Māris Rīmenis: Klāt pirmais nopietnais pārbaudījums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Jau pirmdien Melburnā sāksies Austrālijas atklātais čempionāts tenisā. Patiesībā tas pieaugušo kvalifikācijā jau ir sācies un daudziem arī beidzies, ieskaitot mūsu Diānu Marcinkeviču. Tenisā sistēma nežēlīga, te nav otrās iespējas, zaudētājam no tālākās cīņas jāizstājas. Tradīcijas gan tenisā nemainās, un gada lielajos turnīros jeb Grand Slam pamatturnīrā vīriešiem (tāpat arī sievietēm) spēlē 128 labākie. Viņu vidū arī Ernests Gulbis, kurš sezonas sākuma reitingā ir 24.vietā pasaulē un pirmajā kārtā tiksies ar Huanu Monako.

Sieviešu kvalifikācijā šogad debitēja arī Diāna Marcinkeviča, kura pasaulē ir trešā simtnieka sākumā. Debija gan neizdevās, jo ar 4- 6 0- 6 zaudēts Horvātijas uzlecošajai zvaigznei 16 gadus vecajai Anai Konjuhai.

Vēl nedaudz vēlāk sāksies sieviešu dubultspēļu turnīrs, kur Latviju pārstāvēs Līga Dekmeijere. Viņa ir izteikta dubultspēļu speciāliste, par nelaimi, partneres laukumā mainās ļoti bieži un šoreiz Līga spēlēs kopā ar taivānieti Čiajunu Čuanu, kuras kontā ir viens otrs tituls tieši dubultspēlēs.

Junioru turnīrā spēlēs arī Aļona Ostapenko, viņai ir tīrai labas izredzes iziet vairākas kārtas, taču kopumā jau visi līdzjutēji Latvijā tik un tā koncentrēsies uz Ernesta Gulbja sniegumu. Kā vienmēr, līdzjutēji būs kategoriski – uzvarās slavēs un zaudējumos nopels sportistu. Pie tā ir jāpierod, un tā notiek daudzos sporta veidos. Viens no iemesliem, kādēļ pats Gulbis nelasa nedz komentārus par sevi internetā, nedz būtībā arī kādus aprakstus. Viņa uzdevums spēlēt un darīt to pēc iespējas labāk.

Līdz šim Australian Open Gulbim nav sekmējies. Pērn viņš šo turnīru izlaida, kopā karjerā spēlējis piecas reizes un tikai 2009.gadā bija pārvarējis pirmo kārtu. Viņam pašam gada sākums allaž bija smags, un tas zināmā mērā bija saistīts ar viņa dzīvesveidu ārpus tenisa – pēc sezonas beigām un pauzes jau tā allaž grūtāk ieiet formā. Tagad ir citādi - visa uzmanība veltīta tenisam un arī pavisam citi rezultāti. Kā Ernests nesen intervijā paziņojis ārvalstu žurnālistiem, šī ir pirmā reize, kad viņš ar prieku brauc uz Austrāliju, jo ir gatavs spēlēm gan fiziski, gan morāli.

Neviens gan neņemsies zīlēt, kāds šis turnīrs Gulbim varētu būt, bet katrā ziņā viņš tam ir daudz labāk sagatavojies.

Spēle janvāra sākumā Kataras trunīra ceturtdaļfinālā pret pasaules reitinga līderi Rafaelu Nadalu arī to apliecina. Zaudējums ļoti līdzīgā spēlē, kaut spēles stils abiem stipri atškirīgs. Pats Nadals atzina, ka pret Gulbi nav nekādi joki un viņš spēlēja par visiem simt procentiem, ko labi pierāda vairākas spēles epizodes. Gulbis daudz uzbruka un bija ļoti aktīvs, savukārt Nadals reizēm atsita šķietami netveramas bumbas.

Melburnā izloze savedusi pirmajā kārtā Gulbi ar argentīnieti Huanu Monako( 42.vieta ATP reitingā). Ne tas labākais variants, tomēr beidzot jātiek pāri pirmās kārtas barjerai. Ja Gulbim sekmēsies un veiksmīgas būs arī nākamās spēles, astotdaļfinālā, visticamāk, pretim stāsies Novāks Džokovičs. Tik tālu gan nelūkosimies, jāiet soli pa solim.

Latvijas tenisists meistarībā ir tuvu līderiem, bet tas gan būs jāpierāda ilgtermiņā. Svarīgi spēlēt labi visas sezonas garumā un it īpaši lielajos turnīros, kas arī parasti atšķir pasaules eliti no visiem pārējiem. Ar Nadalu salīdzināt nav īsti korekti gandrīz nevienu citu, jo Rafa ir pirmais pasaulē un noteikti arī lielākais cīnītājs laukumā. Vai šogad pirmo vietu spēs atgūt Novāks Džokovičs? Vai Federers vēl spēs uzvarēt kādā lielā turnīrā? Kāds gads pēc savainojuma būs Endijam Marejam? Jautājumu ir ļoti daudz, tāpat arī par visiem tuvākajiem sekotājiem. Redzēsim, kurš tad spēs krietni progresēt visas sezonas garumā un pietuvoties līderiem.

Labas izredzes ir ne tikai Ernestam Gulbim, tāpat Žo Vilfrīdam Congam, Milošam Rēničam, Jerži Janovičam, Grigoram Dimitrovam un ne tikai viņiem vien.

Mūsdienu profesionālā tenisa tendence gan rāda, ka labu spēlētāju vidējais vecums paliek arvien lielāks. Tagad par ideālu var uzskatīt vecumu no 25-28 gadiem, turklāt arī nedaudz vecākiem ir lielākas iespējas gūt kādu dižu uzvaru nekā tiem, kam vēl ap 20. Agrāk tā nebija, tas pats Nadals, tāpat Džokovičs, vēlāk del Potro, Ciličs, Gulbis ielauzās labāko 50 skaitā strauji. Tagad padsmitnieku vecumā tas gandrīz nekad nenotiek, teniss kļūst pieaugušāks. Galvenais iemesls - uz emocijām vien nevar vinnēt, inventārs attīstās, raketes kļūst arvien labākas un elastīgākas, tāpat stīgas, ir vajadzīga ļoti laba fiziskā sagatavotība un izturība. Tagad ir tā, ka paši laukumi kļūst nedaudz lēnāki, lai spēle nesastāvētu no serves un viena diviem sitieniem. Toties vajadzīga pacietība, vajadzīga laba psiholoģiskā noturība, un tās ir lietas, kas padsmitnieku vecumā vēl nav tā attīstītas.

Gulbim nu pienācis brieduma laiks tenisā. Viņa spēle ir un paliks agresīva, tāds ir viņa stils un filosofija laukumā. Protams, viņam vienmēr būs vairāk paša kļūdu nekā Nadalam vai Džokovičam, bet viņam būs arī daudz vairāk aktīvā stilā vinnētu izspēļu. Vajag pavisam maz, lai gūtu progresu - tehniski Gulbis ir ļoti labs un arī fiziski tāpat. Par dažām kļūdām mačā un ik setā mazāk nekā līdz šim, par kripatiņu vairāk savaldības reizēm - un tad varētu izdoties vēl kas lielāks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti