trīs panākumus atsevišķās cīņās.

Formāts gluži tāds pats, kāds bija pirms tam Federācijas kausa izcīņā – pirmajā dienā divas vienspēles (pirmais numurs pret pretinieču otro un otrādi) , pēc tam otrajā dienā vēl divas vienspēles, kad savā starpā tiekas komandas līderes un otrās labākās. Beigās vēl dubultspēle, kas var arī vairs neko neizšķirt, bet kura parasti tomēr notiek TV translāciju dēļ, un šoreiz vēl gaida Indijas mega auditorija.

Latvijas līdere mačā nomināli būs Anastasija Sevastova, jo pasaules reitingā viņa aprīlī apsteidza Aļonu Ostapenko. Sevastova nu 47. pozīcijā, bet Ostapenko 52. Pēdējā  laikā vairāk spēlējusi Sevastova, jo pēc Maiami turnīra marta beigās Ostapenko atgriezās mājas, kamēr Sevastova vēl spēlēja ASV māla laukumos Čarlstonā. Guva reitinga punktus, taču laukumā gāja kā pa viļņiem. Laba spēle pret Krievijas tenisisti Anastasiju Potapovu, toties pēc tam zaudēts amerikānietei Ketrīnai Maknailijai  faktiski uzvarētā mačā. Pirmajā seta izlaists 5–2 pārsvars un setbumba, vēlāk trešajā setā zaudēts no 4–2. Jā, var jau būt, ka tā tiešām bija Maknailijas lielā diena, viņa uzbruka, kur un kad vien varēja, īpaši ar spēcīgo forehand sitienu, tomēr tik nevienmērīgs sniegums nav īpaši raksturīgs Nastjai. Pirms tam Sevastova  gana sekmīgi spēlēja Maiami, uzvarot arī talantīgo Koko Gaufu, turklāt šis turnīrs bija cietā seguma laukumos, adekvātāk gaidāmajai cīņai Lielupē.

Jādomā,

pirmajā dienā Jūrmalā mums tomēr spēlēs abas labākās, kaut arī Diāna Marcinkeviča pašlaik reitingā ir augstāk par jebkuru indieti, izņemot Ankitu Rainu.

Komandā vēl ir Daniela Vismane un Patrīcija Špaka, kapteinis  joprojām Adrians Žguns, līdz ar to  jau ierasts mikroklimats un arī laba atmosfēra. Pretiniece varena kā valsts, bet reāli pašlaik tomēr vājāka tenisā. Pamatoti ceram uz panākumu, un tad jau nākamreiz, kas zina, varbūt atkal redzēsim kādu mega komandu pret Latviju, turklāt jau ar skatītājiem klātienē un līdz ar to lieliskā atmosfērā.

Stipru komandu netrūkst  jau šajā play-off kārtā – Rumānija ar Simonu Halepu ierindā spēlē pret Itāliju, Ukraina ar Elinu Svitoļinu pret Japānu (gan bez Naomi Osakas), Nīderlande ar Kikiju Bertensu pret tikpat  spēcīgo Ķīnu. Tāpat kausa izcīņas finālā labāko 12 skaitā vāju komandu nav.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti